Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Banka chce urychlit přechod na elektromobily, na spalovací auta zákazníkům nepůjčí

Ondřej Mára
Diskuze (41)

Australská banka chce podpořit přechod motoristů k čistě elektrickým vozidlům, od roku 2025 už jim proto neposkytne půjčku na pořízení nového automobilu se spalovacím motorem.

Bank Australia, podobně jako jiné bankovní instituce, podporuje vizi bezemisní budoucnosti. Už na své úvodní webové stránce se tak chlubí cílem dosáhnout nulových emisí při svých činnostech do roku 2035, v čemž chce podpořit i své zákazníky. A to možná poněkud kontroverzním způsobem.

Vedle podpory různých ekologických a udržitelných projektů totiž Bank Australia plánuje zastavit od roku 2025 poskytování půjček na pořízení nových automobilů se spalovacími motory, jak upozornili kolegové z Carscoops. Nechce totiž své zákazníky uvrhnout do produkce vyšších emisí a drahých provozních nákladů.

Sluší se však zdůraznit, že půjčky nebudou poskytovány na pořízení nových automobilů se spalovacími motory. Banka si totiž uvědomuje, že nový elektromobil si nemůže pořídit každý, proto bude i nadále nabízet půjčky na ojeté automobily se spalovacím motorem.

Video se připravuje ...

Naše dnešní oznámení je začátkem diskuse s našimi zákazníky a signálem pro širší trh, že pokud zvažujete koupi nového vozu, měli byste vážně uvažovat o elektromobilu, a to jak z hlediska jeho vlivu na klima, tak z hlediska úspory nákladů po celou dobu životnosti,“ uvedl Sasha Courville, ředitel pro dopady v Bank Australia, během rozhovoru pro Fox Business.

Vybrali jsme rok 2025, protože přechod na elektromobily musí proběhnout rychle, a my věříme, že se správnou podpůrnou politikou, která přinese do Austrálie větší nabídku cenově dostupnějších elektromobilů, to dokážeme,“ dodal Courville.

Austrálie přitom v oblasti elektromobility nepatří mezi nejsilnější hráče. Za minulý rok se v zemi prodalo asi jen 20.665 elektromobilů, což představovalo zhruba dvě procenta trhu. Ve světovém průměru se přitom elektromobily obvykle pohybují zhruba kolem devíti procent trhu. Nejsilnějším hráčem na trhu je nepřekvapivě Tesla Model 3.

Země navíc ani příliš nepospíchá se zaváděním přísnějších emisních limitů, za což čelí kritice. Přesto již padlo rozhodnutí, že v hlavním městě bude od roku 2035 zakázán prodej nových vozidel se zážehovými i vznětovými motory. Bude však zajímavé sledovat, jak se bude elektromobilů v Austrálii do budoucna dařit. Geografie země je totiž dosti specifická.

Ondřej Mára
Diskuze (41)

Doporučujeme

24. 8. 2022 15:10
Re: Bank Australia - malá družstevní záložna
To se může stát. Ale zrovna daňová oblast je jedna z mála, kde existuje jen minimální harmonizace a hlavní slovo drží jednotlivé státy.
24. 8. 2022 14:58
Re: Tak takovouto odpornou levičáckou banku...
Otázkou je, koho nazýváš "levičáci". Zda politiky, nebo voliče.
V každém případě voliči jednají podle toho. Například v posledních parlamentních volbách ve Spojeném království nastala na první pohled paradoxní situace, že "pravicoví" konzervativci měli největší podporu u "levicových" voličů, konkrétně u nekvalifikovaných a manuálně pracujících kvalifikovaných zaměstnanců (sociální třídy C2 a DE) a u domácností s nejnižšími a nižšími příjmy (do 20 000 GBP a mezi 20 000 až 40 000 GBP) a dále ve skupinách starších lidí a seniorů (50 až 64, nad 64). Podobně třeba v Německu strany "pravice", tzn. CDU/CSU, FDP a AfD, získaly více hlasů dělníků než strany "levice", tzn. SPD, Zelení a Linke.
24. 8. 2022 14:12
Re: ano
A) Není pravda, že Austrálie "prebira s cca rocnim spozdenim emisni normy od UK"
B) Asi jste chyběl v hodninách zeměpisu. Austrálie je obrovská země s extrémně malou hustotou zalidnění. Většina území je mimo dosah jakékoliv elektrické sítě a jsou tam tedy běžné ostrovné systémy založené na generátorech a případně v kombinaci s fotovoltaikou. I na těch nejdůležitějších highway jsou třeba 200 km úseky, kde je jen polopoušť a klokani. Nikdo příčetný si nemůte myslet, že by v Austrálii v roce 2031 zakázali prodej aut se spalovacím motorem.
Avatar - WinDiesel
24. 8. 2022 12:51
Re: ano
Takže zelená akce, ale nakonec se ukazuje že jsou za tím zase jen prachy. Bliju z těch milionů tun pokrytectví zeleného západu. Austrálie manýry zjevně přebírá, hlavně s nástupem nové levicové vlády to půjde rychle.
Sami Australané se ale do nákupu elektroprdů nehrnou. Leda že by levicová vláda vysmahla nějaké dotace a ztížila nákup fosilů.
Avatar - WinDiesel
24. 8. 2022 12:47
Re: Bank Australia - malá družstevní záložna
Ona se to bude snažit nařídit členským zemím ...