Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Škoda Scala se představuje jako streetartový objekt u Lennonovy zdi

Aleš Dragoun Aleš Dragoun 29. 11. 2018
29
11
Zobrazit náhledy (29)
Škoda Scala Škoda Scala Škoda Scala Škoda Scala Škoda Scala Škoda Scala Škoda Scala Škoda Scala Škoda Scala Škoda Scala Škoda Scala Škoda Scala Škoda Scala Škoda Scala Škoda Scala Škoda Scala Škoda Scala Škoda Scala Škoda Scala Škoda Scala Škoda Scala Škoda Scala Škoda Scala Škoda Scala
Mladoboleslavská automobilka neustále propaguje svůj nový kompaktní model Scala. Do světové premiéry zbývá týden.

Škodovka kompaktní Scalu neustále kousek po kousku odhaluje. Jistě, její vnější podobu prakticky již známe z více či méně zamaskovaných prototypů a automobilka se pochlubila také oficiálním snímkem interiéru. Nové fotografie exteriéru ale nepostrádají vtip a přinášejí i trochu moderního umění. Scala totiž posloužila jako objekt uměleckého záměru a představila se na místě k tomu stvořeném – u pražské Lennonovy zdi na Malé Straně.

John Lennon, kdysi jeden z Beatles, byl hrdinou československé mládeže před rokem 1989. Za socialismu byla totiž západní hudba u nás zakazována, i když ne všechna a některé hvězdy normalizačního popu s oblibou přebíraly skladby ze zahraničí s českými texty. Ale tzv. index existoval. Nápisy se na pozdější Lennonově zdi objevovaly již od 60. let minulého věku. Současné pojmenování získala až po umělcově násilné smrti v prosinci 1980, kdy ho v Detroitu u domu Dakota, kde bydlel, zastřelil pomatený Mark David Chapman. Vrah dostal doživotí, dodnes sedí ve věznici Attica u Buffala ve státě New York a žádné z jeho žádostí o milost nebylo vyhověno, je mu 63 let.

Vraťme se však zpátky do našeho hlavního města. Zeď nedaleko Karlova mostu po Lennonově nedobrovolném a tragickém odchodu začala pokrývat pestrá směs skutečného pouličního umění, toho, čemu se dnes říká graffiti a stala se symbolem vyjádření svobodného názoru i v totalitním režimu, což se ne vždy setkalo s pochopením úřadů. Spíše naopak s represí. Mnohokrát byla přemalována, dávno po revoluci, v listopadu 2014 dokonce zabělena. Vyjádřit se zde může každý.

Dlouho očekávané auto se stále skrývá pod kamufláží, nicméně tentokrát divokou, streetartovou. Za ní stojí mladý muž, který si říká Chemis. Nejde samozřejmě o žádného sprejera stříkajícího ledabyle na zeď, nýbrž skutečného umělce-profesionála, graffiti se stalo jeho obživou.

Vizuální stránku věci pomohl dotvořit Dave Krugman z New Yorku, fotograf na volné noze, který cestuje po světě – a celý projekt vyústil v propagační video. Jak je vidět, oba pánové jsou opravdu kreativní, Dave začal fotit už v devíti letech, nyní u něj samozřejmě převládá digitální technika, ale ještě se úplně nevzdal ani pořizování snímků na klasický film. Mimochodem, světová premiéra Škody Scala se odehraje v izraelském Tel Avivu.

Související články

Témata

Diskuse: Přidat názor

Avatar - Ozzman
BMW art cars
Ozzman
| 30. 11. 2018
A někdo v tom pokračuje dodnes

[odkaz]

>:-[] >:-[] >:-[]
Skala, štrk
LG1203
| 30. 11. 2018
Toyota Corolla -> Auris
Peugeot 407 -> 508
BMW 5GT -> 6GT
Mercedes M-Class -> GLE
Bentley Arnage -> Mulsane
Citroën Xara -> C4
Audi 80 -> A4
Volkswagen CC -> Arteon
Opel Vectra -> Insignia
Volvo S80 -> S90
Ford Escort -> Focus
Mazda Premacy -> 5

mám pokračovat?
Scala a Lennon
LG1203
| 30. 11. 2018
Přesně. Třeba to, že Lennona vážně nebyl zastřelený před hotelem Dakota v Detroitu, ale v New Yorku
BMW art cars
westeros
| 30. 11. 2018
Napr. Janis Joplin nebo Beatles meli takto pomalovana auta uz v 60. letech
Avatar - J@W
A já myslel,
J@W
| 30. 11. 2018
že to je furt maskování před novináři. :-)

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku