Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nikola Tre: Tahač s palivovými články chce uspět v Evropě

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 6. 11. 2018 • 12:25
5
Severoamerická společnost Nikola Motor Company odhaluje nový projekt nákladního vozidla s palivovými články, s nímž hodlá vstoupit na evropský trh.

Nikola Motor Company odhalila svůj projekt tahače pro dálkovou silniční dopravu s pohonem šesti elektromotory prostřednictvím vizualizací v květnu roku 2016 a koncem stejného roku pak v Salt Lake City představila funkční prototyp modelu s označením One.

Zároveň s představením prototypu byl prostřednictvím vizualizací odhalen i model Two, který je určen pro krátké a střední trasy. Nikola Motor Company připravila oba tyto tahače primárně pro severoamerický trh, ale nyní představuje model Tre, který je naopak určen pro Evropu.

Nikola pro svůj nový tahač nepoužila s ohledem na dvojici předchozích modelů očekávanou číslovku tři v angličtině, ale její překlad do norštiny, což souvisí právě se zaměřením na evropský trh a primárně Norsko.

Nikola Tre na rozdíl od svých předchůdců působí méně futuristickým dojmem a svým designem se jen mírně vzdaluje současné evropské produkci těžkých tahačů pro silniční dopravu.

Poněkud odlišná je ovšem situace v oblasti techniky, protože model Tre má být stejně jako tahače One a Two elektromobilem s palivovými články. Podle oficiálních materiálů Nikola Motor Company má být nabízen s podvozky v konfiguracích 6x4 a 6x2, i když vizualizace nabízí pohled na dvounápravové provedení.

Pohonný systém má disponovat výkonem od 368 do 736 kW (500 až 1000 k) a točivým momentem až 2710 N.m. Potřebnou energii elektromotorům má poskytovat palivový článek o výkonu 120 kW. Dojezd se má v závislosti na provedení pohybovat od 500 do 1200 km a doplnění nádrží vodíkem má trvat maximálně 20 minut.

Nikola Tre má nabízet nejvyšší úroveň autonomního řízení, což znamená, že má zvládat úplně všechny jízdní situace bez zásahu člověka. S ohledem na legislativní požadavky ovšem bude zachována možnost ovládání řidiče.

Společnost Nikola Motor Company uvádí, že prototyp tahače Tre se veřejnosti, resp. pozvaným hostům poprvé představí 16. a 17. dubna příštího roku během akce Nikola World ve Phoenixu. Výroba tohoto modelu se pak má rozběhnout v letech 2022 nebo 2023, ale rezervovat si jej lze již nyní.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku