Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Novinky ve financování aut: Na sekeru, na dřevo?

Matouš Jelínek Matouš Jelínek 3. 6. 2013 • 14:01
21
Myslíte, že si skoro každý kupuje vůz za hotové? Omyl! Lidé se znovu rádi probírají nabídkami úvěrů. Srovnali jsme, zda se tato varianta vyplatí.

U Čechů je stále tak nějak zažitý názor, že lidé chtějí auta především vlastnit.

Kořeny tohoto uvažování hledejme v devadesátých letech, kdy panoval hlad po všech spotřebních věcech. I malé vozy byly v té době finančně hůře dostupným zbožím. Na jejich pořízení lidé odkládali úspory roky a plechový miláček se pak stal téměř součástí rodiny.

Vlastnit už se nenosí?

Dnes jsou i nové modely díky cenové politice automobilek klasickým spotřebním zbožím. A také směr uvažování se změnil: lidé preferují mobilitu a poskytované služby před zapsáním svého jména v techničáku. Dokládá to třeba zvýšená poptávka po operativním leasingu, kde člověk vůz nevlastní, pouze si ho za stanovenou měsíční splátku pronajímá. Leasingová společnost se mu pak stará o servis, ale třeba i výměnu pneumatik či dálniční známky.

Proč volit úvěr

My se v našem tématu zabýváme klasickými úvěry pro běžné lidi. Ty tvoří zhruba čtyři pětiny všech finančních produktů. „Úvěr, kde člověk auto přímo

vlastní, využívá osmdesát procent našich klientů,“ říká Vítězslav Pelc ze Škody, jíž patří 28 % trhu.

A zatímco registrace aut obecně klesají, společnosti nabízející úvěry hlásí růst. Proč lidé podepisují smlouvy o úvěrech, přestože by si mohli dovolit vysázet peníze za nový vůz na dřevo? Vězí za tím několik faktorů:

1. Ceny aut na úvěr se občas vypočítávají z nižších částek než u hotovosti.

2. Sazby úvěrů pro auta jsou na mnohem nižší úrovni než dřív.

3. Smlouvy se pojí i s ne úplně nevýhodným pojištěním.

4. Úvěry doprovázejí zajímavé služby.

5. Najdou se i tací, kteří za podepsaný úvěr lidem vyplatí peníze.

Kolik přeplatíte

Stačí se podívat na částky v našich rámečcích, kde jsme srovnali ceny za hotové a při využití tříletého úvěru s 30% akontací, tedy zaplacení necelé třetiny auta předem v hotovosti.

Výsledky? Třeba u Škody Rapid za 290 000 Kč v hotovosti přeplatíte při úvěru 22 690 Kč, ale v ceně máte pojištění. Čili jinak: za auto vysázíte na začátku 81 000 Kč, zbytek uhradíte ve splátkách a navíc dáte 7563 Kč ročně za pojištění. To není zas tak moc.

Hlavní je sleva

U ostatních to vypadá podobně a záleží hlavně na (ne)slevě z ceny při úvěru. Rapid ji má (20 000 Kč), Kia cee’d ne – a při stejných propočtech tak vychází o oněch 20 000 Kč dráž.

Úvěrové financování v sobě v drtivé většině zahrnuje pojištění, proto ho v rámečcích zohledňujeme.

V hlavních řádcích tentokrát neuvádíme sazby: úrokovou a roční procentní sazbu nákladů (RPSN). Jejich význam zkreslil dva roky starý zákon o spotřebitelských úvěrech, který zavedl povinnost započítávat do RPSN cenu havarijního pojištění a povinného ručení. Ale o čísla vás nepřipravíme, v rámečcích úrokovou sazbu i RPSN najdete také – jen ne tak zdůrazněné.

Co je nula?

Na trhu se čím dál častěji setkáváme s nabídkami financování s takzvaným nulovým navýšením. Jde o nejvyšší stupeň partnerské spolupráce mezi leasingovou společností, dodavatelem vozu a pojišťovnou, kde se snaží vytvořit nabídku konkurenceschopnou ceně při koupi za hotové. Pokud se čistě úvěrem dostanou dokonce k nule, je jasné, že významný podíl na výši splátky má pojištění. Může se zdát dražší než uzavřené samostatně, je ale třeba srovnat podrobnosti jako výši plnění nebo doprovodné služby.

Úvěry válí

Ostatně i statistiky potvrzují oblibu úvěrů při financování aut. Nebankovní společnosti loni poskytly na pořízení osobních vozů přes 33 miliard korun,

což představuje 43 % trhu prvně registrovaných vozidel v Česku.

Přitom značkové financování uzavřené přímo u dealerů nad domluveným individuálně jasně vede. „Vezmou si ho tři lidé ze čtyř, kteří chtějí úvěr,“ říká Markéta Fialová z Citroënu. Právě dvojitý šíp je čerstvou ukázkou toho, jak k úvěrům nahnat ještě více lidí. Nedávno vyrukoval s netradiční akcí nazvanou Cashback, kdy vrací zákazníkovi část zaplacených peněz. Podobnou akci nabízí i Opel.

Cashback: Nechtěj slevu zadarmo!

Kupte si nový vůz a my vám zaplatíme. Tak by se dala parafrázovat akce Citroënu jménem Cashback, v jejímž rámci značka vyplácí zpět až 180 000 Kč, třeba na dovolenou nebo novou kuchyňskou linku. Asi každému dojde, že peníze na účet nedostane jen tak. Tady je vzorový příklad: C3 Picasso 1.4 Tendance. Při platbě v hotovosti vyjde na 271 900 Kč. Když ale chcete od Citroënu dárek v podobě 140 000 Kč, které u modelu slibuje, najednou stojí 401 900 Kč. K tomu připočtěte poplatek 20 095 Kč za uzavření smlouvy a téměř patnáct set, které každý měsíc dáte za pojištění. Včetně desetiprocentní akontace za tři roky zaplatíte přes půl milionu. A i když Citroën sto čtyřicet tisíc vrátí, stále zaplatíte za malé MPV o sto tisíc víc než v hotovosti. To je nárůst o 36 procent!

C3 Picasso 1.4 VTi Tendance
Cena za hotové 271 900 Kč
Cena při využití Cashbacku 401 900 Kč
Akontace 40 190 Kč
Výše úvěru 361 710 Kč
Délka financovaní 36 měsíců
Poplatek za uzavření smlouvy 20 095 Kč
Měsíční splátka s pojištěním 12 524 Kč
Celkem zaplatíte 511 149 Kč
Vrácená hotovost 140 000 Kč
Přeplatíte* 99 249 Kč
* Včetně pojištění, po odečtení vrácené hotovosti

Moje není, ale jako by bylo

Jak jsme zmínili na začátku, lidé už přišli na to, že samotné vlastnictví auta na papíře není nejdůležitější. A je kolikrát výhodnější nechat si úvěrem pokrýt vůz a hotovost investovat do bydlení. Při pořízení vozu, ať už na leasing nebo úvěr, totiž lidé na rozdíl od nemovitostí neručí majetkem. Všanc

dávají jen auto, při jehož používání se k němu ale mohou chovat, jako by jim patřilo.

ŠKODA

Hodně lidí si kupuje škodovky za hotové. Ti, co chtějí úvěr, se obracejí nejvíc na ŠkoFIN. Přes něj si kupuje nové škodovky zhruba čtvrtina lidí. Díky akci nevypadá značkové financování špatně, úroková sazba začíná na 3,9 %. K tomu můžeme připočíst cenová zvýhodnění při využití úvěru 20 000 Kč na fabii, roomster a rapid, sazbu havarijního pojištění 1,6 % na octavii, yetiho a superb. To vše bez poplatků za vedení, schválení či ukončení úvěru. Když si vše propočteme třeba u Rapidu 1.2 TSI, místo 290 000 Kč za hotové ho můžete mít při tříletém financování za 312 690 Kč, přičemž za připlacenými 22 690 Kč se už skrývá tříleté pojištění.

Rapid 1.2 TSI
Cena za hotové 290 000 Kč
Cena při financování 270 000 Kč
Akontace 81 000 Kč
Výše úvěru 189 000 Kč
Délka financování 36 měsíců
Měsíční splátka s pojištěním 6436 Kč
Celkem zaplatíte 312 690 Kč
Přeplatíte (s pojištěním) 22 690 Kč (+ 8 %)
Nabídka zahrnuje havarijní pojištění a povinné ručení Allianz (5 % spoluúčast, mechanické zabezpečení, klient s minimálně 48 měsíci bezeškodního průběhu). Vysoký rozdíl mezi výpůjční úrokovou sazbou (7,67 %) a RPSN (14,65 %) je způsoben povinností započítávat cenu havarijního pojištění a povinného ručení do této sazby podle nového zákona o spotřebitelských úvěrech s platností od ledna 2011.
svetmotoru svetmotoru

VOLKSWAGEN

U nových osobních vozů značky Volkswagen nabízí roční úrokovou sazbu od 4 %. Navíc při financování prostřednictvím Volkswagen Finance získá klient kredit ve výši až 25 000 Kč, který může využít na pořízení příslušenství, lepší výbavy, prodloužené záruky, předplacení servisu či jako slevu na vůz. Produkt je bez poplatků za vedení, schválení či ukončení úvěru.

Golf 1.2 TSI Trendline
Cena za hotové 349 000 Kč
Cena při financovaní 339 000 Kč
Akontace 101 700 Kč
Výše úvěru 237 300 Kč
Délka financovaní 36 měsíců
Měsíční splátka s pojištěním 7776 Kč
Celkem zaplatíte 381 636 Kč
Přeplatíte (s pojištěním) 32 636 Kč (+ 9 %)
Nabídka zahrnuje havarijní pojištění a povinné ručení Allianz (5 % spoluúčast, mechanické zabezpečení, klient s minimálně 48 měsíci bezeškodního průběhu). Vysoký rozdíl mezi výpůjční úrokovou sazbou (7,67 %) a RPSN (14,65 %) je způsoben povinností započítávat cenu havarijního pojištění a povinného ručení do této sazby podle nového zákona o spotřebitelských úvěrech s platností od ledna 2011.
svetmotoru svetmotoru

HYUNDAI

U Hyundaie volí možnost značkového financování asi pětina zájemců o nový vůz, přičemž toto číslo je v posledních letech víceméně stabilní. Značka přitom nabízí možnosti financování prostřednictvím úvěru, leasingu i operativního leasingu. Specialitou automobilky, která může být i součástí finančních produktů, je Hyundai pojištění, spojující povinné ručení s havarijním, kde poskytuje nulovou spoluúčast v případě nehody.

i30 1.4 CVVT Trikolor
Cena za hotové 290 990 Kč
Cena při financovaní 290 990 Kč
Akontace 87 297 Kč
Výše úvěru 203 693 Kč
Délka financovaní 36 měsíců
Měsíční splátka s pojištěním 7215 Kč
Celkem zaplatíte 347 037 Kč
Přeplatíte (s pojištěním) 56 047 Kč (+ 19 %)
Nabídka zahrnuje havarijní pojištění Uniqa Hyundai s 0% spoluúčastí a povinné ručení. Výpůjční úroková sazba 7,8 % a RPSN 8,1 %.
svetmotoru svetmotoru

FORD

U Fordu získáte hned několik druhů úvěrů, v případě podnikatelů leasing. Celkově si v paletě produktů vybere až čtvrtina majitelů nového vozu. Značka v blízké době poskytne i operativní leasing, kde se postará o váš vůz od A do Z. To částečně platí i v případě žádaného úvěru All-in se servisními prohlídkami, pětiletou zárukou a asistenční službou zdarma. V nabídce je ale i úvěr Super Zero s nulovým navýšením nebo Bonus úvěr.

Focus 1.6
Cena za hotové 299 990 Kč
Cena při financovaní 299 990 Kč
Akontace 89 997 Kč
Výše úvěru 209 993 Kč
Délka financovaní 36 měsíců
Měsíční splátka s pojištěním 7352 Kč
Celkem zaplatíte 354 669 Kč
Přeplatíte (s pojištěním) 54 679 Kč (+ 18 %)
Měsíční splátka zahrnuje havarijní pojištění a pojištění odpovědnosti za 683 Kč měsíčně, servisní prohlídky, pětiletou záruku a asistenční službu zdarma.
svetmotoru svetmotoru

PEUGEOT

V prodejnách Peugeotu většina zákazníků platí hotově. Ze třetiny, která chce auto na splátky, však mnoho lidí sáhne právě po nabídce značkového financování. Pro každý vůz značka nabízí speciální model. Jedná se například o úvěr s ročním úročením 6,9 % pro úvěry od 2 do 6 let na všechny nové osobní a užitkové vozy. Klient neplatí žádný poplatek za sjednání úvěrové smlouvy, navíc jako bonus získá nulovou spoluúčast, když sjedná havarijní pojistku s 5% spoluúčastí a vrátí se v případě opravy do svého servisu.

308 Access 1.4 VTI
Cena za hotové 239 000 Kč
Cena při financovaní 239 000 Kč
Akontace 71 700Kč
Výše úvěru 167 300 Kč
Délka financovaní 36 měsíců
Měsíční splátka s pojištěním 6197 Kč
Celkem zaplatíte 294 792 Kč
Přeplatíte (s pojištěním) 55 792 Kč (+ 23 %)
Nabídka je platná pro spotřebitele i podnikatele, roční úrok 6,9 %, RPSN 7,12 %. Zahrnuje povinné ručeni a havarijní pojištěni se spoluúčastí 5 %, pojištěni čelního skla. Při sjednaní služby Koopsalon s 5% spoluúčastí na HAV pojištěni a částečné škodě na vozidle, která převyšuje 5000 Kč, zákazník neplatí spoluúčast, pokud bude uskutečněna oprava v domovském servisu. Pojištěni není povinné.
svetmotoru svetmotoru

CITROËN

Citroën všude inzeruje produkt Cashback, kde zákazník získá po nákupu vozu hotovost. Kromě toho však nabízí i tradiční verze financování: od úvěrů pro spotřebitele a podnikatele přes finanční leasing pro podnikatele až po operativní leasing, zahrnující veškeré služby spojené s provozem auta. Také má v portfoliu financování luxusní řady DS s 0% navýšením až na čtyři roky a bez poplatku za vedení smlouvy.

DS3 Cabrio Young and Wild
Cena za hotové 399 900 Kč
Cena při financovaní 399 900 Kč
Akontace 119 970 Kč
Výše úvěru 279 930 Kč
Délka financovaní 36 měsíců
Měsíční splátka s pojištěním 9074 Kč
Celkem zaplatíte 446 634 Kč
Přeplatíte (s pojištěním) 46 734 Kč (+ 12 %)
Roční úrok 0 %, RPSN 0 %. Povinné ručeni a havarijní pojištěni (spoluúčast 5% a pojištěni skel zdarma), které vychází měsíčně na 1298 Kč, nemusí byt součásti smlouvy.
svetmotoru svetmotoru

RENAULT

Téměř čtyřicet procent zákazníků Renaultu si vybere ze značkového financování RCI. Široká paleta produktů zahrnuje úvěr i finanční a operativní leasing včetně varianty full service. V rámci kampaně Silné pětky, týkající se modelů Fluence, Scénic, Captur a Clio, nabízí značka úvěr s pětiprocentní roční úrokovou sazbou, možnost odkladu splátek až o půl roku, a navíc pojištění skel zdarma.

Megane 1.6 Authentique
Cena za hotové 279 900 Kč
Cena při financovaní 279 900 Kč
Akontace 83 970 Kč
Výše úvěru 195 930 Kč
Délka financovaní 36 měsíců
Měsíční splátka s pojištěním 7113 Kč
Celkem zaplatíte 340 038 Kč
Přeplatíte (s pojištěním) 60 138 Kč (+ 21 %)
Zahrnuje pojištěni odpovědnosti a havarijní pojištěni se spoluúčastí 10 %. Úrok 7,36 %, RPSN včetně havarijního pojištěni 15,10 %.
svetmotoru svetmotoru

KIA

Počet zájemců o nákup kie na splátky stoupá – aktuálně se takto prodá každý třetí vůz. Značka to přičítá svému loňskému rozšíření palety finančních produktů. Kia nabízí širokou paletu jak pro soukromé, tak i právnické osoby. Za zmínku stojí především produkty s takzvaným 0% úvěrem. Ty jsou k dispozici pro rio, cee´d, optimu, carens a sportage. Pro právnické osoby značka ve spolupráci s partnery nabídne i operativní leasing.

Cee’d 1.4 CVVT Active
Cena za hotové 269 980 Kč
Cena při financovaní 269 980 Kč
Akontace 80 994 Kč
Výše úvěru 188 986 Kč
Délka financovaní 36 měsíců
Měsíční splátka s pojištěním 6423 Kč
Celkem zaplatíte 312 222 Kč
Přeplatíte (s pojištěním) 42 242 Kč (+ 16 %)
Povinné ručeni na jeden rok zdarma při sjednaní havarijního pojištěni a při financovaní od 36 měsíců. Platí do vyčerpaní dotace. Pojištěni skel zdarma s limitem 20 000 Kč.
svetmotoru svetmotoru

TOYOTA

Prostřednictvím vlastních produktů poskytuje Toyota řešení finančních potřeb jak pro spotřebitele, tak podnikatele, společnosti nebo státní či neziskové organizace. V portfoliu je škála leasingových a úvěrových produktů pro financování nových i ojetých vozů Toyota a Lexus i manipulační techniky Toyota a BT. Za zmínku stojí Toyota Pojištění Komplet – pojistný produkt, jehož součástí je třeba vyplacení 100 % původní částky v případě totální škody nebo například platba náhradních dílů bez započítání amortizace.

Auris 1.6 Valvematic Active
Cena za hotové 369 900 Kč
Cena při financovaní 369 900 Kč
Akontace 110 970 Kč
Výše úvěru 258 930 Kč
Délka financovaní 36 měsíců
Měsíční splátka s pojištěním 9080 Kč
Celkem zaplatíte 437 850 Kč
Přeplatíte (s pojištěním) 67 950 Kč (+ 18 %)
RPSN včetně pojištěni je 17,8 %, výpůjční roční úroková sazba 9,5 %. Součásti nabídky je Toyota Pojištěni Komplet obsahující povinné ručeni s limitem 50/50 mil. Kč, havarijní pojištěni se spoluúčastí 5%, min. 5000 Kč, při odcizeni vozu nebo totální havárii vyplaceno 100 % původní kupní ceny vozu, kryti všech rizik včetně krupobití, povodně, vandalismu a poškozeni vozu zvířetem.
svetmotoru svetmotoru

DACIA

Ke všem modelům si můžete pořídit produkt Dacia Box. Ten zahrnuje prodlouženou záruku na vůz, balíček příslušenství dle výběru klienta zdarma a zvýhodněné havarijní pojištění se sazbou 1,8 %. Pro firemní klienty je tu financování Business se sníženými ročními úrokovými sazbami, které se pohybují v rozmezí 0-7 % dle výše akontace a délky úvěru.

Duster 1.6 4x2 Access
Cena za hotové 249 900 Kč
Cena při financovaní 249 900 Kč
Akontace 74 970 Kč
Výše úvěru 174 930 Kč
Délka financovaní 36 měsíců
Měsíční splátka s pojištěním 6479 Kč
Celkem zaplatíte 308 214 Kč
Přeplatíte (s pojištěním) 58 314 Kč (+ 23 %)
Zahrnuje pojištěni odpovědnosti a havarijní pojištěni se spoluúčastí 10 %. Úrok 7,36 %, RPSN včetně havarijního pojištěni 15,10 %. V ceně je baliček příslušenství Country a prodloužena záruka na 5 let.
svetmotoru svetmotoru

Související články

Témata
4. 6. 2013 16:01
Re: Reklama
Jak vidno z článku, tak to právě nemusí být vždy pravda. A konkrétně u toho Rapidu nebo Golfu to jsou velmi férové nabídky. Je rozdíl, jestli mám vysolit 300-350tKč najednou, nebo jen 80-100 a pak se ve finále za 3 roky pohybovat po započtení platby za pojištění +/- na úrovni původní sumy. A reálně, po započtení inflace může být taková splátka dokonce výhodnější.
Avatar - grifith
3. 6. 2013 19:58
Re: Je tu někdo kdo se vyzná?
Tak to vyzkoušej a uvidíš ;-)
3. 6. 2013 19:55
Re: Je tu někdo kdo se vyzná?
AAA auto to nabízejí u všech aut... tedy myslím.
3. 6. 2013 18:50
Re: Reklama
Každý má limit jiný. Pokud si auto kupuješ na pět let, tak šest platů je nějakých 10% tvých příjmů. Čistě za pořízení vozu, bez paliva, servisu atp. Můžeš si dovolit 20%? Klidně si utrať 20%. Ale dát třeba 50% na auto, když nemáš ani vlastní bydlení, to je na hlavu. Podle toho, co pro tebe dané peníze znamenají, si můžeš odpovědět na otázku, jestli není lepší šlapat v zimě na kole.

Pointa bývá, aby tě případná ztráta vozu (ať už z jakéhokoli důvodu) nepoložila. Nemluvě o tom, že jsou to vyhozené peníze, pokud nepatříš lidi, kteří zvládnou na autech vydělat.
Avatar - Snooob
3. 6. 2013 17:53
Re: Reklama
Potom to aj tak vyzerá! Ľudia si žijú nad svoje pomery (na dlh a pod.) a potom, keď príde k nečakanej životnej situácii tak sa čudujú.
6 mesiacov je moje pravidlo (nie je to teória!) - "pre mňa za mňa" nech si niekto kúpi auto aj vo výške 60 platov.

Osobne sú mi na smiech tí, co majú 7 ročnú šunku a 32 splátok pred sebou - hlavne, že sú za sídliskových machrov!
[odkaz]

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud