Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Španělsko rozšíří program šrotovného pro nákup aut

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 21. 7. 2013 • 08:11
6
Šrotovné ve Španělsku nekončí, tamní vláda zaplatí dalších 1,8 miliardy Kč.

Španělská vláda rozšíří program na podporu prodeje nových osobních automobilů. Náměstkyně předsedy vlády Soraya Sáenzová oznámila, že na takzvané šrotovné se vynaloží dalších 70 milionů eur (asi 1,8 miliardy Kč), až se vyčerpá původně vyčleněných 150 milionů eur.

Program podle agentury Reuters pomáhá zmírnit pokles prodeje automobilů ve Španělsku, které se potýká s dopady dluhové krize v eurozóně na ekonomiku. Lidé v rámci programu získají za sešrotování starého automobilu slevu 2000 eur na koupi nového vozu. Polovina této částky pochází od vlády a polovina od výrobce.

Prodej osobních automobilů ve Španělsku v prvním pololetí klesl pouze o 0,7 procenta, zatímco v celé Evropské unii se propadl o 6,6 procenta. Evropští spotřebitelé nyní kvůli stoupající nezaměstnanosti omezují nákupy dražšího zboží, jako jsou právě automobily. Výrobci se tak potýkají s nadbytečnými výrobními kapacitami a jsou nuceni uzavírat továrny a propouštět.

Podobné opatření mělo v jiných státech Evropy většinou pouze přechodný a z dlouhodobého hlediska v podstatě nulový efekt, protože po období "umělého" zájmu o nové vozy přišel vždy o to výraznější pokles.

Témata
22. 7. 2013 11:45
Re: EU
Velkoobchodní ceny potravin jsou v EU velmi podobné. A s maloobchodníma to nebude ve Španělsku tak tragické :
Chléb (bageta) (pan) - od 0,63 EUR
Mléko 1 l (leche) - od 0,64 EUR
Máslo 1/4 kg (mantequilla) - 1,80 EUR
Stolní olej na smažení, např. slunečnicový (aceite de girasol) - 0,99 EUR
Olivový olej virgen nebo extra virgen (aceite de oliva) - od 2,45 EUR
Šunka, uzeniny 10 dkg (jamón, chorizo, salami) - od 1,55 EUR
Sýry (queso) - od 0,50 EUR
Jogurt (yogur) - od 0,30 EUR
Pizza mražená - od 2,58 EUR
Kuře 1 kg (pollo) - 1,35 EUR
Ryby mrazené 1 kg (pescado congelado) - od 6 EUR
Ryby čerstvé 1 kg (pescado fresco) - od 9,50 EUR
Ovoce 1 kg (fruta) - od 0,70 EUR
Zelenina 1 kg, např. papriky, rajčata (pimiento, tomate) - od 1 EUR
Brambory 1 kg (patatas) - 0,46 EUR
Rýže 1 kg (arroz) - 0,90 EUR
Těstoviny 0,5 kg (pasta) - 0,70 EUR
Voda přírodní 8 l (agua natural) - 1,32 EUR; 1,5 l - 0,37 EUR
Fanta, sprite a jiné nealko 2 l - od 0,98 EUR
--------------------------------------… />Malé rozdíly můžou být dány rozdíly v platech zaměstnanců 1) balírny mouky 2) pekaře 3) řídiče co rozváží chleba 4) prodavače. A efektivitou provozu (produktivitou). Proto v Německu při vysokých platech můžou být levné potraviny. Ale ve Španělsku je produktivita mizivá a platy vysoké... Proto fungují na dluh a nejsou konkurenceschopní.
Avatar - Dinar
22. 7. 2013 10:55
Re: EU
Synovec včera volal z Granady, je tam na brigádě v hotelu u jednoho mého něměckého známého, práce má dost, s pár místními už zapařil a říká, že oni sice brečí, jak práce není, ale nějak ji nehledají. Ten hoteliér si ho nevzal jen kvůli naší známosti, má u něj větší pravděpodobnost, že přijde každý den do práce a udělá, co je třeba, podle něj je zkušenost s místními docela tristní.
Avatar - Hittman
22. 7. 2013 10:14
Re: EU
Máš v tom pravdu, jen ten plat je taková irelevantní částka...je to dobré přepočítat na nějaký výdaj. Dejme tomu, že chleba u nás stojí 30 Kč a z průměrné výplaty si jich pořídíš X. Ve Španělsku stojí chleba třeba 100 Kč a z té jejich výplaty jich pořídíš Y. Teď je otázka, zda bude větší X nebo Y. I když třeba ceny nemovitostí jsou tam teď za hubičku. Ale máš pravdu, musejí se stejně jako Řekové, Taloši a ostatní postavit nohama na zem a holt si dát pracovní dobu min. 8 hodin 5 dní v týdnu, atd.
22. 7. 2013 10:10
EU
"Španělsko v těchto měsících drtí rekordní nezaměstnanost, bez práce je 27 % obyvatel, největší je mezi mladými, kterých je bez práce více než polovina. Strašák nezaměstnanosti se však nevyhýbá ani státnímu sektoru."
--------------------------------------… />Přece ti nezaměstnaní nebudou jezdit ve starších autech. Také se chtějí bavit, užívat si a jezdit na výlety novýma autama. Že to je všechno na dluh, to nevadí... Slovenský dělník to o přesčasech dožene (aby to mohl poslat přes Brusel do Španělska).
--------------------------------------… />Průměrný plat : Španělsko 48 100 Kč
Česká republika : 24 626 Kč
Slovensko : 19 700 Kč
--------------------------------------… />Pořád nerozumím tomu, proč není ve Španělsku práce. Kdyby platy srovnali s konkurencí na pracovním trhu (na těch 20k hrubého), pak by práci našli. Ale proč by to dělali, když je tam na plážích tak hezky, podpora stačí a nové auta dotuje zadlužený stát...

Avatar - Dinar
22. 7. 2013 08:41
Re: Gesto
Navíc ty peníze jsou od daňových poplatníků jiných zemí. Podobné kroky, to je už jen parodie na ekonomickou politiku státu, když podobné pitomosti dělá individuum, je kandidátem na účast v pořadu "krotitelé dluhů", u státu se to bere jako normální postup. :'-(

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku