Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Slovensko zavede od příštího roku elektronické dálniční známky

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 20. 11. 2015 • 01:27
22
Elektronické dálniční známky nahradí dosud používané kupony v tištěné podobě. Informoval o tom správce slovenských dálnic a rychlostních silnic, společnost NDS.

Elektronickou známku bude možné zakoupit přes internet, pomocí aplikace pro mobilní telefony, u samoobslužných automatů nebo na vybraných obchodních místech, zejména čerpacích stanicích. Předprodej by měl začít v polovině prosince, motorista zadá do systému poznávací značku automobilu a zemi jeho registrace.

Dálniční známka je určena pro vozidla do 3,5 tuny při jízdě po zpoplatněných úsecích dálnic nebo rychlostních silnic na Slovensku. Ceny kuponů se nezmění; desetidenní známka přijde v příštím roce stejně jako letos na deset eur (270 Kč), třicetidenní na 14 eur (378 Kč) a za roční známku řidiči zaplatí 50 eur (1351 Kč).

Kontrola zaplacení poplatku bude vykonávána prostřednictvím kamer a vozidel NDS, která nasnímají poznávací značku auta. Následně ji porovnají s databází automobilů, jež mají zaplacenou dálniční známku. Systém by měl prověřit 90 procent všech vozů, které denně projedou po zpoplatněných silnicích. Elektronické známky zavedlo již dříve například Maďarsko.

Se zahájením prodeje elektronických dálničních kuponů počítalo Slovensko původně již letos. NDS ale musela připravit novou soutěž na provozovatele systému. Tendr vyhrála společnost SkyToll, která na Slovensku zajišťuje výběr mýtného.

Placení mýtného v závislosti na počtu ujetých kilometrů po dálnicích, rychlostních silnicích, jakož i po vybraných úsecích silnic první třídy podléhají na Slovensku autobusy a nákladní vozidla.

Související články

Témata
27. 5. 2019 22:34
dálniční známka
Ahoj, byl jsem po dlouhé době na Slovensku a musím říct, že jsem byl trošičku zaskočený když jsem zjistil, že jsou tam elektronické dálniční známky už pěkně dlouho zavedené. Našel jsem si o tom víc na https://jacestovatel.cz/…-dalnicni-znamku a je to opravdu tak. Bacha tedy na to, protože když omilem zajedete na dálnici bez zaplacené známky, nasnímají vás a máte jasnou pokutu.
23. 11. 2015 09:56
Re: Nalepka
Nieco ako pausal na beznin. Za 1000e mozes tankovat zadarmo. Logicky dedko co chodi iba k lekarovi to nevyuzije, obchodny cestujuci zaryzuje.
22. 11. 2015 19:13
Re: Nalepka
Sklenená... Keby si vedel, koľko ľudí má takýto priblblý názor...
21. 11. 2015 07:17
Re: kolik km dalnic je na slovensku??
No bohužiaľ nie je to ideálne na SK a tempo výstavby napriek podmienkam je žalostne pomalé. Ja najazdím ročne po SK spoplatnených cestách cca 3~4 tis km a mohol by som 2x toľko, keby bol spojený východ so západom. Elektronická známka je urcite krok vpred a mýtne systémy s platením na výstupe, resp vstupe na určitý úsek je iba blbe zdržiavanie napriek tomu, ze aj pri tomto systéme funguje možnosť bezkontaktneho platenia.
21. 11. 2015 06:06
Re: Nalepka
Tak tohle je perla! >:-[] >:-[] >:-[] :yes: :yes: :yes:
Články odjinud