Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nikola Motor Company připravuje představení elektrických tahačů. Prý funkčních

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 15. 2. 2019
13
Zobrazit náhledy (13)
Nikola Tre Nikola Two Nikola Two Nikola Two Nikola Two Nikola Two Nikola Two Nikola Two
Severoamerická společnost Nikola Motor Company během své dubnové akce Nikola World 2019 plánuje představení tahačů Two a Tre. Tato vozidla byla prozatím prezentována pouze prostřednictvím vizualizací.

Nikola World 2019 se uskuteční 16. a 17. dubna letošního roku ve Scottsdale poblíž arizonského Phoenixu. Právě zde hodlá společnost Nikola Motor Company poprvé představit prototypy tahačů Two a Tre. První jmenovaný má být s palivovými články předveden v akci, zatímco ten druhý má být jen součástí statické expozice.

Společnost Nikola Motor Company odhalila svůj první projekt tahače pro dálkovou silniční dopravu s pohonem šesti elektromotory prostřednictvím vizualizací v květnu roku 2016 a koncem stejného roku pak v Salt Lake City představila funkční prototyp modelu s označením One.

Zároveň s představením prototypu byl prostřednictvím vizualizací odhalen i model Two, který je určen pro krátké a střední trasy. Nikola Motor Company připravila oba tyto tahače primárně pro severoamerický trh a na podzim roku 2018 odhalila podobu modelu Tre. Ten je naopak určen pro Evropu.

Nikola Tre na rozdíl od svých předchůdců působí méně futuristickým dojmem a svým designem se jen mírně vzdaluje současné evropské produkci těžkých tahačů pro silniční dopravu.

Poněkud odlišná je ovšem situace v oblasti techniky, protože model Tre má být stejně jako tahače One a Two elektromobilem s palivovými články. Podle oficiálních materiálů Nikola Motor Company má být nabízen s podvozky v konfiguracích 6x4 a 6x2, i když vizualizace nabízí pohled na dvounápravové provedení.

Pohonný systém má disponovat výkonem od 368 do 736 kW (500 až 1000 k) a točivým momentem až 2710 N.m. Potřebnou energii elektromotorům má poskytovat palivový článek o výkonu 120 kW. Dojezd se má v závislosti na provedení pohybovat od 500 do 1200 km a doplnění nádrží vodíkem má trvat maximálně 20 minut.

Nikola Tre má nabízet nejvyšší úroveň autonomního řízení, což znamená, že má zvládat úplně všechny jízdní situace bez zásahu člověka. S ohledem na legislativní požadavky ovšem bude zachována možnost ovládání řidiče. Výroba tohoto modelu se pak má rozběhnout v letech 2022 nebo 2023, ale rezervovat si jej lze již nyní.

Společnost Nikola Motor Company vedle výroby vlastních nákladních vozidel s palivovými články plánuje do roku 2028 vybudovat a otevřít ve Spojených státech amerických a Kanadě více než 700 čerpacích stanic pro doplňování vodíku.

Související články

Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor