Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Šéf VW bojuje o svoji židli. S velkým předstihem požádal o prodloužení smlouvy

David Bureš David Bureš 2. 12. 2020 • 17:49
85
79
Zobrazit náhledy (85)
Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3 Volkswagen ID.3

Herbert Diess má být podle platného kontraktu šéfem VW Group do konce roku 2023. Už teď však dozorčí radu požádal o prodloužení smlouvy.

Uvnitř automobilky Volkswagen Group se pod vedením předsedy představenstva Herberta Diesse dějí velké změny. Na veřejnost nejviditelnější je velký důraz kladený na elektromobilitu, jíž je Diess velkým příznivcem. Rovněž ale šéf Volkswagenu bojuje o rozsáhlou restrukturalizaci firmy a její zeštíhlení. A k tomuto kroku potřebuje důvěru dozorčí rady.

Z toho důvodu podle zákulisních zpráv Diess požádal dozorčí radu o prodloužení stávajícího kontraktu. Diess nastoupil do koncernu VW Group v létě 2015, z pozice šéfa vývoje v automobilce BMW. Nejprve šéfoval značce Volkswagen, v roce 2018 se ale stal předsedou představenstva celého koncernu, když nahradil nevýrazného Matthiase Müllera. Podle koncernové tradice dostal pětiletý kontrakt, který mu má vypršet na konci roku 2023.

Je tak ještě dost času na jeho případné prodloužení, přesto už Diess o to dozorčí radu požádal. Má to být snaha získat od dozorčí rady důvěru ke krokům, které právě provádí a chce provést do příštích let.

A v tom právě tkví problém. Diess chce restrukturalizovat firmu a zeštíhlit ji. I podle analytiků Volkswagen bojuje s vysokými výrobními náklady. To souvisí s tím, že podle interních dat měl VW Group na konci roku 2019 přes 671.000 zaměstnanců. Proti tomu automobilka Toyota, vyrábějící podobné kvantum aut jako VW Group, jich ve stejné době měla jen asi polovinu, bezmála 360.000 pracovníků.

Odborům se však takový krok logicky nelíbí. A jejich šéf Bernd Osterloh brojí proti tomu, aby automobilka propouštěla. Výhodou je přitom silné zastoupení odborů ve vedení koncernu. I proto Osterloh může mít důležité slovo při případném rozhodnutí o další budoucnosti Diesse ve vedení automobilky. Zákulisní zprávy přitom naznačují, že Osterloh je proti předčasnému prodloužení smlouvy šéfa koncernu.

Že spor mezi Diessem a odbory opravdu probíhá, naznačuje i nedávné vyjádření šéfa koncernu. „Když jsem nastoupil do úřadu ve Wolfsburgu, pevně jsem se rozhodl změnit systém VW. To znamenalo rozbít staré zakryté struktury a učinit společnost agilnější a modernější,“ uvedl v ekonomickém deníku Handelsblatt, když si zároveň povzdechl, že ne všechny tyto struktury se povedlo rozbít.

Výhodou současného šéfa koncernu je ale to, že za ním stojí rodina Porsche, která automobilku nadále částečně vlastní. „Rodiny nadále podporují Diesse,“ uvedl mluvčí Porsche Automobil Holding SE, společnosti, která drží většinový podíl ve VW Group.

Následující dny a týdny tak mohou ukázat, kdo má v koncernu největší slovo a jakou důvěru Diess skutečně má. Analytici každopádně varují, aby tímto sporem nedošlo k ještě hlubší krizi ve vedení největší automobilky světa.

Související články

Témata
Avatar - Emel
3. 12. 2020 15:52
Re: Tedy,
Víš co si říkám? Jestli tahle tolerance k nekonfigurovatelnosti není větší u těch, co jsou zvyklí na ojetiny. Tam je člověk taky rád, když najde auto v dobrým stavu... a výbavu pak moc neřeší. Co si matně vzpomínám, tak jsem to tak dřív asi měl taky... jenže ono je taky rozdíl kupovat auto za pět nul nebo šest nul :-)
3. 12. 2020 13:27
Re: Tedy,
Ano, presne tak to je.

Proto ma McDonalds omezenou nabidku. ;-)
3. 12. 2020 09:05
Rozbiť staré štruktúry?
Však už dávno je známe, že Odbory zobú z ruky šéfom VW!
3. 12. 2020 09:03
A tie lacnejšie modely Škoda...
chcú ako vyrobiť?
Tenšie plechy, sklá, lak...
Avatar - woody-alien
3. 12. 2020 05:35
Re: Tedy,
Takže konfigurovatelnost v nižších než luxusních třídách ti připadá absurdní ? No to zírám. Ještě že vás takových není většina. Nerad bych se dočkal toho, že mi v jiné než vyloženě luxusní restauraci namísto jídelního lístku rovnou přinesou tu jedinou hotovku, co dělaj, protože na efektivitu výroby a ve výsledku ceny to nepochybně má pozitivní vliv.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud