Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Provozní zisk Volkswagenu v pololetí stoupl o sedm procent

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 21. 7. 2016 • 12:35
6
Provozní zisk německého automobilového koncernu Volkswagen v letošním prvním pololetí stoupl o sedm procent na 7,5 miliardy eur (202,6 miliardy Kč), a výrazně tak překonal odhady trhu.

Největší evropská automobilka si dala stranou dalších 2,2 miliardy eur (59,4 miliardy Kč) na uhrazení nákladů spojených s emisním skandálem. Společnost to uvedla v předběžném sdělení. Podrobnou pololetní výsledkovou zprávu zveřejní příští týden ve čtvrtek.

Po očištění o mimořádné položky činil pololetní provozní zisk Volkswagenu 5,3 miliardy eur. Oproti stejnému období před rokem to je propad o 22 procent. Mimořádné náklady, které činí zmíněných 2,2 miliardy eur, souvisejí především s právními spory, které firmě hrozí hlavně v Severní Americe. Volkswagen si dal kvůli nákladům spojeným s řešením emisní aféry už dříve stranou 18 miliard dolarů.

Nečekaně lepší výsledky za prvních šest měsíců roku jsou podle některých analytiků náznakem, že zotavování z rozsáhlé emisní aféry již možná nabírá na síle. Akcie firmy po dnešním sdělení zamířily vzhůru a přidávaly více než pět procent.

Volkswagen uvedl, že na lepším provozním výsledku se podílela stejnojmenná značka Volkswagen, růst na automobilovém trhu v Evropě, snižování nákladů a návrat zakázek na velké firemní flotily. Obtížná situace ale nadále panuje především v Jižní Americe a v Rusku a problémem jsou také kolísavé směnné kurzy. Koncern, do kterého patří i mladoboleslavská Škoda Auto, tudíž nadále předpokládá, že příjmy celé skupiny se za celý rok o pět procent sníží.

Volkswagen se v USA i jinde potýká s následky skandálu kolem manipulace s měřením emisí. Aféra propukla loni v září, když americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) Volkswagen obvinila, že do vozů s naftovým motorem instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku. Koncern pak přiznal, že jenom v USA je tímto softwarem vybaveno takřka 570.000 vozů.

Letos v červnu koncern přistoupil na to, že za urovnání vládních a spotřebitelských žalob souvisejících se skandálem v USA zaplatí až 15,3 miliardy dolarů.

Nedávno zažalovaly Volkswagen i jeho divize Audi a Porsche kvůli tomuto skandálu americké státy New York, Massachusetts a Maryland.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly
22. 7. 2016 08:38
Dieselgate
Tady je jasně vidět, že aféra dieselgate je drtivý většině zákazníků naprosto ukradená. Navzdory pár jedincům, který to na ACZ vidí jako největší problém světa.
Avatar - Jenik3
21. 7. 2016 19:50
Re: neco je spatne
To byla ironie z me strany.
PS: Vcera mi volala nejaka investicni spolecnosti s tim, ze mi nabizeji financni derivat na akcii Daimleru...tak jsem podekoval i za ostatni akcionare uvedene automobilky :-!
21. 7. 2016 15:24
Re: neco je spatne
Podle čeho vyvozujete svoje závěry ? Nekažte si tím náladu a uvažujte pozitivně, pokuta slouží k nápravě, ne k likvidaci !
21. 7. 2016 12:57
Tradiční poznámka k redakci
Tak super, VW už máme odhalené.

A teď k tomu dotazu pro redakci: jiné automobilky už neexistujou? Protože už několik měsíců zde čtu převážně jen o úspěších VW. A zbytek jako by se zem propadla. Ale to si asi budu muset zjistit sám.

PS: Jestlipak třeba mistr Fokt zareaguje tak rychle, jako u těch blitků u Dacie. :-) Tak schválně...
Avatar - Jenik3
21. 7. 2016 12:40
neco je spatne
Nemela byt tato firma prakticky mrtva? Oni snad zacnou zase platit dividendy.
To je videt, jak moc ty cinkly emise vadi.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku