Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Elektrická motokára... Podle Bosche ideální start kariéry v motorsportu!

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 26. 5. 2016 • 21:05
7
2
Zobrazit náhledy (7)
Abarth Abarth
Bosch stojí za vznikem konceptu čistě elektřinou poháněné závodní motokáry. Dojde k revoluci v nejnižších patrech motoristického sportu?

Motokáry představují několik desetiletí první možnost seznámení mladých a začínajících jezdců se světem okruhového závodění. Miniaturní závodní speciály jsou samozřejmě poháněny spalovacími motory, ale to se může v blízké budoucnosti změnit.

Jakým směrem se mohou motokáry vydat ukazuje, koncept společnosti Bosch. Ta jej vytvořila ve spolupráci s největším německým výrobcem motokár, jímž je společnost Mach 1 Kart a na jeho vývoji se podílela i FIA a Deutscher Motor Sport Bund (DMSB).

Podvozek elektrické motokáry se od konvenčních provedení se spalovacími motory odlišuje prakticky jen díky úpravám, souvisejícím s instalací baterií a elektromotorů. Ty má koncept dva a společně poskytují výkon 20 kW (27 k), zatímco točivý moment může být až 300 N.m na zadní, poháněné nápravě.

Potřebnou energii poskytují 48V lithium-iontové baterie, které jsou usazeny v bocích mezi koly. Motokára je vybavena i novým rekuperačním systémem BRS (Boost Recuperation System) s podporou akcelerace, dobíjejícím baterie při brzdění a zvyšujícím točivý moment právě při zrychlení.

Bosch v souvislosti se systémem BRS uvádí, že v případě použití v sériové automobilu může jeho spalovací motor podpořit při akceleraci výkonem až 10 kW (13,6 k), točivým momentem 150 N.m a přispět ke snížení spotřeby paliva i emisí CO2 až o 15 procent.

V případě elektrické závodní motokáry jsou ovšem důležitější její dynamické schopnosti. Koncept je údajně schopen zvládnout akceleraci z 0 na 100 km/h pod 5,0 s a rozjede se až na rychlost 130 km/h.

Dojezd na jedno nabití nebo čas potřebný k dobití na plnou kapacitu Bosch neuvádí, ale zmiňuje, že motokáru čeká v následujících týdnech a měsících testování, které má posloužit k prozkoumání všech jejích schopností.

Související články

Témata
Avatar - beibej
26. 5. 2016 21:11
Re: jooo
A nejen na Zličíně, ale třeba taky v Motole. :-)
26. 5. 2016 18:08
jooo
super koncept, problem je ze elektricke motokary se davno po svete normalne provozujou a davno se s nima jezdi i sampionat, na jedny si muze kazdy zajit treba i v Praze na Zlicine, ...cekam kdz prijdou s konceptem treba elektromobilu :yes:

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud