Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Porsche bude jednou z 10 značek skupiny Volkswagen, nový plán počítá s vytvořením společného koncernu

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 7. 5. 2009 • 17:51
15
Výrobce sportovních vozů Porsche už nehodlá pohltit největší evropský automobilový koncern Volkswagen. Uvedla to včera agentura Reuters.

Obě společnosti mají vytvořit společnou skupinu, která bude zahrnovat deset značek, tedy dosavadních devět patřících pod Volkswagen, včetně české Škody Auto, a Porsche. Ty budou nadále působit samostatně vedle sebe. Dohodly se na tom rodinné klany Porsche a Piëchů, které automobilky ovládají.

Porsche nyní ovládá v mnohem větší společnosti Volkswagen zhruba 51 procent akcií. Rodinná firma měla původně v plánu ovládnout 75 procent koncernu se sídlem ve Wolfsburgu, ale ukázalo se, že to pro ni bylo příliš velké sousto. O podobném řešení se spekulovalo před několika dny, kdy se objevily neoficiální zprávy o tom, že Volkswagen usiluje nad kontrolou v Porsche.

Na novém postupu se dohodly rodiny Piëchů a Porsche, které ovládají Porsche Automobil Holding SE, mj. vlastníka automobilky Porsche a rozsáhlé prodejní sítě po celé Evropě. Rozhodnutí bylo oznámeno po tom, co na setkání v Sazburgu jednali o možnostech splácení dluhu 9 miliard Euro, který vznikl během nákupů akcií Volkswagenu v posledních měsících.

Vlastnické rodiny nyní chtějí se skupinou Volkswagen vytvořit nový společný podnik. K devíti samostatným značkám dosavadní Volkswagen Group (Volkswagen, Lamborghini, Škoda, Bentley, Bugatti, Audi, Scania, SEAT a Volkswagen Užitkové vozy) se tak má jako rovnocenná desátá značka připojit pod jednu střechu Porsche. Firmy už nyní nehovoří o převzetí jedné druhou, ale o vzájemné fúzi.

Základ nové struktury má být vypracován během čtyř týdnů. Volkswagen a Porsche vytvoří společnou pracovní skupinu, která bude hledat řešení. Spolková země Dolní Sasko, která má blokovanou minoritu ve Volkswagenu, i zástupci zaměstnanců u Porsche i Volkswagenu, mají mít při vytváření nového uspořádání významné slovo.

Témata
11. 5. 2009 10:28
Re: Mno...
Nemá a je to hlavní příčina finanční krize. S automobilizmem nemělo společné ani to nesmyslné slučování místo efektivní spolupráce. Když se něčeho zmocní ekonomové nebo právníci, bývá to vždycky průšvih. Všechno má svoje aspekty technické, obchodní, finanční, právní samozřejmně taky, ale pokud je jediným cílem jakási pseudoekonomická idea bez vědomí ostatních souvislostí, nastane katastrofa.
Avatar - Loptos
8. 5. 2009 10:21
Re: Porsche
No a o 40 rokov budu mat uz aj mobily packy z VW.
Avatar - kolmar
8. 5. 2009 01:02
Re: ?
velmi zaujimava teoria... Mne sa paci to, ze nakoniec fuzia - cize velda seba... ale jedna ovlada druhu... lebo ma 51% akcii :-!
Avatar - Pekelná Micinka
7. 5. 2009 20:26
Re: .i.i.i.i.
Je jediný kdo ví, co dělá. ;-)
7. 5. 2009 18:35
Re: Porsche
stejne vypne dveri jake jsou v Audi A6 od roku 1997 jsou k mani i v Bentley Arnage od roku 2005 :-) pravda zmenili aspon matrial, z latky na kuzi :-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku