Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jak vybrat a pečovat o autoplachtu: Horší než zima je malá prasklina

Tomáš Hadač Tomáš Hadač 20. 1. 2020 • 18:49
30
2
Zobrazit náhledy (30)
Jak vybrat a pečovat o autoplachtu Jak vybrat a pečovat o autoplachtu Jak vybrat a pečovat o autoplachtu Jak vybrat a pečovat o autoplachtu Jak vybrat a pečovat o autoplachtu Jak vybrat a pečovat o autoplachtu Jak vybrat a pečovat o autoplachtu Jak vybrat a pečovat o autoplachtu Jak vybrat a pečovat o autoplachtu Jak vybrat a pečovat o autoplachtu Jak vybrat a pečovat o autoplachtu Jak vybrat a pečovat o autoplachtu Jak vybrat a pečovat o autoplachtu Jak vybrat a pečovat o autoplachtu Jak vybrat a pečovat o autoplachtu Jak vybrat a pečovat o autoplachtu Nejpracnější bývá podle Klementové plachty nařezat a nastříhat Jak vybrat a pečovat o autoplachtu Jak vybrat a pečovat o autoplachtu Jak vybrat a pečovat o autoplachtu Jak vybrat a pečovat o autoplachtu Jak vybrat a pečovat o autoplachtu Jak vybrat a pečovat o autoplachtu Jak vybrat a pečovat o autoplachtu Jak vybrat a pečovat o autoplachtu

Pořídit si plachtu na dodávku nebo přívěsný vozík se zdá být triviální věc. Právě u snadných úkonů však vzniká halda chyb. A jak je to s následnou péčí?

Péče o autoplachtu vypadá jednoduše, ale lidé u toho dělají řadu chyb na místech, kde by to nikdo nečekal. „Plachta vydrží od minus čtyřiceti do plus sedmdesáti stupňů Celsia. Objevuje se mýtus, že s ní musíte do garáže v zimě. Není to pravda. Jestliže se nechystáte třeba do Grónska, může zůstat leden únor v pohodě venku,“ usmívá se Středočech Pavel Buchal ve skromné výrobní hale v obci Zvěřínek na Nymbursku, kde vyrábí autoplachty.

A tryskem navazuje: „V případě otázky mytí ji stačí dvakrát měsíčně opláchnout vodou. Vyhněte se ovšem ředidlům, přesněji všemu, co leptá PVC,“ zvyšuje decibely v hlase samouk Pavel a doplňuje, že minimální životnost plachet na přívěsech dosahuje deseti let.

Zbystřit by nicméně člověk měl u sebemenších dírek. „Objeví se jedna a potom se trhá hravě jak listové těsto. Proto radím ihned záplatovat, než se puklina rozleze a oprava tudíž prodraží,“ vypráví Buchal.

Na co si mají dát zákazníci pozor, je už poctivé zaměření vozíku – v nejširším místě včetně zámků a vyčnívajících šroubů! „Dnes je trend cokoliv si objednávat přes internet. Lidé vezmou do ruky údaje z techničáku, které nesedí, a pak koukají, když plachta najednou nepasuje,“ zapojuje se sedmatřicetiletá Kateřina Klementová, Buchalova přítelkyně a druhý mozek firmy. Dvojice se tak shoduje, že se vyplatí s vozíkem přijet, nota bene u těch atypičtějších. „Pakliže to nejde, žádáme fotodokumentaci a opravdu detailní práci s metrem,“ komentuje Buchal s tím, že je zapotřebí změřit zevrubně všechny strany. Proč? „Možná se budete divit,“ překvapuje trochu Klementová, „ale řada přívěsných vozíků je na každé straně jinak dlouhá.“

10 rad, které ušetřé čas i peníze

1. Plachtu omývejte vodou alespoň jednou měsíčně.

2. Vyhněte se ředidlům a všem přípravkům leptajícím PVC.

3. Po každé manipulaci zkontrolujte i nejmenší praskliny a okamžitě je nechte opravit.

4. Plachta na vozíku vydrží i největší mrazy, tudíž ji v zimě nemusíte sundávat.

5. Při uskladnění dejte pozor na myši a další hlodavce, kteří plachty velmi rádi prokousávají.

6. Pokud se rozhodnete objednat plachtu přes internet, změřte opravdu poctivě každou délku vašeho přívěsného vozíku.

7. Vozík vždy měřte v nejširším místě včetně vyčnívajících šroubů a zámků.

8. Ideální řešení však představuje zavítat i s vozíkem do prodejny, kde s vámi všechno zkonzultují.

9. U klasických vozíků by se gramáž plachty na metr čtvereční měla pohybovat mezi 600 až 700 gramy.

10. Místa, která dostávají více zabrat (typicky rohy), nechte vyztužit.

Časopis Svět motorů si můžete objednat na ikiosek.cz.

Související články

Témata
17. 5. 2020 14:40
plachtu používám už několik let
Dobrý den, tak jak se píše ve článku, plachta toho vydrží opravdu hodně, je ale třeba dávat si pozor na prasklinky. Já mám tento typ už skoro čtyři roky, používám ji ale jen v období jaro-podzim: http://www.inity.cz/17-autoplachty. Tip na vyztužení rohů stojí za zvážení - určitě vyzkouším, až budu kupovat novou.
31. 3. 2020 14:55
Plachta na auto
Plachta na auto je super věc, dáváme jí na auto v létě i v zimě a nemáme strach kvůli teplotám. Víme, že něco vydrží. Pořídili jsme si plachtu z https://www.peplachty.cz/autoplachty/ a stačí ji přesně jen omývat a je úplně v pohodě

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud