Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nehodovost v ČR v roce 2009: Opilí řidiči zabili 123 lidí

Aleš Dragoun
Diskuze (11)
Alkohol za volantem si za rok 2009 připsal na konto na silnicích České republiky 123 obětí.

Jedná se o alarmující číslo, vzhledem k tomu, že například před dvěma lety to bylo 38 lidí. Nárůst je tedy více než dvojnásobný, byť tento údaj není zatím oficiální, neboť policejní statistiky za rok 2009 nejsou zcela uzavřeny. Čtyři desítky z nich zemřely jen v prosinci.

O této nelichotivé statistice informovala ve své reportáži také Česká televize, respektive její zpravodajský kanál ČT24. Připomeňme jen, že pravděpodobnost jakékoli nehody je při hladině alkoholu v krvi 0,9 promile sedmkrát větší než u řidiče, který před jízdou žádný alkohol nepožil.

1. lednem 2010 vstoupil v platnost zákon, který nařizuje policistům při silničních kontrolách provádět zároveň dechové zkoušky. Problém však představuje nedostatek měřicích přístrojů. Ten by mohly vyřešit tradiční detekční trubičky, ovšem ty nejsou příliš spolehlivé a jejich výsledky mají spíše informativní charakter. Druhou možností jsou nové bezdotykové měřiče, které odebírají vzorky pouze z dechu řidiče. Alkohol však může, jak ukázala reportáž České televize, nadýchat i po použití ústní vody, která jej obsahuje. Zbývá pak jediná a nejúčinnější metoda: odběr krve.

Řízení pod vlivem alkoholu trestají nejen soudy, ale v případech, kdy jeho hladina v krvi nepřesáhne 0,9 promile, také správní úřady. Od října 2007 do října 2008 bylo přistiženo 14.165 řidičů pod vlivem, potrestáno jich bylo ovšem jen 9.809, 4.356 osob tedy zůstalo zcela bez jakéhokoli finančního a bodového postihu.

Aleš Dragoun
Diskuze (11)
Avatar - Ada je zase tady
9. 1. 2010 21:45
Re: Chlast
:yes: Ten limit bych ale videl na 0,3 promile, aby to bylo kompatibilni s ostatnimi zememi EU.

Nejak vam ale uslo, ze meritem meho prispevku nebylo, zda tolerovat alkohol za volantem, ale to, ze sdeleni, ze opili ridici zabili 123 lidi asi nebude az tak na 100% pravdive.
Avatar - saldy
9. 1. 2010 17:28
Re: Chlast
dal bych toleranci 0,21 a ten kdo nadejchá o milimetr více ať má problém, na silnici jezdí celá armáda řidičů co jezděj jak prasoni a můžou bejt sebevíc střízliví, nejvíc se cítím ohrožen stavem našich silnic, trestat někoho za 1 pivo je pokrytectví :no:
9. 1. 2010 00:03
Re: Chlast
To je pravda. Nekteri jsou sebevrazi. Ale uprimne receno, ja jsem v podstate nevidel kontrolovat nikoho. Mne vychazi 1 osobni setkani s kontrolou na 10 let jezdeni.
8. 1. 2010 23:12
Re: Chlast
tak musel jet, protože chodit už nemoh' >:D
8. 1. 2010 14:46
Re: Chlast
ono je to s tím alkoholem strašně individuální. určitě se vám už taky stalo, že jste si dali 2-3 pivka a pocítili to, a někdy vypijete 5-6 ani nefukne. Prostě momentální rozpoložení má vliv na odbourávání alkoholu.

To ale nic nemění na faktu, že alkohol a řízení NIKDY NEJDOU DOHROMADY. Já se toho držím, a proto nikdy nebudu mít problém jeslti skutečně to malé pivo před jízdou připravilo někoho o život nebo ne.

Zajímavější téma do diskuze je spíš chování cyklistů. Na ně se taky přece vztahují předpisy, ale viděli jste někdy (kromě filmu Slavnosti sněženek) kontrolova/pokutovat podnapilé, neosvětlené cyklisty? :-|