Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

TEST Hyundai Matrix 1,5 CRDi - Space Price (02/2003)

Od uvedení řady kompaktních MPV Matrix uběhl více než rok, ale v našich testech přichází na řadu až nyní. S lehkou omluvou za zpoždění nabízíme výhodu: k redakčnímu testu jsme měli k dispozici vůz s téměř 30.000 najetých...

Od uvedení řady kompaktních MPV Matrix uběhl více než rok, ale v našich testech přichází na řadu až nyní. S lehkou omluvou za zpoždění nabízíme výhodu: k redakčnímu testu jsme měli k dispozici vůz s téměř 30.000 najetých kilometrů, takže můžeme ověřit i vlastnosti intenzivně používaného auta. Automobilce Hyundai je také třeba přiznat doslova ďábelské tempo obměny modelových řad, což motoristickým mediím působí občas lehkou starost s tím, jak zvládnout všechny novinky korejského výrobce...

Ale dosti obecností. Stojí před námi svébytné auto s designem od italské Pininfariny, čímž chtěl výrobce zjevně vyjít vstříc evropskému trhu, který po desetitisících polyká Picassa, Scénicy, Zafiry či Tina. Poznávacím znakem Matrixu je snížená hrana bočních oken, což automobil opticky odlehčuje a prosvětluje. Přední maska se značně skloněnou kapotou se podobá taktéž poevropštělému modelu Getz (test najdete zde) a při pohledu zezadu je znát, že pro výrobce byla velikost vstupního otvoru pro zavazadla skutečně prvořadá... Uživatel si zkrátka musí zvyknout na to, že vnitřní prostornosti bylo věnováno (nikoli ale obětováno) vše. Ku cti Hyundaie je třeba říci, že vůz je o průměrně 20 cm kratší než konkurence, přičemž hodnoty prostornosti jsou zhruba stejné. Na celém voze je znát orientace na výšku, čímž možná trochu utrpělo hledisko líbivosti.

S prostorem uvnitř je Hyundai někde uprostřed konkurenčního pole. Vepředu je standardně místa na rozdávání, cestující na zadní dělené lavici budou mít možná problém s krátkým sedákem. Prostor pro kolena je ale dostatečný a hlava také netrpí. Velkou pochvalu si zaslouží Matrix za možnost podélného posuvu zadních sedadel v rozsahu asi 20 cm, která významně zvětšuje jinak průměrný zavazadlový prostor o základním objemu 350 l.

Pracovní prostor řidiče i zbytku posádky je téměř bez chyby, tedy pokud uznáte za přijatelnou paralelní existenci kapličky s přístroji uprostřed palubní desky a panelu s kontrolkami pod volantem. V praktickém provozu toto řešení nijak neruší a nerozptyluje, a údaje i ze vzdálených "budíků" lze odečítat pohodlně. Celý, do černa laděný interiér je bezchybně slícovaný a ani u intenzivně používaného testovacího auta nic nepovrzávalo ani při jízdě po špatných silnicích.

Použitý tříválcový turbodieselje podle naší zkušenosti optimální volbou pro méně dynamicky založeného řidiče. Výkon 60 kW neohromí, ale maxima točivého momentu 184 Nm dosahuje tento jen průměrně hlučný motor už při 1900 otáčkách. Turboprodlevu téměř nelze zaznamenat, a při rozjezdech zejména s polovičním zatížením je auto velmi živé díky lehčímu zpřevodování. Je sice třeba relativně často řadit, ale odměnou je spotřeba, která i v intenzivním městském provozu nepřekročila v našem případě sedmilitrovou hranici. Na běžné silnici i dálnici se Matrix s tímto motorem neztratí, s rostoucí rychlostí a zatížením ale klesá jeho relativní agilita. Ale opět: Plně obsazené auto si při nijak pomalých cestách mimo město řeklo o 5,5 litru nafty, což je s ohledem na kategorii a zatížení výborná hodnota. Při volnoběžných otáčkách a rozjezdech ovšem byly znát lehké vibrace přenášené do karosérie, které se dají přičíst tříválcové koncepci. Něco za něco.

V provozu je neocenitelný zejména výborný výhled, díky němuž téměř není potřeba parkovací asistent. Při jízdě se Matrix chová dlouho neutrálně, a ani vysoká karosérie netrpí velkými náklony v zatáčkách. Při extrémnějších manévrech lze očekávat lehkou nedotáčivost, která se ovšem dá snadno korigovat. I přes pouze bubnové brzdy na zadní nápravě vůz zpomaluje velmi intenzivně a účinek brzd po opakovaném použití slábne jen zvolna.

Hyundai Matrix považujeme, zvláště v této motorizaci, za typicky spotřební vůz. Prostornost, kvalita, tříletá záruka a především ekonomika provozu a velmi konkurenceschopná cena s bohatou výbavou hrají do karet tomuto korejskému minivanu.

Zájemce se ale musí ztotožnit s vibracemi jinak kvalitního turbodieselu a v neposlední řadě i s atypickým designem karoserie.

(Poznámka k ceně - cena základního vozu v provedení M1 (včetně přestavby, bez DPH): 393.957,- Kč)

Cena základní sestavy 459 900 Kč
Výbava základní sestavy ABS + EBD, 4x airbag, předpínače bezp. pásů, posilovač řízení, příprava na rádio, 4x repro, el. ovládaná vnější zrcátka, el. ovládání předních a zadních oken, centrální zamykání, manuální klimatizace, sklápěcí stolky na zadní straně předních sedadel, dělená zadní sedadla, tónovaná skla, kryt zav. prostoru Kč
Cena testované sestavy 469 000 Kč
Výbava testované sestavy základní + metalický lak: (+10.000,-) Kč
Motor
Typ motoru: přeplňovaný vznětový
Válce / ventily: 3 / 2
Zdvihový objem (ccm): 1493
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 60 / 4000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 184 / 1900 - 1900
Provozní vlastnosti
Maximální rychlost (km/h): 160
Zrychlení 0 - 100 km/h (s): 17.9
Spotřeba město/mimo/kombi (l/100 km): 7.6 / 5 / 6
Rozměry a hmotnosti
Zavaz. prostor - sedadla/sklopena (l): 350 / 1284
Objem nádrže (l): 55
Pohotovostní hm. / nosnost (kg): 1370 / 470
Rozměr pneu: 185/65 R14
Rozměry dle nákresu - vnější rozměry
a) délka (mm): 4205
b) šířka (mm): 1740
c) výška (mm): 1635
d) rozvor (mm): 2600
e) rozchod vpředu (mm): 1485
f) rozchod vzadu (mm): 1485
Rozměry dle nákresu - vnitřní rozměry
g) podélný prostor vpředu min/max (mm): 780 / 1070
h) podélný prostor vzadu min/max (mm): 670 / 880
i) výška nad sedadlem - vpředu (mm): 990
j) výška nad sedadlem - vzadu (mm): 980
k) šířka vpředu (mm): 1340
l) šířka vzadu (mm): 1330
délka sedáku vpředu (mm): 520
délka sedáku vzadu (mm): 500
výška opěradla vpředu (mm): 580
výška opěradla vzadu (mm): 590
místo vzadu pod předním sedadlem: ano