Bugatti Veyron 16.4 Super Sport: Světový rychlostní rekord 431 km/h
V sobotu 3. července 2010 představila automobilka Bugatti zatím neoficiálně novou verzi modelu Veyron 16.4 - Super Sport. Vůz v atypické barevné kombinaci je odlehčenou a výkonnější verzí běžného Veyronu. Čerň karbonových karosářských panelů je doplněna sytě oranžovými spodními partiemi a koly.
Čtyřikrát přeplňovaný šestnáctiválcový gigant o objemu 8,0 l dostal větší turbodmychadla i mezichladiče stlačeného vzduchu. Tím jeho výkon narostl ze 737 kW (1001 k) na 883 kW (1200 k) a točivý moment je opravdu mamutích 1500 Nm, ten se zvýšil o 250 Nm. Hnací síly přenáší sedmistupňová dvouspojková převodovka na všechna kola. Revizí prošel i podvozek, kde najdeme zesílené stabilizátory a závodní tlumiče pérování s upravenými zdvihy pružin.
Nejmarkantnější změny designu jsou k vidění na střeše, kde chybí pro Veyron typické mohutné lapače vzduchu nad motorem. Místo nich jsou tam menší vstupy, které trochu připomínají ty boční na starších modelech Ferrari. Nový je přední difuzor, vzadu najdeme dvojitý. Místo jediné velké centrálně umístěné mohutné koncovky výfuku vypouštějí spaliny do ovzduší dvě malé.
Veyron 16.4 Super Sport pilotoval testovací jezdec Bugatti a bývalý pilot F1 Pierre-Henri Raphanel. Na firemní testovací trati Ehra-Lessien nedaleko Wolfsburgu dosáhl průměrné rychlosti 431,072 km/h, která je novým oficiálním světovým rekordem produkčních vozů. V první jízdě sobotního odpoledne dosáhl francouzský jezdec rychlosti 427,933 km/h, ve druhé v opačném směru dokonce 434,211 km/h.
Šéfinženýr Bugatti Wolfgang Schreiber po úspěšném pokusu řekl: Předpokládali jsme, že by mohl dosáhnout průměru 425 km/h, takřka ideální povětrnostní podmínky ale dovolily více. Na trať svítilo slunce a teploměr ukazoval 25 stupňů Celsia. Jízdám, které začaly přesně ve 14:00, byli přítomni jak komisaři TÜV, tak i zástupci Guinnessovy knihy rekordů.
Silniční verze, jenž bude určena k prodeji, bude mít maximální rychlost elektronicky omezenou na 415 km/h. Světovou premiéru si odbude v polovině srpna na prestižním Concours d'Elegance v kalifornském Pebble Beach. Specifikace prvních pěti kusů série World Record Edition budou přesně odpovídat rekordnímu vozu včetně barevné kombinace. Později bude k mání i celokarbonové provedení.
Za pět let výroby prodala Bugatti Automobiles S.A.S. 295 Veyronů, z nichž 271 si již zákazníci užívají plnými doušky. Produkce varianty Super Sport se rozběhne v Molsheimu na podzim.
Francouzský pilot Pierre-Henri Raphanel se v letech 1988-1989 pokoušel celkem sedmnáctkrát o starty ve Velkých cenách F1 na vozech Lola, Coloni a Rial. Vyšel mu jediný: Grand Prix Monaka 1989. Po devatenácti kolech se ale u jeho Coloni CF188B-Ford porouchala převodovka. Později se přeorientoval na závody sportovních vozů, dvě druhá místa z 24 hodin Le Mans (1992 s Toyotou TS010 a 1997 s McLarenem F1 GTR) hovoří o jeho úspěších jasnou řečí. Teď je navíc letos devětačtyřicetiletý rodák z Alžíru světovým rekordmanem.