Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Bridgestone a Microsoft představují unikátní detektor poškození pneumatik

Ondřej Mára Ondřej Mára 1. 7. 2020 • 01:28
22
Zobrazit náhledy (22)
Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Jak na výměnu kol Zvedací body Zvedací body Zajištění vozidla Prkýnko, ale ne ledajaké Rázový utahovák 20V z Lidlu Šrouby hlavně ne na zem Dosedací plochy čisté, ne mastné Dosedací plochy čisté, ne mastné Čistěte náboje Šrouby zatočte prvních pár závitů ručně Můžete si to ulehčit, ale opatrně Dotáhněte momenťákem Dotáhněte momenťákem

Nejenže upozorní řidiče na poškozenou pneumatiku, ale do budoucna by měl být schopen upozornit i silničáře na problémový úsek silnic.

Známý výrobce pneumatik Bridgestone spojil síly s technologickým gigantem Microsoft a společně vyvinuli nový systém pro detekci poškozené pneumatiky, který by mohl výrazně snižovat riziko dopravních nehod. Do budoucna by navíc ale mohl přispět i ke zlepšení stavu silnic.

Základní funkcí nového systému Tyre Damage Monitor System (TDMS) je ale detekce poškození pneumatiky, vzniklého například od výmolu v silnici, najetí na obrubník, nečistotami na vozovce nebo opotřebením.

K tomu systém používá data z cloudové sítě Microsoft Connected Vehicle Platform (MCVP) i senzory, které už jsou v autě zabudovány. Tato data pak zahrne do speciálního algoritmu, který dokáže detekovat nepravidelnosti na povrchu pneumatiky. A pokud je detekuje, okamžitě upozorní řidiče.

video

Systém je navíc schopen určit i místa, kde k poškození pneumatiky došlo. Do budoucna by tak mohl například automaticky posílat upozornění na správu silnic, která by se mohla o problémový úsek postarat. Tato funkce by pak měla nabrat na významu především s nástupem autonomním aut, jak dodává Bridgestone.

Podle výrobce se jedná o unikátní systém, který v současnosti nemá na trhu srovnatelnou konkurenci. Všechny ostatní systémy totiž obvykle pracují s novým hardwarem, který musí být na vůz nebo pneumatiky instalován.

A jaký je rozdíl mezi novým systémem TDMS a stávajícím TPMS, který je na nové vozy povinně instalován od roku 2012? Senzory TPMS obvykle sledují pouze změnu tlaku v pneumatice, která se ale může měnit dlouhodobě. Systém TDMS by měl být schopen upozornit i na ojetí / poškození, které se neprojeví okamžitě, ale ohrožuje bezpečnost a provozuschopnost vozu.

Poškození pneumatik je přitom podle Bridgestone spjato zhruba s 30 procenty nehod na silnicích. Jejich stav přitom mnoho řidičů nekontroluje, ačkoliv mohou mít zásadní vliv na správné fungování řady dalších komponentů – včetně podvozku a řízení.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud