Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Český designér navrhl moderní Škodu 1200. Představuje si ji jako vlajkovou loď značky

Jan Zajíc Jan Zajíc 15. 12. 2021 • 19:02
22
6
Zobrazit náhledy (22)
Škoda 1200 Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda Škoda

Bohatá historie umožňuje české automobilce Škoda hledat inspiraci v minulosti. Co kdyby se při návrhu nové generace své vlajkové lodi otočila za sedanem typu 1200?

Přesně takovou otázku si položil český designér David Sova. A pustil se i do hledání odpovědí.

Začal tedy u Škody 1200 v karosářském provedení sedan, u auta, které se v roce 1952 začalo prodávat jako nástupce Tudoru. První škodovka s celokovovou karoserií se později stala základem řady dalších a dalších variant. Kromě čtyřdveřového sedanu šlo o kombi, dodávku, sanitu či pick-up. Po čtyřech letech pak dvanáctistovku nahradil modernější typ 1201 s výkonnějším motorem.

Ze sedanu z 50. let David Sova převzal zejména základní tvary a některé proporce. Jeho nová Škoda 1200 tak stále nabízí zakulacenou karoserii, charakteristicky "vypouklé" boky a zajímavě se svažující zadní partie.

Nejsilnější dojem návrh dělá při pohledu zepředu: provedení přední masky a tvar kapoty na původní Škodu 1200 odkazují naprosto dokonale. A zajímavé je, že to funguje i bez kulatých světlometů.

David totiž svůj sedan vybavil moderně vyhlížejícími úzkými svítilnami, které jsou orientovány na výšku. Vzadu pak najdeme podobný přístup, světla však navíc překvapí minimalistickým pojetím.

Mezi neobvyklé detaily nové dvanáctistovky musíme zařadit také světelný pruh táhnoucí se středem přední kapoty.

Že si Sova s vizí sedanu inspirovaného Škodou 1200 opravdu pohrál, dokládá také skutečnost, že mladý designér zkoušel různá řešení vzhledu. Všimněte si například několika návrhů tvaru karoserie z profilu.

Jsou na nich vidět různá umístění světlometů, odlišná provedení C-sloupků, různě tvarované blatníky nebo jinak zpracované zadní partie. 

Tak co říkáte? Líbilo by se vám, kdyby Škoda 1200 v této podobě ožila jako nová vlajková loď mladoboleslavské automobilky?

Související články

Témata
16. 12. 2021 12:48
Re: Kola
Typický prvok mnohých dizajnových kreácií. Väčšina dizajnérov sú umelci, ktorí nemajú o technike ani páru. Takže navrhnú niečo bombastické, a potom sa niekto snaží dať tomu reálnu podobu, aby to zároveň stratilo čo najmenej z pôvodného dizajnu - čo ako vieme, sa dosť často tak úplne nepodarí.
16. 12. 2021 12:45
Re: Já v tom vidím Pabědu
Napadlo ma presne to isté. Sú za tým podľa mňa rozmery - mal radšej zostať pri kompaktoch, a tiež snaha o menej guľaté tvary. Každopádne to vyzerá celkom zaujímavo, ale bez nápovedy by som v tom Škodu nehľadal.
16. 12. 2021 10:39
Škoda 1200
Nevím co ten pán huli, ale německá značka Škoda má jiné starosti ! A když chce někdo hogo logo auto , tak určitě ne tohle , ani kdyby bylo pozlacene! :-O
16. 12. 2021 07:41
Kola
Nejsou ta kola nějaká malá?.... ;-)
15. 12. 2021 21:13
Já v tom vidím Pabědu
Nic ve zlém, ale spíš mi to připomíná GAZ M20 Pobeda, než Sedan, ale fantazii se koneckonců meze nekladou

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud