Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Land Rover dostane dotaci na vývoj LRX, nové motory potvrzeny

12. 3. 2009 • 12:59
11
2
Zobrazit náhledy (11)
Land Rover Range Rover Evoque Land Rover Range Rover Evoque Land Rover Range Rover Evoque Land Rover Range Rover Evoque Land Rover Range Rover Evoque Land Rover Range Rover Evoque
Britská vláda udělila Land Roveru dotaci 27 milionů liber na dokončení vývoje nového modelu, který se bude vyrábět v Halewoodu nedaleko Liverpoolu. Kromě nové modelové řady Land Rover počítá s nasazením nových motorů od Jaguaru.

Představu o nejmenším Land Roveru poskytuje studie LRX Concept představená loni na autosalonech v Detroitu a Ženevě. V portfoliu Land Rover mu připadne úloha nejmenšího, nejlehčího a nejúspornějšího modelu.

Podle prohlášení automobilky by měl doplnit luxusní řadu Range Rover. Toto rozhodnutí se zakládá výsledcích průzkumu mezi zákazníky, kteří by uvítali spíše luxusní a lifestylové pojetí spojené se značkou Range Rover. Sériové provedení konceptu LRX tak bude nejmenším modelem v dosavadní téměř čtyřicetileté historii Range Roveru.

Vládní dotace 27 milionů liber (asi 800 milionů Kč) má být významným příspěvkem na náklady spojené s vývojem, které dosahují celkové výše kolem 400 milionů liber. Výroba nového modelu bude probíhat v továrně Halewood, kde se v současné době vyrábí Land Rover Freelander 2 a Jaguar X-Type.

Kromě toho byl potvrzen příchod nových motorů, které se letos představily v Jaguaru XF modelového roku 2010. Nasazení v Land Roverech se dočká přímovstřikový osmiválec o obejmu 5,0 litru, a to jak v atmosférické, tak přeplňované verzi. Bližší údaje zatím nejsou k dispozici, v SUV se ale dá očekávat naladění na menší výkon, než je 283 kW, resp. 375 kW v Jaguarech.

Zájemce o turbodiesely uspokojí třílitrový šestiválec, který přinese výrazný nárůst výkonu při nižší spotřebě paliva. Přinejmenším v Německu nový motor 3,0D vytlačí z nabídky i vznětový osmiválec 3,6 TDV8 – ředitel německého zastoupení Land Roveru Jeff Scott prohlásil, že osmiválec bude po nasazení třílitru „přebytečný“.

Související články

Témata
12. 3. 2009 23:37
Re: DOTACE
Strategický zájem, výběrové řízení s jedním uchazečem = naprosto transparentní :-! Cože? 800 miliard? Tak dobře se dvěma uchazeči, ale druhý nesplnil formální požadavky (použil A4 místo letter)
12. 3. 2009 10:27
DOTACE
Tomu tedy nerozumím. Britská vláda nemůže poskytovat žádné dotace. Možná tak královna by mohla vhodit nějaký ten diamantík do PO boxu Land Roveru. S tím by asi měli úředníci v Bruselu poměrně složitou práci, ovšem vláda?... ta si dotace nemůže lajsnout. Že by nějaká ostrovní varianta dvaceti sedmi v británskejch na stole?
Články odjinud