Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Prodeje Suzuki Celerio v Británii jsou pozastaveny kvůli vadě brzd

Ondřej Chamilla Ondřej Chamilla 2. 2. 2015 • 04:05
18
4
Zobrazit náhledy (18)
Suzuki Celerio Suzuki Celerio Suzuki Celerio Suzuki Celerio Suzuki Celerio Suzuki Celerio Suzuki Celerio Suzuki Celerio Suzuki Celerio Suzuki Celerio Suzuki Celerio Suzuki Celerio Suzuki Celerio
Nový minivůz od Suzuki se u nás ještě neprodává, ve Velké Británii však ano a vozy již musely být stáhnuty z prodeje kvůli závadě brzd při zpomalování z vysokých rychlostí.

Suzuki Celerio, minivůz s litrovým benzinovým motorem a spotřebou pouze 3,7 litrů na to kilometrů, bylo staženo s prodeje na britském trhu. Důvodem je ztráta brzdného účinku při ostrém zpomalování z vysokých rychlostí.

Na problém upozornil magazín Autocar, který na testovacím polygonu v Millbrooku zkoušel 30. ledna minulého roku ostré brzdění z rychlosti 80 mil za hodinu, tedy 129 km/h. Suzuki nyní důkladně prošetřuje jak podmínky testu, tak závadu na vozech. Ano, nejednalo se totiž jen o jeden vůz, podobný problém mělo i druhé Celerio, které automobilka dodala pro opakování testu.

Výsledkem je, že dealeři značky mají zakázáno nabízet zkušební jízdy s tímto typem Suzuki a majitelům bylo doporučeno s auty nejezdit do doby, než se přijde na způsob, jak závadu opravit. Autocar dělá v Millbrooku všechny své testy z toho důvodu, aby se zjistilo chování vozu v extrémních situacích při kontrolovaných a srovnatelných podmínkách. Podle vyjádření magazínu se brzdový pedál Celeria zasekl v nejnižší poloze a vůz přestal zpomalovat. Bylo nutno využít brzdného účinku motoru a ruční brzdy.

Zdá se však, že problémy by se měly týkat jen vozů s pravostranným řízením. V Indii a Thajsku je Celerio prodáváno již několik měsíců a žádné podobné závady nebyly zjištěny. Přesné datum uvedení tohoto malého levného vozu na český trh zatím není známo, vzhledem k důslednému prošetřování situace v Británii by se však potencionální zákazníci neměli žádných problém s brzdami obávat.

Související články

Témata
Avatar - Tomas Dusil, auto.cz
3. 2. 2015 11:41
Re: ok
Chtěl jste říct asi samostavy :-) ne samosvory. Ale jinak dobrý postřeh. K propadnutí pedálu taky může dojít při přehřátí brzdové kapaliny. Je možná že k němu i došlo při zmíněných intenzivních testech. Možná by pomohlo vyměnit brzdovku za vyšší verzi (třeba DOT4) namísto DOT3), ale to jen hádám z patra. .
Avatar - peter_ko
2. 2. 2015 18:30
Kontrolní otázka
"Zdá se však, že problémy by se měly týkat jen vozů s pravostranným řízením. V Indii a Thajsku je Celerio prodáváno již několik měsíců a žádné podobné závady nebyly zjištěny."

A teď kontrolní otáska soudruzi. Jestlipak vite na které strane mají volant auta v Indii a nebo Thajsku? Co? Nevíte? Tak tady je malá napoveda >:D
[odkaz]
Články odjinud