Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Mexická rallye po RZ17: Meeke míří za výhrou

Michal Štěpanovský Michal Štěpanovský 12. 3. 2017 • 17:34
51
Zobrazit náhledy (51)
Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth Abarth
Krise Meeka s továrním vozem Citroën C3 WRC dělí pouhé dvě rychlostní zkoušky od vítězství v Mexické rallye. V součtu časů sobotního dne dokázal navýšit svůj náskok ve třetím podniku mistrovství světa v automobilových soutěžích.

Během devíti sobotních erzet vyhrál dvě, přičemž klíčovým momentem bylo vítězství ve třinácté rychlostní zkoušce dlouhé 38,31 kilometru, ve které najel na druhého Sebastiena Ogiera (Ford Fiesta WRC´17) 18,5 sekundy. „Bylo mi jasné, že tahle zkouška bude klíčová pro další vývoj soutěže, i když do cíle je ještě daleko. Ke konci erzety mi začal unikat vzduch z pneumatiky, ale podařilo se mi to zvládnout,“ komentoval Meeke sobotní průběh soutěže.

Jeho pronásledovatel a obhájce titulu světového šampiona v jedné osobě Sebastien Ogier ztratil během předposledního dne deset sekund a přesně věděl, kde k tomu došlo. „Ke konci třinácté zkoušky jsme se v pomalém úseku přetočili a nechali tam asi deset sekund. Škoda, souboj s Meekem mohl být v tuto chvíli těsnější. Ovšem ještě nás čekají dvě erzety do cíle,“ prohlásil čtyřnásobný mistr světa.

Třetí figuruje stále Thierry Neuville (Hyundai i20 Coupe WRC), který se vyvaroval chyb z Monte Carla a Švédska, kdy si v předposledním dnu poškodil řízení. Štěstí měl jeho týmový kolega z týmu Hyundai Dani Sordo. Sportovní komisaři zrušili jeho pětiminutovou penalizaci a Španěl opět figuruje v první desítce. Mezi elitu se dostal také Brit Elffyn Evans (Ford Fiesta WRC´17), který dostal ještě před startem soutěže pětiminutový trest za výměnu motoru.

V průběžném pořadí si polepšil Fin Jari-Matti Latvala, který byl před Mexickou rallye na prvním místě průběžného pořadí, ale v Severní Americe se mu nedaří. Během sobotní etapy si polepšil z osmého na šesté místo, ale narostla jeho časová ztráta na vedoucího Meeka. „Byl to vcelku povedený den. V týmu našli technici řešení problémů s vysokou teplotou motoru. Jedinou chybou dne byla nepřesná volba pneumatik, protože jsme očekávali déšť. Pršet však nezačalo, takže se nám gumy začaly přehřívat,“ shrnul Latvala své sobotní účinkování v Mexiku.

V kategorii WRC2 pokračuje souboj o vítězství mezi Švédem Pontusem Tidemandem na Fabii R5 a Francouzem Erice Camillim na Fiestě R5. Rozdíl mezi oběma jsou aktuálně dvě sekundy ve prospěch pilota z továrního týmu Škoda. Před oběma, stejně jako před všemi startujícími, jsou však ještě dvě rychlostní zkoušky o celkové délce pětapadesát kilometrů.

Pořadí Mexické rallye (po 17 z 19 RZ): 1. Meeke, Nagle (Brit./Citroën C3 WRC) 2:47:33,3; 2. Ogier, Ingrassia (Fr./Ford Fiesta WRC´17) +30,9; 3. Neuville, Gilsoul (Bel./Hyundai i20 Coupe WRC) +1:10,5 ; 4. Tänak, Järveoja (Est./Ford Fiesta WRC´17) +2:12,6; 5. Paddon, Kennard (N. Zél./Hyundai i20 Coupe WRC) +3:25,5; 6. Latvala, Anttila (Fin./Toyota Yaris WRC) +4:32,6; 7. Hänninen, Lindström (Fin./Toyota Yaris WRC) +4:32,9; 8. Sordo, Martí (Šp./Hyundai i20 Coupe WRC) +5:16,1; 9. Evans, Barrit (Brit./Ford Fiesta WRC´17) +8:41,9; 10. Tidemand, Andersson (Švéd./Škoda Fabia R5) +9:26,4 (1. v kategorii WRC2).

Program Mexické rallye

(Uvedené časy odpovídají časům v České republice.)

Neděle – 17.43 RZ18 (32,96 km); 19.18 RZ19 (21,94 km).

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku