Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ford GT 40 - nový americký sen?

Michal Fokt
Měli bychom jeden vzkaz, adresovaný špičkám koncernu Ford - tohle fáro chceme!

V Americe je za ikonu sportovního automobilu považován Chevrolet Corvette, ale také Chrysler Viper se těší náležité úctě. Z "Velké trojky" automobilových gigantů USA tak chybí vůz s výrazným sportovním image jen Fordu. Zdá se však, že ten hodlá s nastalou situací rázně skoncovat, a to opravdu nečekaným způsobem. Problém by mohl vyřešit supersportovní vůz GT 40, který jako by z oka vypadl téměř čtyři desítky let starému šampiónovi čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans.

Kabriolet Ford Thunderbird jistě mnohé i přes svůj nezvyklý tvar potěší, novinka v podobě noblesního kupé Forty Nine je úžasná, ale Ford GT 40, to je panečku věc. Ford si v poslední době libuje v retrospektivně pojatých automobilech a jde mu to zatraceně dobře. Co je ovšem důležitější, on je nejen navrhuje a ukazuje na výstavách, ale také uvádí do sériové výroby. Tento radostný osud už "postihl" oba prvně jmenované, takže se dá očekávat, že i GT 40 rozšíří řady modelů série Fordu "Living Legends" (žijící legendy), zvláště když už jsme se zmínili o tom, že tomuto výrobci supersportovní model v paletě chybí.

Na Fordu GT 40 nalezneme řadu stylistických prvků, které v minulosti s úspěchem nosily snad všechny vyhlášené sportovní vozy, od Chevroletu Corvette, přes Ferrari až po Lamborghini. Přídi vozu dominuje obří difuzor, který zajišťuje přítlak přední nápravy, profil s delším předním převisem spolehlivě "zabere" na každého milovníka sportovních vozů, stejně jako mohutný zadní blatník. Za dveřmi vystupuje z karoserie rozměrný otvor pro přístup vzduchu k motoru. Zajímavá je i zadní část vozu - v kapotě jsou průduchy pro odvod horkého vzduchu z motorového prostoru a kruhové koncové svítilny snad musí mít povinně každý pořádný retrosporťák. Koncovky výfuku jsou integrovány do nárazníku, pokud se tedy u GT 40 dá o nárazníku hovořit - záď vozu totiž stoupá směrem vzhůru, takže by případnou kolizi "odnesla" úplně jiná část vozu, než která by měla.

V interiéru vládne stejně sportovní duch, jako venku. Kožená sedadla mají výrazné profilování, tříramenný volant se zdvojenými paprsky je také potažen usní. Přístrojovou desku zhotovili konstruktéři z karbonu a doplnili hliníkem, který najdeme také na středové konzoli, ve výplni dveří, na volantu a řadicí páce šestistupňové mechanické převodovky. Tím ale není seznam míst umístění hliníku zdaleka u konce. Z tohoto materiálu byl totiž zhotoven celý podvozek, a vzhledem k tomu, že karoserie i její rám využívá uhlíkového kompozitu, bude nejspíš celý automobil extrémně lehký.

O to více překvapí pohonná jednotka automobilu, pohánějící jeho zadní kola. Ta patří spíše do závodního stroje, než do sportovního kupé - jde totiž o přeplňovaný osmiválec 5,4 l, který disponuje stejným výkonem jako o mnoho těžší konkurent Chrysler Viper, tedy rovnými pěti sty koňskými silami, což je 368 kW! Pokud u Fordu zamýšlejí tento motor ponechat i pro případnou sériovou výrobu, bude však nejspíš GT 40 postaven z v současnosti obvyklejších materiálů, jako je ocel. Hrozivě malý počet kilogramů na kilowatt výkonu se tak posune do rozumnějších mezí. Ovšem ani mírná redukce pětisetkoňového stáda by rozhodně nebyla na škodu, aby se z GT 40 nestala neovladatelná zbraň, protože ve voze takovéhoto ražení rozhodně nemá co dělat žádný systém jízdní stability a kontrola prokluzu...



Michal Fokt