Škoda Auto připravuje motory spalující etanol E85

Boom alternativních automobilových paliv podpořený ekonomickými nástroji je již v několika zemích patrný. Automobilky, které zareagují rychle mají příležitost také rychle a hodně prodávat. Škoda Auto bude možná již brzy patřit mezi ně.
Podle vyjádření šéfa vývoje a člena představenstva Škoda Auto Haralda Ludaneka pro Radiožurnál, se Octavia jezdící na směs etanolu a benzinu začne prodávat již příští rok. O tom kde přesně bude novinka v prodeji nepadlo zatím ani slovo. Na domácím trhu totiž schází jakákoliv infrastruktura i vládní podpora, takže výhody které pociťují zákazníci na jiných trzích by zatím u nás nefungovaly.
Palivo E85 je směs 15 % benzinu a 85 % etanolu. Protože se k výrobě převažující složky používá biomasa, cukrová třtina, brambory nebo jiná plodina schopná kvašení, je etanol považován za obnovitelný zdroj energie.
Nízké daňové zatížení dělá z E85 například ve Švédsku atraktivní alternativu s minimálními nevýhodami. Saab prodává ve Švédsku 70 % objemu modelu 9-5 s motorem spalujícím E85, úspěšné je Volvo (S40 a V50) a také Ford se svým Focusem Flexi Fuel. K dispozici jsou všechny karosářské verze Focusu, včetně MPV C-Max.