GP Valencie – Pešek celkově čtvrtý

Miroslav Kudělka
Diskuze (5)
Poslední závod letošního ročníku MotoGP se jel za nádherného počasí ve Valencii. Lukáš Pešek si pátým místem pojistil celkové čtvrté místo. Z vítězství se zde radovali Hector Faubel ve 125, Mika Kallio ve 250 a Pedrosa v MotoGP.

125 – Faubel vyhrál, Talmacsi má titul, Pešek dojel pátý

Třída 125 vstupovala do posledního závodu jako jediná bez jistého mistra světa. Mělo se rozhodnout mezi Maďarem Gáborem Talmacsim a Španělem Hectorem Faubelem (oba Aprilia), přičemž první z nich měl 10 bodů náskok. O celkové třetí místo se ještě mohl ucházet náš Lukáš Pešek (Derbi). Všichni tři startovali z první řady a ani jeden svůj startovní manévr nezvládl tak jak si představovali. Talmacsi odjížděl čtvrtý, Faubel šestý a Pešek dokonce 10. Všichni tři se ovšem rychle vzpamatovali a postupovali vpřed. Talmacsi se ujal vedení již ve druhém kole a začal si rychle budovat náskok. Faubel se na druhé místo probil o kolo později a náš Pešek se prosadil na třetí místo v pátém kole. Faubel se začal k Talmacsimu rychle dotahovat a od 10. kola již jeli společně. Faubel se snažil dvojici brzdit jak mohl, protože potřeboval, aby Talmacsi při jeho vítězství dojel hůře než třetí. Pešek tak úspěšný nebyl a po dvou kolech se zase propadl na čtvrté místo za výborně jedoucího Pabla Nieta (Aprilia) a dlouho na něj nedokázal najít recept. Faubel na Talmacsiho neustále útočil, předjížděl jej a zase pouštěl a tato taktika oba velmi zpomalovala, nicméně Talmacsi se nenechal rozhodit. Nieto s Peškem se k vedoucí dvojici pomalu přibližovali, ale mnohem rychleji se k nim zezadu blížili Sergio Gadea a Mattia Pasini (oba Aprilia). Jakmile tito dva Peška s Nietem dojeli, oba je předjeli. Pešek se k nim přidal a předjel i Nieta. Ve trojici se vydali stíhat vedoucí dvojici, kde Faubel stále působil jako brzda. V posledních dvou kolech se Gadea dostal do těsného kontaktu s vedoucí dvojicí, ale Pasini s Peškem to nedokázali. Pasini neměl dost vysoké tempo, ale Pešek se přes něj nedokázal dostat. V posledním kole se Faubel do Talmacsiho pustil s veškerým úsilím. V poslední zatáčce se před Talmacsiho dostal, ale Gadea se před něj natlačit nedokázal a tak i když Faubel závod vyhrál, Talmacsimu druhé místo stačilo k zisku mistrovského titulu. Třetí dojel Gadea, čtvrtý Pasini a páté místo získal Pešek.

Celkově si tedy titul vyjel Talmacsi s 282 body, druhý skončil Faubel s 277. Třetí místo se 193 body vybojoval Tomoyoshi Koyama (KTM), který dnes dojel devátý. Pešek ukončil sezónu na čtvrtém místě se 182 body. Nejlepší pětku uzavřel Pasini se 174 body.

250 – Kallio potvrdil víkendovou nadvládu vítězstvím

Nejlepší start do závodu ukázal držitel letošního titulu Jorge Lorenzo (Aprilia) a ujal se vedení. Za ním se rovnali Andrea Dovizioso (Honda), Hector Barbera, Alvaro Bautista (oba Aprilia) a Mika Kallio (KTM) startující z pole poition. Lorenzo sice vyrazil nejlépe, ale tentokrát jeho stroj na vítězství nestačil. Za zadních pozic se hnal kupředu Alex de Angelis (Aprilia) a v jeho patách spěchali Bautista a Kallio. Jakmile se de Angelis dostal pře Lorenza, úřadující šampión se začal postupně propadat až na konečné sedmé místo. De Angelis si na čele postupně vyjel náskok, ale nemohl moc oddychovat. Bautista a Kallio mu byli v patách a jejich tempo se stupňovalo. Bautista svou snahu o vítězství na domácí trati přehnal a šest kol před cílem se poroučel k zemi, když mu podklouzlo přední kolo. Kalliovi se tak otevřela cesta a mohl v klidu stíhat de Angelise. Zajížděl o téměř půl sekundy na kolo rychlejší časy a tak bylo jen otázkou okamžiku, kdy jej dojede. Stalo se tak dvě kola před cílem. Kallio se dostal do vedení bez výraznějších potíží a přestože se de Angelis dokázal přizpůsobit jeho tempu, již nedokázal zrychlit natolik, aby ještě zaútočil.

Kallio vítězstvím potvrdil rostoucí výkonnost strojů KTM, které vyhrály tři z posledních čtyřech závodů. Druhý de Angelis se důstojně rozloučil se střední třídou před přestupem do MotoGP. Pro třetí místo si dojel na divokou kartu jedoucí Alex Debon (Aprilia), který v samotném závěru porazil Doviziosa. Páté místo v cíli si zapsal na své konto Barbera. Náš Karel Abrahám (Aprilia) závod nedokončil, když při boji o 14. místo havaroval.

Celkové vítězství získal Lorenzo s 312 body. Druhý Dovizioso získal 260 bodů, třetí de Angelis jich nasbíral 235. Čtvrtý je Bautista se 181 body a pátý Barbera se 170. Abrahám skončil s 31 body na 16. místě.

MotoGP – Pedrosa si vítězstvím pomohl ke druhému místu

V posledním závodě třídy MotoGP čekalo rozhodnutí, kdo získá celkové druhé místo. S náskokem 24 bodů do závodu vstupoval Valentino Rossi (Yamaha), ale jeho velkým omezením byla trojitá zlomenina pravé ruky a start ze 17. příčky. Jeho rival Dani Pedrosa (Honda) startoval z pole position a byl zcela fit. Bylo tedy otázkou, jestli Rossi vydrží celý závod a získá alespoň jeden bod.

Nejlépe odstartoval Casey Stoner (Ducati), který se ze druhé příčky ujal vedení. Za něj se zařadili Nicky Hayden (Honda), Pedrosa, John Hopkins (Suzuki), Loris Capirossi (Ducati) a Marco Melandri (Honda). Ještě v úvodních fázích prvního kola se na druhé místo posunul Pedrosa. Stoner sice nasadil vysoké tempo a vyjel si drobný náskok, ale Pedrosa se rychle srovnal se situací a začal intenzivně zrychlovat. Jeho tempo bylo takové, že se v nájezdu do šestého kola na cílové rovince přehnal kolem vedoucího Stonera jako by ani nejel na Ducati. Pedrosa se s předjetím nespokojil a dále zrychloval a ujížděl. Stoner se sice snažil, ale moc to nepomáhalo. Tou dobou jel na třetím místě již Hopkins, který se snažil vedoucí duo dojet, ale dařilo se mu jen ujíždět jezdcům za ním. Vedoucí dvojice mu stále pomalu odjížděla. Po deseti kolech ze třiceti již vedoucí trojice jela jako osamělí jezdci bez možnosti přímého útoku.

Zajímavější situace byla v boji o čtvrté místo, kde se po téměř celý závod přetahovali Melandri s Haydenem. Jejich boj nakonec vyřešil Haydenův stroj, když v závěru nedokázal udržet nastolené tempo a postupně se začal propadat. Ve 26. kole jej předjel Capirossi a o kolo později také Chris Vermuelen (Suzuki). Tou dobou si již naplno prožíval osobní tragédii Valentino Rossi. Ve 14. kole se mu konečně podařilo posunout na tolik potřebné 15. místo. O tři kola později postoupil na 14. místo a vypadal, že je rozjetý na další postup. Těsně před ním jeli Carlos Checa (Honda) a Colin Edwards (Yamaha) a Rossi jel v tu chvíli o půl sekundy rychleji než oni. Problém byl v tom, že jeho stroj tempo nevydržel a ve 20. odstoupil. Až do konce pak sledoval, zdali Stoner dokáže Pedrosu předjet, ale nedočkal se. Stoner se v určitých chvílích dokázal přiblížit, ale Pedrosa vždy zrychlil a nedal mu šanci.

Pedrosa si druhým letošním vítězstvím i díky Rossiho smůle zajistil celkové druhé místo. Druhý Stoner svým výkonem potvrdil letošní špičkové výkony. Třetí místo Johna Hopkinse na závěr sezóny potvrdilo, že Suzuki se ještě neztratila a jeho odchodem přichází o vynikajícího jezdce. Navíc si polepšil v celkovém hodnocení proti Melandrimu - čtvrtému v cíli. Pátý skončil Capirossi jen těsně před šestým Vermuelenem. Sedmý projel cílem Alex Barros (Ducati), který se tímto výkonem s MotoGP loučí. Tomu se v samotném závěru podařilo předjet Haydena a odsunout jej na osmé místo. Devátý dojel Randy de Puniet (Kawasaki) a desátý Toni Elias (Honda). Zajímavý je výsledek z pohledu pneumatik. Vítězný Pedrosa dojel na Michelinech, ale mimo osmého Haydena používají všichni jezdci v Top 10 obutí Bridgestone.

Celkově zvítězil Stoner s 367 body. Na druhé místo se na závěr dostal Pedrosa s 242 body. Třetí místo s 241 body zbylo na smutného Rossiho. Naopak ze čtvrtého místa se 189 body se radoval Hopkins, protože o dva body předstihl pátého Melandriho se 187 body.