Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Řidiči pozor: psaní SMS za volantem je 3x nebezpečnější než alkohol

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 17. 10. 2013 • 23:43
8
Psaní krátkých textových zpráv na mobilním telefonu je za volantem až třikrát nebezpečnější, než když je řidič pod vlivem alkoholu.

Podle nejnovějších studií řidič píšící esemesku osminásobně zvyšuje riziko smrtelné dopravní nehody. Při psaní textové zprávy se totiž po dlouhých pět sekund nedívá na silnici. Za tu dobu ujede při rychlosti 90 km/h vzdálenost odpovídající délce fotbalového hřiště. Co se v té době děje na silnici, řidič vůbec nevnímá. Podle odborníků je to problém hlavně mezi mladými řidiči, protože dvě třetiny z nich si myslí, že mohou psát textové zprávy a zároveň bezpečně řídit.

Při telefonování za volantem je řidič ovlivněn, jako by měl přinejmenším 0,8 promile alkoholu v krvi, což odpovídá více než dvěma panákům čtyřicetiprocentního destilátu. Výzkumy přitom ukázaly, že z pohledu míry rozptýlení je prakticky shodné i telefonování s pomocí sad hands-free. To totiž funguje odlišně než hovor s dalšími lidmi v autě.

Zatímco při komunikaci ve voze spolucestující zpravidla reagují na případné nebezpečné situace a přestávají mluvit, partner na druhé straně telefonu hovoří neustále. Díky chytrým telefonům navíc řidiči mnohdy za volantem sledují i dění na sociálních sítích. Například v Británii to přiznává každý pátý šofér.

Používání moderních komunikačních zařízení za volantem se celosvětově začíná jevit jako výrazný fenomén negativně ovlivňující úroveň bezpečnosti silničního provozu. Jeho dopad na statistiky nehod spojených se smrtelným či vážným zraněním začíná být srovnatelný s vlivem alkoholu či drog.

Témata
17. 10. 2013 21:40
Re: Minule tak idem a čo nevidím ?
No to si este nevidel mojho sefa: v jednej ruke mobil, telefonuje. V druhej ruke druhy mobil, pise smsku. Volant podopiera kolenom, takto "soferuje" po dialnici, a beha z jedneho pruhu do druheho. A ja vedla na sedadle spolujazdca, zeleny od strachu...
17. 10. 2013 18:23
Minule tak idem a čo nevidím ?
Ženská za volantom a prevalená dopredu. Nič jej nebolo, a ani nebola opitá. To len za jazdy SMS-kovala a zároveň čosi študovala na GPS displeji.
P.S. To čo vystrájajú s mobilmi za volantom ženské, tak muži sú oproti im amatéri. Vyvetlila mi to však jedna z nich. "Však vieš, keď mi volajú kamošky, tak to musím okamžite zdvihnúť. Ešte by si mysleli, že ich ignorujem a to by bol prúser!"
17. 10. 2013 18:15
telefonivani
mam pocit ze to je bezpredmetne... resp. i kdyz v aute telefonuji tak stejnak koukam pred sebe, takze chapu ze to neni spravne ale precenuje se to.. jsou veci co zakazane nejsou a jsou podle me horsi (liceni, svacenu, prevlekani atd) ale co by me vazne zajimalo je telefonovaniba listovami v palubnim pocitaci (typicky idrive atd.) ..
Avatar - DawQa
17. 10. 2013 14:59
Re: ???
Tak já třeba svůj smartphone naučil mluvit svým slengem a napsat běžnou větu třeba (přijedu tak za čtvrt hodky) na 6 kliknutí na display.
Jasně to je právě to věčina lidí si zařídí jen to nejnutnější, málo kdo bude kvákat půl hodiny do telefonu během řízení a když tak mnohem pohodlněji než s telefonem u ucha..
17. 10. 2013 14:55
Re: ???
I to psaní ovlivní každého jinak. Opilý jsi sice celou cestu, ale řídit tak nemáš, ať jedeš sto kilometrů, nebo dvě stě metrů. Dá se také předpokládat, že lidí nevěnujících se plně řízení je mnohem více než těch opilých. A více z nich bude jezdit v hustém provozu. Porovnávání je to samozřejmě akademické, každý jsme jiný. Tak to prostě funguje, jinak by nemohly být plošné limity.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud