Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jak šetřit s tankovací kartou: Udržte si láci i po zdražení!

Petr Slováček Petr Slováček 19. 4. 2020 • 12:30
7
4
Zobrazit náhledy (7)
Shell Card Jak šetřit s tankovací kartou

Aktuální nízké ceny paliv nebudou na totemech věčně. Pokud si chcete i do budoucna zajistit atraktivní ceny, pořiďte si tankovací kartu. A máme i tip, jak ušetří staromilci, kteří chtějí platit výhradně hotovostí.

Nějakou abonentskou kartu nabízí snad každá síť čerpacích stanic. Pro firemní řidiče nejsou ničím novým. Kromě toho, že s sebou šofér nemusí vozit hotovost, lze kartami obvykle platit i v cizině – a nejen za palivo, ale i mytí nebo třeba další provozní kapaliny. Přitom firma nemusí mít nachystané peníze hned, ale obdrží fakturu obvykle se čtrnáctidenní splatností. A ještě má přehled o tankování služebních aut a snazší podklady pro zpracování daní.

Jenže co my ostatní, kteří tankujeme do svého auta za své? A má smysl tankovací karta pro živnostníky? Prozkoumali jsme trh a známe odpověď! Už teď je jasné, že smůlu mají zákazníci čerpaček u nákupních středisek. Protože třeba Globus, vyhlášený nízkými cenami paliv, žádnou vlastní kartu nemá.

Proč kartu?

Palivové slevové karty fungují na dvou principech. Nejjednodušší jsou předplacené. „Při využívání předplacené karty je nutné předem nabít zákaznický účet a za uskutečněné odběry paliv, zboží a služeb na stanicích vám následně zašleme vyúčtování a vykonáme zápočet proti nabití,“ vysvětlili nám fungování ve společnosti Mol s tím, že aktuální zůstatek nabití je možné zjistit na stanici nebo v online kartovém centru, do kterého má zákazník přístup.

Mnohým však může vadit, že předplacenou kartou de facto dávají čerpačkám bezúročnou půjčku. A navíc s nimi nelze platit v cizině. Hodí se tedy nejvíc pro všechny, kteří jezdí do jediné sítě, nebo dokonce na jediné místo a nechtějí nosit hotovost. Kromě toho obvykle při každém tankování ušetří pár desetihaléřů na litru. Ale jde to i mnohem lépe…

Kolik s kartou ušetříte?
Benzina 0,40 až 0,60 Kč/l a na prémiová paliva 0,80 až 1,00 Kč/l až koruny podle plošné týdenní ceny
EuroOil 0,30 Kč/l až koruny podle plošné týdenní ceny
Mol podle individuální dohody ve smlouvě
OMV až koruny podle plošné týdenní ceny
Shell až koruny podle plošné týdenní ceny

Když nechci platit hned

Karty s otevřeným kreditem a odloženou splatností cílí hlavně na firmy, kde se faktura za odběry zasílá až po ukončení zúčtovacího období. Ale mají smysl i pro soukromníky, kteří s nimi také ušetří, když dostatečně dokážou poskytovateli svou bonitu.

Samotné vydání karty sice stojí jen 20-30 Kč a pár minut času s papírováním, jenže současně je třeba povolit transakce v bance a někdy i uhradit kauci ve výši poloviny odběrního limitu. Takže pokud si stanovíte strop 10 000 Kč, složíte jistinu 5000 korun. Ve finále vás ale hřeje v kapse třeba 30 uspořených haléřů z každého litru a víc.

Kouzlo těchto karet spočívá nejen v levnějším nakupování v mateřské síti čerpacích stanic, ale jejím uznávání i u konkurence. Benefity jsou ale jiné a je dobré mít o nich přehled! „Je to náš vlastní platební systém vhodný pro občany i firmy, který platí v celé síti čerpacích stanic EuroOil a na čerpacích stanicích Benzina, OMV, Avanti, Shell, Mol, Slovnaft nebo PapOil. Jedná se o více než 1200 čerpacích stanic po celé ČR. V naší síti získáváte s kartou vždy slevu minimálně třicet haléřů na litru, ale u partnerských sítí nakupujete paliva za aktuální ceny,“ vysvětluje odlišnosti Marek Roll ze společnosti Čepro, která provozuje síť stanic EuroOil.

Podobně je to u jiných společností a princip je vždy stejný – sleva v mateřské síti a totemové ceny u konkurence, která karty uznává.

Levněji i na dálnici

Zajímavostí tankovacích karet je dvojí filozofie výpočtu slevy. Buďto vám uspoří fixně třeba 30 haléřů z litru, nebo se drží takzvané vyhlašované ceny. Platí pak stejná cena pro celou Českou republiku, která je zpravidla vyhlašována na týden dopředu v pondělí s platností od úterý. Pokud je cena na totemu nižší než vyhlašovaná, použije se totemová. Výhodou vyhlašované ceny je, že zákazník na žádné čerpací stanici naší sítě v celé České republice nezaplatí více, než je totemová cena,“ vysvětluje Michal Procházka z Unipetrolu za síť stanic Benzina.

I ve velkých městech nebo na dálnici, kde bývá draho, tím pádem zaplatíte stejně jako obvykle. A platí to i pro cesty do zahraničí, kde se dá i při tankování na hlavních tazích platit „lidská“ částka.

Motorista tak může ušetřit skoro pět korun a padesát haléřů na litru paliva,“ končí Damir Duraković ze společnosti Axigon, která dodává tankovací karty Shell a EuroOil.

Kdo hodně jezdí, s kartami ušetří. Ale pokud míříte pokaždé k jiné čerpačce a nemáte problém měnit síť podle aktuální slevy, abonentní karty nejsou pro vás.

Co když nechci kartu?

Každý neplánuje hradit benzin a naftu platební kartou, řada starších lidí vůbec účty nevyužívá. I ti ale mohou ušetřit. Provozovatelům čerpacích stanic se hodí, že nezaplatí provizi karetním společnostem. A proto si mohou dovolit dávat slevu za hotovost. „Každý držitel u nás dostane vždy slevu čtyřicet haléřů z litru. Karta je dokonce přenosná. Ale platí jen u nás,“ říká Libor Kratochvíl, provozovatel čerpací sanice Ojl ve středočeském Kolíně. Tím pádem se cena blíží i superlevné stanici Tank Ono, u níž stávají dlouhé fronty motoristů, a navíc je odsud ještě desítky kilometrů daleko.

Kryjí i pokuty!

Karty mají víc využití než jen pro nákup paliv. S mnohými lze kromě mytí, oleje nebo provozních kapalin hradit rovněž mýtné a poplatky za tunely nebo trajekty v zahraničí. Zajímavá je nabídka OMV. „Služba OMV Service 24 International zahrnuje i platby nepředvídatelných výdajů souvisejících s provozem automobilu, jako jsou například pokuty, základní servis vozidla, výměna pneumatiky a další,“ říká Daniel Šiller z OMV.

Víte, že…

… s tankovací kartou spárovanou v mobilu ani nemusíte při placení vstupovat do prodejny? Stačí naskenovat kód QR nalepený na stojanu a odkliknout uhrazení platby. Teď v době karantény se to obzvlášť hodí.

Časopis Svět motorů si můžete objednat na ikiosek.cz.

Související články

Témata
Avatar - Mokrous
21. 4. 2020 01:01
Re: Benzina
Přesně tak. Celá 1,- Kč slevy na Verva 100 už několik let mi za těch 30 vteřin navíc stojí...
20. 4. 2020 08:59
Re: Benzina
S kartou Benziny to resim tak, ze natankuju, pred placenim u kasy si necham prevest potrebny obnos na Benzina kartu a pak zaplatim Benzina kartou.... trosku zdlouhave, ale sleva mi za to stoji.
19. 4. 2020 21:23
Benzina
"Karty s otevřeným kreditem a odloženou splatností cílí hlavně na firmy, kde se faktura za odběry zasílá až po ukončení zúčtovacího období. Ale mají smysl i pro soukromníky, kteří s nimi také ušetří, když dostatečně dokážou poskytovateli svou bonitu."

Tohle asi pro soukromníky není moc dostupné. Třeba u Benziny musíte mít měsíční spotřebu aspoň 500l a při registraci chtějí IČO.

Nicméně už mi několikrát u Benziny nabízeli jejich kartu, ale žádnou takovou kartu nechci. Pokud by to byla klasické zákaznická karta, jako má třeba shell, tak OK, ale benzina to má jako běžný účet. Musíte tam teda na účet poslat peníze a pak z toho můžete platit.
Avatar - lordlord
19. 4. 2020 16:55
xcv
na Onu to bude pořád levnější

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku