Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Provozní zisk automobilky Škoda klesl o 46 procent

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 31. 7. 2013 • 05:12
10
Automobilka Škoda má oproti loňsku nižší provozní zisk, v prvním pololetí činí 243 milionů eur.

Provozní zisk české automobilky Škoda Auto se v prvním pololetí snížil na 243 milionů eur, tedy zhruba 6,3 miliardy Kč. Loni činil 449 milionů eur. Meziroční propad o 46 procent způsobil nižší prodej, nejistá situace na evropských trzích, ale také vývoj směnných kurzů a vysoké náklady na nové produkty. Vyplývá to z prohlášení, které dnes zveřejnil mateřský koncern Volkswagen Group a Škoda Auto.

"V druhém pololetí chceme posílit prodeje novými modely. Současně budeme klást ve všech oblastech důraz na co nejdůslednější nákladovou disciplínu," uvedl v tiskové zprávě člen představenstva společnosti Škoda Auto zodpovědný za oblast ekonomie Winfried Krause. Automobilka již dříve uvedla, že dodala zákazníkům v prvním pololetí 464.600 vozů, meziročně o 5,8 procenta méně. Nižší dodávky podle firmy ovlivnila hlavně generační obměna modelu Octavia a facelift Škody Superb.

Tržby automobilky za první pololetí 2013 dosáhly přibližně pěti miliard euro, což je o 13,1 procenta méně než v prvním pololetí roku 2012. Investice vzrostly meziročně o 22,1 procenta na 265 milionů euro. „S letošním celkovým počtem osmi nových či přepracovaných modelů jdeme správným směrem. Stále počítáme s tím, že celkový počet vozů dodaných letos zákazníkům bude nad úrovní loňského roku. I nadále ovšem počítáme s nejistými podmínkami na trzích,“ uvedl předseda představenstva Škody Auto Winfried Vahland.

Volkswagen již v úterý oznámil, že jeho provozní zisk kvůli přetrvávající slabé poptávce v západní Evropě v pololetí klesl téměř o 12 procent na 5,8 miliardy eur. Dnes zveřejnil podrobné výsledky hospodaření. Ty ukázaly, že provozní zisk se snížil také u značek VW a Audi, i když pomaleji než u Škody.

Do roku 2018 chce Škoda vyrábět minimálně 1,5 milionu aut ročně. Do roku 2015 chystá kompletní obměnu všech modelů. Letos představí osm nových nebo přepracovaných vozů. Celosvětový tržní podíl Škody byl loni 1,4 procenta.

ČTK

Témata
Avatar - Barrichello
7. 8. 2013 10:49
Re: a Toyota ho zvysila o 88%...
asie stangunuje a bude klesat, čína je na tom hodně špatně. Tisknou dolary jako USA, takže se teprvě těště.
VW bude mít značné problémy, protože jeho asijské prodeje půjdou dolů....

Resp. už jdou, zatím jen u Bentley, ale další budou následovat.
Avatar - Ham.
5. 8. 2013 11:37
Re: Žádná sláva
Ano, Octávka by měla napodobit Golf, A3 a Leon.
G7 jednoznačně prodejní trhák.
A3 v prémii odsunula 1er na druhé místo a Ačko se nechytá vůbec.
Díky Leonu Seat zvedl evropské prodeje o cca 9% proti loňsku, což je výsledek hodně nadprůměrný mezi většinou hluboce padající konkurence.
Avatar - Ja Prvni 123
3. 8. 2013 20:57
Re: Žádná sláva
ty brdo... kdyz tak koukam po netu, tak teda A3 nic moc a Seat Leon uplnej prusvih - to ma Oktavka fakt napodobovat?
Zvenku dobry, prodejny to bude, jestli aspon u vyssich verzi nahradi ty dvere ala 105/120.... a krome levne vypadajicich verzi nabidnou aspon za priplatek dospele auto.
Avatar - Ja Prvni 123
3. 8. 2013 20:44
a Toyota ho zvysila o 88%...
takze prumer je zachovan.
;-)

Ale ne, nepreju koncernu az tak nic spatnyho. Jen by to chtelo posilit i mimokoncernovou evrospakou vyrobu.
Ne celkova cisla - na ukor asiatu... v Asii zase nejezdi moc Evropanu.
1. 8. 2013 21:53
Re: Žádná sláva
A tak to aj bude ;-) :-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku