Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Česko zajistí servis ukrajinských tanků a obrněnců, úkol svěří zkušeným odborníkům

Ondřej Mára Ondřej Mára 20. 4. 2022 • 01:08
41
67
Zobrazit náhledy (41)
Bulat Bulat Bulat Bulat Bulat Bulat Bulat Bulat Bulat Bulat Bulat Bulat Bulat Bulat Bulat Bulat Bulat Bulat Bulat Bulat Bulat Bulat Bulat ShKH vz. 77 Dana ShKH vz. 77 Dana ShKH vz. 77 Dana ShKH vz. 77 Dana ShKH vz. 77 Dana ShKH vz. 77 Dana ShKH vz. 77 Dana ShKH vz. 77 Dana ShKH vz. 77 Dana ShKH vz. 77 Dana ShKH vz. 77 Dana ShKH vz. 77 Dana T-72 Scarab

Kromě dodávek těžké techniky zajistí Česko v rámci pomoci Ukrajině také servis starších či poškozených tanků a zřejmě i další obrněné techniky.

Česká republika pokračuje v rozsáhlé pomoci Ukrajině, která již více než měsíc vzdoruje ruské agresi. Po dodávkách těžké techniky, které Česko zahájilo mezi prvními evropskými státy, zajistí české společnosti také servis ukrajinské obrněné techniky. Tuto informaci na svých stránkách potvrdilo Ministerstvo obrany ČR.

Česká republika byla první partnerskou zemí, kterou ukrajinská strana oficiálně oslovila s požadavkem na vzájemnou spolupráci českých a ukrajinských firem při opravách pozemní techniky, kterou je nutné zprovoznit, či která byla poničena v bojích,” uvedla ministryně obrany Jana Černochová.

Prvním kontraktem bude oprava tanků T-64, kterou zajistí společnosti skupiny Czechoslovak Group. Do budoucna se však spolupráce může rozšířit o další typy obrněné techniky, například kolové obrněnce BTR a BRDM. Do jejich oprav by se navíc mohlo zapojit více společností.

Podniky skupiny Czechoslovak Group, sídlící v Česku i na Slovensku, budou zajišťovat rozsáhlejší práce, včetně generálních oprav poškozené techniky a zprovoznění dlouhodobě skladované techniky. Menší poškození, včetně těch bojových, zajišťuje vlastními silami ukrajinská armáda a ukrajinský obranný průmysl.

Díky úsilí Ministerstva obrany, zejména paní ministryně Jany Černochové, náměstka Tomáše Kopečného a agentury AMOS, se podařilo významně rozšířit pomoc, kterou český obranný průmysl poskytuje bojující Ukrajině. Administrativa a koordinace spojená s projektem servisu ukrajinské techniky je velmi náročná,“ ocenil nasazení ministerstva obrany Richard Kuběna, obchodní ředitel divize Land Systems holdingu CSG.

Video se připravuje ...

Tanky T-64, na jejichž opravu se vztahuje první kontrakt, byly vyvíjeny společně s tanky T-72 v šedesátých letech. Konstrukce tanků T-64 poprvé nabídla nabíjecí automat a kompozitní pancíř, oproti tankům T-72 se však jednalo o konstrukčně složitější stroj, který měl navíc problémy se spolehlivostí motoru. Sovětští konstruktéři ho totiž osadili pětiválcovým dvoutaktním vícepalivovým dieselem 5DTF s protiběžnými písty a přeplňováním o výkonu 522 kW.

Navzdory určitým problémům bylo vyrobeno údajně přes 10 000 kusů tohoto typu tanku, kterým byly vybaveny důležité divize. Výroba probíhala do roku 1987 a během let procházel tank různými modernizacemi, na rozdíl od modelu T-72 se však nevyvážel. Po rozpadu sovětského svazu skončilo velké množství těchto tanků ve výzbroji Ruska a Ukrajiny.

Informace o současných počtech tanků T-64 ve výzbroji ukrajinské armády zřejmě nedopátráme, podle posledních informací webu Global Security však Ukrajina začátkem roku disponovala cca 620 různě modernizovanými tanky T-64 a cca 130 kusy nejmodernějších tanků T-64 Bulat, za jejichž výrobou stojí charkovský závod Malyshev. Zhruba dalších 900 tanků by pak ukrajinská armáda měla mít v záloze a právě i s jejich zprovozněním by české společnosti mohly pomoci.

Připomeňme, že pod křídla Holdingu CSG spadá v rámci divize Automotive především společnost Tatra Trucks, v rámci divize Defence ovšem sdružuje podniky Excalibur Army, Tatra Defence Vehicles, MSM Land Systems, ZVS, Fábrica de Municiones de Granada a mnoho dalších. Kromě servisu těžké techniky, armádních vozidel a jiných speciálů přitom skupina CSG představila také několik vlastních speciálních strojů.

Například Titus 6x6, postavený na podvozku Tatra, zřejmě netřeba připomínat, stejně jako speciály Triton a Patriot. Za zmínku nicméně stojí například modernizace tanků T-72 Scarab, modernizace samohybných houfnic vz. 77 Dana na verze Dana M1, Dana M2 nebo Dita, modernizace 122 mm raketometů RM-70 nebo společný projekt modernizace BVP-M2 SKCZ, na kterém se podílel také slovenský VOP Trenčín.

Video se připravuje ...

V otázce pomoci Ukrajině se přitom skupina CSG nezapojuje poprvé. Ostatně již začátkem dubna společnost zveřejnila prohlášení, ve kterém zveřejnila, že Ukrajině pomáhala i v době, kdy: „myšlenka na ruskou invazi byla stěží uvěřitelná“. V současné době pak skupina v podpoře Ukrajiny aktivně pokračuje – samozřejmě za komunikace s představiteli vlády, ministerstev a Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu ČR.

Dodejme, že Česko již na Ukrajinu kromě lehkých zbraní a munice poslalo také zásilku tanků T-72 M1, bojových vozidel pěchoty BVP, raketometů RM-70 a samohybných kolových houfnic Dana. Objevují se přitom nepotvrzené spekulace, že část dodané techniky již putovala právě ze skladů CSG, neboť například raketomety RM-70 armáda již dávno vyřadila z výzbroje.

Doporučujeme

Témata
23. 4. 2022 19:22
Re: můžeme být hrdí....
pri bombardovani tokia zemrelo cca tolik lidi jako pri bombardovani hirosimy i nagasaki
ale vam rusomilcum bombardovani tokia z nejakyho duvodu nevadi.

behem varsavskeho povstani zemrelo cca 200tis lidi, pritom "hrdinna" ruda armada prihlizela z druheho brehu visly jak nacisti vrazdi polaky a nehla ani brvou a navic neumoznila Zapadnim spojencum zasobovat varsavany zbranema a potravinama.
ale vam rusomilcum vyvrazdovani varsavanu z nejakyho duvodu nevadi.

kdyby amici neukoncili valku svrzenim atomovych pum, znamenalo by to ne 150-200tis mrtvejch, ale 10x tolik, a navic by se "osvobozovani" japonskych ostrovu zucastnila nejspis ruda armada, coz by nejspis po vzoru nemecka, vietnamu a koreje znamenalo rozdeleni japonska na komunistickou cast ovladanou ruskem a nekomunistickou cast ovladanou amikama
a vsichni vime, do jaky bidy privedli komunisti z kremlu kazdou zemi, ktera spadla do jejich sfery

tim, ze amici pouzili jaderne zbrane, zachranili nekolik milionu zivotu a navic zachranili prinejmensim cast japonska pred komunistickym terorem z ruska
23. 4. 2022 11:32
Re: můžeme být hrdí....
tak já to zkusím úplně polopatě.
zlomím ti nos.
varianta č.1: půjdu k soudu, omluvím se ti a bude po všem
varianta č.2: ani se ti neomluvím a k soudu nepůjdeme.
k variantě č. 1 dodám, že mi nikdy nic nebude hrozit, mám imunitu.
vidíš v tom velký rozdíl? pokud ti stačí morální zadostiučinění, které stejně přijde až dávno potom, co jsem ti nos zlomil, potom je vše v pořádku:)

ten US dokument sis stáhnul? když sami amíci mluví o tom, že to vlastně vyprovokovali - to je trochu na zamyšlení:)

co je horší? USA jaké jediní použili jaderné zbraně na obyvatelstvo...
23. 4. 2022 08:47
Re: můžeme být hrdí....
a vidis jakej v tom je rozdil?
amik o tom klidne natoci film a treba dostane i oskara
rusak o tom, ze s hitlerem rozpoutal valku nesmi ani ceknou, jinak skonci ve vezeni.
nejspis o tom ale rusak ani nema poneti, protoze rusaci se vlastni hitorie boji a tak ji zamlcuji a barvi na ruzovo

myslis, ze PP je horsi nez to, se komousi z kremlu rozpoutali s nacky z berlina ww2 ???
22. 4. 2022 17:35
Re: můžeme být hrdí....
konkrétně se to týkalo
https://cs.wikipedia.org/…/Pentagon_Papers
přečti si, je to sice zfalšovaná wikipedie, ale třeba tam zrnko pravdy bude:)

to je fakt nebetyčnej rozdíl, jestli dostaneš přes držku, nebo dostaneš přes držku a u soudu ho pak přinutí, aby se ti omluvil:) protože žádný jiný trest by mu nehrozil...

a tohle si pusť, je to z USA TV:)
http://www.veed.io/view/d357763b-7503-4370-bf23-471f28682df0?sharingWidget=true
22. 4. 2022 17:17
Re: můžeme být hrdí....
nemam televizi, ale vim, ze tyhle hrany "dokumenty" jsou delany tak, aby hlavne vyprodaly kina, takze casto tam jsou vylozeny lzi

a ted si predstav, ze nejakej ruskej reziser, kterej zije v rusku a chce v rusku zit dal, natoci dokument treba o paktu ribbentrop-molotov a nasledujici skoro 2 roky spoluprace mezi nemeckymi nacisty a sovetskymi komunisty, kdy hitler postupne dobyva jeden stat v evrope za druhym a komunisti z kremlu ho podporuji, a jeste to ten reziser trochu pribarvi, aby to bylo vic sokujici.
a urcite by tam nemel chybet zaber z vojenske prehlidky v moskve na rudem namesti 1. kvetna 1941 coz bude brzo aktualni datum, jak tam stalinuv marsal timosenko s velikou uctou vita nacisticky generaly a stalin jim z podia kyne rukou
sci-fi
nemozny

a to je ten rozdil mezi amikama u rusakama
rusaci svoji historii zamlcujou a prepisujou, protoze se ji boji, amici o ni natoci dokument a jeste mozna sliznou oskary