Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Povinné prohlídky veteránů na STK: Zbytečná buzerace!

Petr Barták
Diskuze (1)

Od 1. září 2023 budou muset majitelé historických vozidel absolvovat technickou prohlídku na STK, stejně jako běžná auta. Zjišťovali jsme, jak to bude vypadat, ale proč se to vůbec zavádí.

Oku státu už neuteče ani kolo – novela zákona 56/2001 o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, která vešla v platnost před koncem minulého roku, mimo jiné stanovila začátek platnosti novely vyhlášky 211/2018, o technických prohlídkách vozidel. Ta se nově týká i veteránů. Na povinnou prohlídku na STK budou muset od září letošního roku už všechna vozidla. Ministerstvo dopravy se ohání tím, že je to nařízení z Bruselu, ale skutečnost je trošku jiná.

Z nuly na pět

Lars Genild, předseda legislativní komise FIVA (Fédération Internationale des Véhicules Anciens, tedy Mezinárodní federace historických vozidel), už před bezmála třemi roky uvedl, že „… směrnice EU jasně stanovuje, že každá země má mít možnost historická vozidla buď přímo zcela vyjmout z režimu technických prohlídek na STK, nebo nastavit jinou než dvouletou četnost obvyklou u moderních vozidel“.

Video se připravuje ...

Jak vidno, čeští ministerští úředníci si z toho vzali druhou možnost, konkrétně veteránistům novela přikazuje absolvovat technickou prohlídku po delší době než u současných vozidel s běžnými značkami, tedy po pěti letech. „Určitě se shodneme na tom, že každé vozidlo pohybující se po českých silnicích by měl mít stát možnost po technické stránce zkontrolovat,“ obhajuje postup Ministerstva dopravy jeho mluvčí František Jemelka. A dodává, že český přístup k věci je liberálnější než platná úprava.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Petr Barták
Diskuze (1)

Doporučujeme

15. 1. 2023 06:29
stk
před týdnem jsem byl na STK a auto bylo v autorizovaném servise na prohlídce. prošlo s problémy, jako vždy, technici na stk straší vyhrožují a kolikrát nepustí ani minimálně jeté auto s nájezdem pár km