Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Česká výroba aut letos dosud rostla, nyní autoprůmysl čeká pád

ČTK ČTK 20. 3. 2020 • 03:31
57
1
Zobrazit náhledy (57)
Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích Továrna Hyundai v Nošovicích

Růst české automobilové výroby v prvních měsících roku táhla primárně domácí Škoda Auto. Nyní autoprůmysl kvůli uzavření továren čeká propad.

Výroba osobních aut v Česku za leden a únor meziročně vzrostla o 3,2 procenta na 239.205 vozů. K růstu přispěla hlavně Škoda Auto se zvýšením produkce o 7,5 procenta na 161.207 vozů. Do výroby se ještě nepromítl propad poptávky a opatření v boji proti koronaviru v Číně. Oznámilo to dnes Sdružení automobilového průmyslu.

Kolínská TPCA zvýšila do konce února výrobu o čtyři procenta na 40.498 vozidel. Produkce nošovického závodu Hyundai naopak klesla o 12,8 procenta. Důvodem je zastavení výroby modelu iX20 loni v srpnu a příprava linky na výrobu elektromobilu Kona, která oficiálně začala v polovině března.

V dalších měsících čeká odvětví kvůli koronaviru pokles, velké ekonomické ztráty a nejistotu. Škoda a TPCA zastavily výrobu na dva týdny až jeden měsíc. Hyundai v Nošovicích ji zastaví v pondělí na dva týdny. Automobilky budou od státu chtít podporu, aby se co nejrychleji vrátily k růstu.

Letošní rok začal pro české výrobce podle prezidenta sdružení Bohdana Wojnara velmi slibně, a to i přes výrazně klesající poptávku po nových vozech na asijských i evropských trzích. Zároveň přinesl začátek roku celou řadu dobrých zpráv, které potvrdily, že odvětví je centrem inovací s perspektivou i nadále růst v oblasti výzkumu a vývoje a nových technologiích.

„Současná situace ale celému odvětví přinese značné ekonomické ztráty a velkou nejistotu. Budeme proto apelovat na vládu, aby podniky v odvětví, které dává práci statisícům lidí a tvoří téměř desetinu HDP Česka, efektivně podpořila tak, aby se český autoprůmysl co nejrychleji vrátil k růstu, a napomohl tak celému hospodářství zmírnit finanční ztráty způsobené opatřeními proti šíření koronaviru,“ uvedl Wojnar.

Výroba autobusů se za první dva měsíce roku zvýšila o 11 procent na 814 vozidel. Z toho největší Iveco zvýšilo produkci o osm procent na 753 autobusů a SOR vyrobil 58 vozidel, což je nárůst o 81 procent. Údaje o výrobě nákladních vozů budou k dispozici až čtvrtletně.

V týneckém závodu Jawa Moto bylo za první dva měsíce roku vyrobeno 45 motocyklů. Výroba motocyklů ve firmě v jednotlivých měsících i letech výrazně osciluje v závislosti na získání zejména exportních zakázek.

Související články

Témata
Avatar - CHerokee
2. 4. 2020 12:49
A teď se uvidí
Jestli někteří pohlaváři v EU přijdou k rozumu a přestanu devastovat automobilový průmysl a házet mu klacky pod nohy.... anebo to bude poslední rána..a za pár let už tu budou převažovat čínská samořiditelná baterková auta.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud