Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Slovensko kvůli nižšímu zájmu prodlouží dotace na elektroauta

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 25. 11. 2017 • 17:10
37
Slovensko prodlouží program poskytování dotací na nákup elektromobilů a hybridních vozů, který se po roce od jeho zahájení podařilo vyčerpat jen z necelé poloviny.

Pokračování projektu i v příštím roce oznámil prezident svazu automobilového průmyslu Slovenska Juraj Sinay.

Stát a svaz automobilového průmyslu loni vyčlenily na podporu rozšíření elektromobilů na Slovensku 5,22 milionu eur (133 milionů korun), což vystačí na dotace pro více než tisícovku vozidel. Zájemci o dotace dosud přihlásili do programu ovšem jen zhruba 460 vozidel, tedy necelou polovinu plánovaného počtu. Většinou šlo o firmy.

"Akce bude pokračovat, těší nás to. Bude podepsán dodatek k původní smlouvě," řekl novinářům Sinay. Projekt, který měl původně skončit v závěru letošního roku, bude prodloužen do konce prvního pololetí roku 2018.

Příspěvek na nový automobil pouze s elektrickým pohonem činí 5000 eur (127.500 korun), u plug-in hybridů to je 3000 eur (76.500 Kč). Dotaci nedostanou žadatelé najednou, ale v průběhu zhruba dvou let od registrace vozu.

Slovensko je největším výrobcem automobilů v přepočtu na obyvatele. Elektromobily v zemi vyrábí továrna německé automobilky Volkswagen, a to model malého městského vozidla Volkswagen e-up!. Většinu z loňské produkce závodu ale tvořila sportovně-užitková vozidla. Elektromobily bude ve svém v závodě v Trnavě na západním Slovensku vyrábět také francouzská automobilka PSA.

Zájem o elektromobily, které jsou výrazně dražší než auta na konvenční pohon, byl na Slovensku v minulosti nízký. Před zavedením dotací se v zemi prodaly obvykle jen desítky elektromobilů nebo hybridních vozů ročně.

Témata
26. 11. 2017 22:55
Re: Elektromobily - to je smrt
Takže smrad a jed na pľúca za každú cenu, rakovina musí byť...
Tak keď budeme všetci jazdiť na elektrike, pošlem ti k narodeninám naftový inhalátor.
26. 11. 2017 22:45
Re: Ekofašistická diktatura
No, podľa tohto máš namiesto mozgu mak v hlave ty... :-!
26. 11. 2017 18:27
Re: Ekofašistická diktatura
je super jak se ohanite pamove pojmama, ale zrejme vubec netusite vyznam tech pojmu

ekofasista, ekoterorista a ekoextremista muze bejt vpodstate na obou stranach barikady, jak na te co ekologii brani, tak na te co ekologii skodi ;-) dulezita je az ta druha cast slova, a tu zde naplnujete hlavne vy dva panove, aneb pouzivate casto argumenty ktere nejsou pravdive a takzvane terorizuji diskuzi nepravdivymi informacemi ;-)

viz tvojich 50 miliard x 20 let, to je tak nesmyslna lez az to boli, takze neni to 50 miliar, ale za lonsky rok 46 miliard, a neni to jen za OZE jako kuprikladu fotovoltaika nebo vetrniky, ale z priblizne 85% se jedna o vodni zdroje (spadaji tam u dlouhe strane) a nebo bio-plynove elektrarny ;-) a jen tak pro informaci prez 60% tech dotovanych zdroju patri polostatnimu CEZu ;-) zaroven tak kuprikladu neni v oneh poplatcich zapoctena sazba za zdroj spadajici pod utajene informace a poplatek za JE se plati coby soucast "systemovych sluzeb" takze doplacime (nekteri z nas) nejen na OZE,a le hlavne na JE ;-)

a pedlicka na zaver, sanace za uhelne elektrarny stoji tento stat kazdy rok priblizne 50 miliard, ted s kauzou OKD to asi bude jeste o chlup vic, kazdy rok ztrata cca 6-7 miliard
Avatar - CHerokee
26. 11. 2017 16:10
Re: Elektromobily - to je smrt
Prvni elektromobil byl udajne vyroben v roce 1835.
V roce 1979 byl demonstrovan dobijeci li-ion clanek. V roce 1992 zahajuje Sony vyvoj li-ion baterii pro elektromobily. Situace v roce 2017 je celkem známa, máme tu vozy relativně použitelné ve městech a na krátké mimoměstské výlety, s cenovkami, ktere několikanásobně převyšují cenu vozu se spalovacími motory.
Prvni reference o vodíkovém palivovém clanku se objevuji v roce 1838. Prvni stacionarni palivovy clanek byl vyvinut v roce 1939. V roce 1966 vyviji GM Electrovan. V roce 2017 se vedou poměrně složité debaty o tom, zda je realné a ekonomicky únosné provozovat vodíkovou infrastrukturu, existuji komerčně dostupná auta na vodík, která mají podobný cenový problém jako bateriové elektromobily.
Tedy k vasi otazce, 2040, kdy chtějí zakázat spalováky, je za 23 let a to je z pohledu historie vývoje "alternativ" k benzinovým a naftovým motorům strašně kratká doba.
Avatar - CHerokee
26. 11. 2017 16:03
Re: Ekofašistická diktatura
[odkaz]

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku