Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nikola Tre: Tahač s palivovými články chce uspět v Evropě

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 6. 11. 2018 • 21:08
5
Severoamerická společnost Nikola Motor Company odhaluje nový projekt nákladního vozidla s palivovými články, s nímž hodlá vstoupit na evropský trh.

Nikola Motor Company odhalila svůj projekt tahače pro dálkovou silniční dopravu s pohonem šesti elektromotory prostřednictvím vizualizací v květnu roku 2016 a koncem stejného roku pak v Salt Lake City představila funkční prototyp modelu s označením One.

Zároveň s představením prototypu byl prostřednictvím vizualizací odhalen i model Two, který je určen pro krátké a střední trasy. Nikola Motor Company připravila oba tyto tahače primárně pro severoamerický trh, ale nyní představuje model Tre, který je naopak určen pro Evropu.

Nikola pro svůj nový tahač nepoužila s ohledem na dvojici předchozích modelů očekávanou číslovku tři v angličtině, ale její překlad do norštiny, což souvisí právě se zaměřením na evropský trh a primárně Norsko.

Nikola Tre na rozdíl od svých předchůdců působí méně futuristickým dojmem a svým designem se jen mírně vzdaluje současné evropské produkci těžkých tahačů pro silniční dopravu.

Poněkud odlišná je ovšem situace v oblasti techniky, protože model Tre má být stejně jako tahače One a Two elektromobilem s palivovými články. Podle oficiálních materiálů Nikola Motor Company má být nabízen s podvozky v konfiguracích 6x4 a 6x2, i když vizualizace nabízí pohled na dvounápravové provedení.

Pohonný systém má disponovat výkonem od 368 do 736 kW (500 až 1000 k) a točivým momentem až 2710 N.m. Potřebnou energii elektromotorům má poskytovat palivový článek o výkonu 120 kW. Dojezd se má v závislosti na provedení pohybovat od 500 do 1200 km a doplnění nádrží vodíkem má trvat maximálně 20 minut.

Nikola Tre má nabízet nejvyšší úroveň autonomního řízení, což znamená, že má zvládat úplně všechny jízdní situace bez zásahu člověka. S ohledem na legislativní požadavky ovšem bude zachována možnost ovládání řidiče.

Společnost Nikola Motor Company uvádí, že prototyp tahače Tre se veřejnosti, resp. pozvaným hostům poprvé představí 16. a 17. dubna příštího roku během akce Nikola World ve Phoenixu. Výroba tohoto modelu se pak má rozběhnout v letech 2022 nebo 2023, ale rezervovat si jej lze již nyní.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku