Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Samořízení nejvíc láká zákazníky Mercedesu a Infiniti

Tomáš Dusil Tomáš Dusil 30. 8. 2016
5
24
O autonomním řízení, tedy funkci, v níž auto bude plně suplovat funkci řidiče, se mluví stále častěji. Ale opravdu jej tak hrozně chceme?

O autonomní řízení mají zájem zejména kupující vozidel značek Infiniti a Mercedes-Benz. Alespoň tak to vyplývá z průzkumu společnosti MaritzCX. Ta vyzpovídala celkem 12.353 kupujících nových automobilů s dotazem, zda by u budoucího auta raději přenechali kompletní obsluhu vozidla počítači nebo zda preferují řídit si auto sami.

Průzkum probíhal od března do srpna tohoto roku a výsledky jsou překvapivé. V případě zmíněného Mercedesu a také infiniti se o autonomní řízení vážně zajímá přibližně 27 procent potenciálních zákazníků vozidel těchto luxusních značek. Za nimi následují Toyota a dále Chevrolet, Honda a Ford. Zákazníci posledních tří jmenovaných značek by si přáli neřídit v přibližně 21 procentech.

Na chvostu průzkumu skončily automobilky Jeep a Ram. Důvodem je dle MaritzCX fakt, že řidiči, kteří chtějí auto schopné jezdit mimo zpevněné cesty, si prostě rádi řídí sami.

„Kupující značek vyrábějících prémiové vozy jsou poněkud více ochotní akceptovat technologii autonomního řízení,“ říká Shawn St. Clair, jeden z autorů průzkumu a zároveň globální ředitel společnosti MaritzCX. „Jedním z důvodů je fakt, že tito lidé věří, že technologie přispěje k dalšímu zvýšení bezpečnosti silničního provozu.“

Jak jsou zákazníci prémiových značek rozdílní, dokazuje další údaj. Až 57 procent kupujících nových Porsche a 56 procent budoucích majitelů vozů BMW o autonomní řízení zájem vůbec nemá. Vysvětlením může být skutečnost, že uvedené německé automobilky vyrábějí auta sportovního charakteru a jako takové lákají lidi, kteří prostě rádi řídí.

Uvedený průzkum proběhl v USA. Bylo by zajímavé, jak by se lišil obdobný, uskutečněný v Evropě. Ačkoliv se svět stále více globalizuje, pořád platí, že Evropané mají na auta jiné požadavky než Američané. A k tomu je třeba přihlížet.

Související články

Témata

Diskuse: Přidat názor

Samořízení nejvíc láká zákazníky Mercedesu a Infiniti
_MT_
| 31. 8. 2016
Přesně tak. A následně přijeď pro mne. Pokud by ta auta nepotřebovala dozor (což je nutné pro to samoparkování), tak by se to hodilo i po nějaké té skleničce ve společnosti. Proč ne. Alespoň člověk může osahávat spolujezdkyni. :-)

Jako když má člověk řidiče. Jen se mi do té představy většinou vloudí obraz toho, jak auto celou schůzku, oběd atp. projezdí městem a třeba zvládne i vyjet celou nádrž. A jak by se člověk nasmál, kdyby po obědě zjistil, že ve snaze najít si místo opustilo město. >:-[]
Avatar - Zappa
Výzkum o ničem na nevědoucích
Zappa
| 31. 8. 2016
:yes: :yes: :yes:
dobre ty!
Avatar - Zappa
Ani se nedivím
Zappa
| 31. 8. 2016
dakujem za odkaz, uvazujem nad tym autom...
Samořízení nejvíc láká zákazníky Mercedesu a Infiniti
Nicco
| 31. 8. 2016
Preco nejdes vlakom alebo MHD ale zaberas miesto v kolone a emitujes emisie?
Avatar - twistedTSD
USA
twistedTSD
| 30. 8. 2016
Rozhodně nesouhlasím. Pokud je nějaká země pro funkci autopilota vhodná, pak bych řekl právě USA. Nevím, proč by měl v EU průzkum dopadnout /pro autopilota/ významně optimističtěji. A není pravdou, že autopilot přináší jen výhody. Stále je to jen člověkem vytvořený kus kódu...

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku