Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Dnešní auta umožňují sledovat bývalé partnery. Kalifornie tomu chce bránit zákonem

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
8 Fotogalerie
Roman Šitner
Diskuze (0)

Moderní technologie v autech mohou dost zkomplikovat život lidem se zhrzeným bývalým partnerem. Představit si to dokážeme i díky tomu, že řadu aut testujeme. Pokud si je připojíme k aplikaci, můžeme pak snadno sledovat, odkud a kam a i třeba s jakou spotřebou s nimi pak jezdí další novináři. Takto pak lze snadno sledovat i partnera, a to i toho bývalého. Že je člověk sledován a že vůbec může být, vůbec nemusí vědět, není nic, co by jej na to upozornilo. 

V Kalifornii už tento problém řešili i zákonem, který minulý týden podepsal tamní guvernér. Nový předpis má usnadnit odpojení nechtěných dalších uživatelů od auta a zároveň zkomplikovat právě takovou formu pronásledování. Automobilky budou muset přijít s řešením, jak to umožnit.

Žárlivější partneři mají dnes možnost, jak svůj protějšek sledovat a lépe tak odhadovat, zda má či nemá jiný poměr. Problém vůbec nemusí být jen u partnerských vztahů. Vzdálený přístup k vozidlu a jeho poloze může u některých vozů poměrně snadno získat i pracovník servisu, automyčky nebo ten, kdo jej parkuje v garážích s obsluhou. Pokud s vozem přijede například žena, která se mu bude líbit, může si jen díky krátkému přístupu připojit aplikaci. V ní pak pak v dalších dnech vysleduje, kde dotyčná bydlí, kde pracuje a kam chodí cvičit a kde například pravidelně nakupuje. 

Americká média v posledních dvou letech popisovala řadu případů žen, které pocítily, jak lze vzdálený přístup k autu zneužívat. V Kalifornii se jedna žena dokonce soudila s Teslou, protože nedokázala zamezit svému bývalému partnerovi, aby přes aplikaci dál sledoval polohu jejího vozidla. A to i když měl soudní zákaz se k ní přibližovat. Nová auta jsou zkrátka úplně jiná než dříve.

Video placeholder
Už dlouho jsem vám chtěl říct, jak to mám s Toyotou C-HR. Souhlasíte? • Zdroj: auto.cz

Zákon, který Kalifornie připravila, má nastavit jednoduchá pravidla, aby lidé mohli nechtěné sledující snadno odpojit. Povinností pro automobilky bude například zobrazovat ve vozidle, že má někdo k jeho poloze vzdálený přístup. Organizace věnující se soukromí ale volají po ještě přísnější regulaci. Podle nich schválené kroky pomohou jen částečně. 

Podobné věci se řeší i v Evropě. Asociace evropských výrobců automobilů ale upozorňuje i na odvrácenou stranu snahy sdílení dat z aut řešit. Problematikou se zabývá hned přes dvacet různých předpisů, proto se diví, že Evropa chce přijít s něčím dalším. 

Začít diskuzi