Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Rekonstrukce Slovenské strely je v polovině a začíná stavba nového muzea automobilů Tatra

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 4. 10. 2019 • 12:02
7
Zobrazit náhledy (7)
Slovenská strela Muzeum Slovenská strela Muzeum

Společnost Tatra Trucks získala na začátku roku 2018 dotaci v hodnotě téměř 80 milionů korun na rekonstrukci vlaku Slovenská strela. Ta se v současnosti dostala do své poloviny a vedle ní se pracuje i na novém depozitáři a muzeu automobilů značky Tatra

Společnost Tatra Trucks začátkem roku 2018 oficiálně oznámila, že byla schválena dotace na projekt rekonstrukce národní kulturní památky v podobě motorového vlaku Tatra T 68 zvaného též Slovenská strela. Ten opustil své tradiční místo v centru Kopřivnice koncem léta loňského roku a přesunul se do Hranic, kde probíhá jeho rekonstrukce, která má být v současnosti zhruba v polovině.

„Počátkem září byl vybrán dodavatel stavebních prací nového depozitáře pro Slovenskou strelu. Bude jím společnost PS BRNO, která začne nový domov pro motorový vůz Slovenská strela stavět od začátku října letošního roku, stavba by měla být hotova do října roku příštího,“ uvádí k depozitáři Jan Jurkovič, ředitel pro správu a administrativu společnosti Tatra Trucks.

Rekonstrukce motorového vlaku Slovenská strela probíhá již rok a restaurátorské práce jsou nyní přibližně v polovině. „V tuto chvíli je vlak rozebrán na jednotlivé součástky a opravená skříň vozu je natřená základovým nátěrem. V další fázi tedy budeme opravené součástky postupně skládat dohromady,“ upřesňuje stav rekonstrukce motorového vlaku tatrovácký koordinátor restaurátorských prací Jiří Střecha.

Restaurátoři by měli být s pracemi hotovi přibližně za rok, kdy se má Slovenská strela vrátit do nově postaveného depozitáře před novým muzeem. Za hezkého počasí bude moci vůz z depozitáře povyjet, při zvláštních příležitostech bude dokonce schopen absolvovat cestu na veřejné železnici.

Začátkem letošního srpna začala také stavba nového muzea automobilů značky Tatra, před kterým bude depozitář se Slovenskou strelou umístěn. Nové muzeum vznikne z bývalé firemní slévárny, kdy celou přestavbu zabezpečuje jako svůj vlastní projekt Moravskoslezský kraj. „Předpokládané otevření nového muzea je stanoveno na začátek roku 2021 s tím, že stavební práce by měly být hotovy do konce příštího roku,“ dodává Jan Jurkovič.

Nové muzeum automobilů značky Tatra vznikne jako pobočka Muzea Novojičínska a bude ho provozovat Moravskoslezský kraj. Tomu společnost Tatra Trucks pro daný účel darovala pozemek s halou bývalé slévárny, společnost navíc do projektu přidá svou sbírku unikátních vozidel, pro něž dosud chyběly výstavní prostory. Přilehlé pozemky společnost Tatra Trucks darovala městu Kopřivnice, které je upraví jako veřejné prostory navazující na nové muzeum a depozitář.

Zdroj: Tatra Trucks a.s.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud