Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ropa prý může za většinu světových problémů, Aptera nabízí neobvyklé řešení

Ondřej Mára Ondřej Mára 27. 3. 2020 • 18:19
9
43
Zobrazit náhledy (9)
Aptera Solar Powered EV Aptera Solar Powered EV Aptera Solar Powered EV Aptera Solar Powered EV

Výrobce malých elektrických tříkolek se ve svém propagačním videu rozhodl označit za viníka (téměř) všech globálních problémů ropu. Jeho řešení se ale nemusí zalíbit každému.

Jsme schopni změny?“ Tak začíná propagační video společnosti Aptera, která se snaží označit za hlavního viníka (téměř) všech světových problémů ropu. Války, znečištění, tání ledovců – to vše by mělo být nepřímo spjato s jedinou komoditou – ropou.

Hlas, který nás provází videem, mluví o řešení v šetrnějším a účelnějším využívání přírodních zdrojů, recyklaci, vysazování stromů a také o chytřejším cestování. A právě tady nabízí společnost Aptera své neobvyklé řešení.

Tím je 4,4 metru dlouhá, 2,4 metru široká a 1,4 metru vysoká elektrická tříkolka. Ta je sice pouze dvoumístná, nabízí však i slušný úložný prostor, elegantní aerodynamickou karoserii, hmotnost okolo 815 kilogramů a baterii o kapacitě až 100 kWh, díky čemuž by měla být schopná urazit jedno nabití až 1,600 km.

Pokud se tato data potvrdí, pak se z Aptery stane nejen elektromobil s nejdelším dojezdem, ale také nejhospodárnější elektromobil na světě. Navzdory na pohled křehké konstrukci by navíc celý vůz měl nabízet i vysokou míru bezpečí, kterou zajišťuje kompozitní konstrukce prostoru pro posádku.

Vysoce hospodárná by měla být i samotná výroba. Konstrukce vozu by se totiž měla skládat z pouhých 10 klíčových strukturálních částí, což by mělo být ve srovnání s konkurencí naprosté minimum. Samotná karoserie by měla být vyrobena ze sendvičové konstrukce z lehkých materiálů s vysokou pevností.

Třešničkou na dortu by pak mělo být nabíjení. Kromě tradiční zásuvky se totiž počítá s příplatkovou výbavou „Never Charge“, kterou tvoří solární panely na kapotě, střeše a zádi vozu. I bez nabíječky by tak vůz měl být schopen nabídnout po celodenním stání na sluníčku dojezd až 40 mil, tedy cca 64 kilometrů, zdarma.

V řeči čísel zní tedy projekt Aptera celkem slibně, ovšem má to dva háčky. Tím prvním je skutečnost, že jsme o projektu psali poprvé již v roce 2007, ovšem v roce 2011 společnost zkrachovala. Nyní se tak pokouší o zmrtvýchvstání, které ale nemusí být úplně snadné.

Tím druhým háčkem je pak poněkud zvláštní propagace. Pokud se totiž v propagačním videu věnuje Aptera ¾ času globálním problémům (které beztak nemůže elektrická tříkolka ovlivnit) namísto propagace silných stránek stroje, pak jsme trochu na pochybách, jestli dokáže zaujmout investory nebo případné zájemce.

Související články

Témata
30. 3. 2020 08:58
Re: Přesně tak, za všechno může ropa.
Jo seš nejlepší ;-) :yes:
30. 3. 2020 08:57
Re: Přesně tak, za všechno může ropa.
Ne to že někoho opravíš ihned po omylu je správně. Tvoje fatální chyba je že tu chybu neustále vytahuješ jako argument k diskuzi několik let po tom co se jí dotyčný dopustil. To žádnej vysokoškolák nedělá. Když si na něj chceš hrát, tak by si to měl přestat dělat ;-)

A tenhle nesmysl s Iránem a USA jsem já ani nikdy netvrdil. To už je další level kam si to dotáhl. Ty si to vymyslíš a pak to několik let omíláš.
30. 3. 2020 08:36
Re: Přesně tak, za všechno může ropa.
Zkus si uvědomit co všechno jezdí na naftu. Nejsou to jen TDI Oktávky, který ti z neznámýho důvodu tak lezou krkem. Jsou to vlaky, autobusy, kamiony vozící zboží atd.
30. 3. 2020 08:34
Re: Přesně tak, za všechno může ropa.
Ano je to nepodstatný. Jsou to hypotetický peníze. Je to jako by si počítal kolik stovek miliard ti uteče tím, že na lpg, cng a elektřinu taky není 12 korun spotřební daň z litru respektive adekvátně z kWh.

Ale jako nezlobil bych se kdyby vláda spotřební daně srovnala. Třeba že by snížila o korunu pade spotřební daň na benzín. Ovšem to by byla finanční ztráta pro státní rozpočet reálná ;-)
Pošli mi odkaz kde Vaculík mluví o dotacích ve spojení s naftou, když už si ho zase bereš do huby. Ty si totiž jeho slova vysvětluješ často jinak než on je myslel :D
Avatar - Hammunasakra
29. 3. 2020 10:22
Re: Přesně tak, za všechno může ropa.
Jj a TAKHLE vyhodnocuje tvůj mozek skoro VŠECHNO ;-)

Furt je jeden z nás na týhle straně https://www.blesk.cz/…i-tvrdikovi.html a druhej na straně inteligence vzdělání prostě tentokrát lékařů = který sou projevem díků jen číně docela znechucený

Podobně jako u nás zdokumentovaná 80ti % chybovost čínskejch rychlotestů z který si nadšenej a nejen u nás https://www.idnes.cz/…vodajstvi-hp_jhr = prostě vidíme vnímáme svět PŘESNĚ OPAČNĚ

Ty teskníš po dobách násilný vlády komunisů = já PŘESNĚ OPAČNĚ

Ty a fostek a spol. lidi spíš bez vzdělání chcete aby svět přestal používat pojmy dotace a subvence https://oenergetice.cz/…-180-mld-e-rocne a místo zavedenýho krátkýho pojmu svět tady konkrétně sdružení 36ti nejvyspělejších ekonomik světa https://cs.wikipedia.org/…C3%A1ci_a_rozvoj změnilo terminologii na delší složitější PROTOŽE to tak chce fostek a ryccardo a jejich úroveň vzdělání a inteligence. Hele DOŠLO ti už jak MOC je to ujetý? :-)
JEN protože se vám ten výraz nelíbí VYMÝŠLÍTE neskutečný nesmysly typu = že pomocí spotřební daně zvýhodnit tonic před colou apod. = je normální? :*)

Víš jak řikáš že VŠ se po revoluci strašně ZHORŠILY? Tak se tam učí že to je PŘESNĚ NAOPAK. Tak sou fakt všichni napříč oborama magoři = NEBO = nebo se prostě mýlíš ty. Co myslíš? Co se ti jeví PRAVDĚPODOBNĚJŠÍ?

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud