TEST Opel Agila 1,2 – Městský mraveneček
Tak jako v minulé generaci, i nyní je nová generace Opelu Agila dvojčetem automobilu od Suzuki. A protože jsme jeho japonského brášku již detailně prozkoumali v testu Suzuki Splash 1,2 GL/AC – Splasheně (nejen) do města zajímaly nás nyní hlavně důvody, proč si koupit tento model od Opelu a ne od Suzuki. Není to nakonec jedno?
Nejvíce patrným rozdílem mezi oběma vozy je designově odlišná přední část, díky které je model od Opelu se svými 3740 milimetry o 25 mm delší než Suzuki Splash. To sází spíše na tradiční konzervativní linky, které dobře odolávají nekompromisnímu zubu času. Příď Opelu je o něco odvážnější a hravější. Díky zakulaceným světlometům a mřížce chladiče, která připomíná usměvavá ústa, působí o něco více veseleji. Oba dva automobily se nám ale líbí – malá auta by měla být především sympatická a neagresivní, lépe se to hodí k jejich charakteru.
Na šířce 1680 mm ani na výšce 1590 milimetrů se nic nezměnilo. Další, i když nyní již spíše kosmetickou úpravou, je jiný tvar pátých dveří, které mají u Opelu tradiční šípovitý tvar. Registrační značka byla u Suzuki zabudována do pátých dveří, Opel jí přesunul do zadního nárazníku a její místo zaujalo velké logo automobilky. Těsně pod ním je integrováno otevírání zavazadlového prostoru, které je elektronické a nikoliv mechanické. Také zadní svítilny jsou u Opelu mírně odlišné, je v nich opět zakomponovaný kruhový motiv, stejně jako na předních světlometech.
opel minivozy testy |
Čtyři válce, dynamika i dobrá spotřeba
Již po prvních kilometrech musíme ocenit práci inženýrů, kteří měli na starost podvozek a řízení. Na podvozku nové generace Agily (Splashe) je vidět, jak velký kus cesty urazili výrobci na poli minivozů za poslední roky. Automobil je i ve vyšších rychlostech stabilní, řízení je dostatečně tuhé a přesné, což ve spojení s výbornou pětistupňovou převodovkou znamená jediné – s autem jsme se neostýchali vydat i na delší výlet bez sebemenších rozpaků. A to nebývá u aut této kategorie rozhodně pravidlem, spíše naopak.
Vzpřímený posaz je sice výborný do města, na točitých okreskách ale díky němu rychle potlačíte chutě na ostřejší jízdu. Ta sice není zrovna smyslem existence modelu Agila, automobil je ale tak poslušný a přívětivý, že nebýt vysokého posazu a komfortních sedadel bez výraznějšího bočního vedení, několik ostřejších kilometrů bychom s Agilou jistě zažili. Větší náklony karoserie lze přitom s klidem akceptovat, protože komfortní charakter odpružení je vyvažuje.
opel minivozy testy | K tak hravému vozu je ale třeba i dostatečně potentní motor. V testovaném voze se ukrývala stejná motorizace jako ve dříve testovaném Suzuki, tedy nový benzinový atmosférický čtyřválec o objemu 1242 centimetrů krychlových a nejvyšším výkonu 63 kW. Tento agregát je rozhodně výbornou volbou pro Agilu. Je nadprůměrně kultivovaný (několik členů redakce se pokoušelo nastartovat již nastartovaný vůz) a relativně úsporný. Při rychlosti 100 km/h si vyžádal 5,9 litru paliva na 100 kilometrů, pokud jsme zrychlili na 130 km/h, byl odběr benzinu o rovný litr větší, a to je stále velmi dobrý výsledek... Jako ve Splashi i zde vytočený motor zní jako dóza plná šroubků, s lehkým vozem ale umí sympaticky zacvičit. Zrychlení z klidu na 100 km/h mu zabere velmi dobrých 12,3 sekund.
Shodné vozy...
...rozdílné ceny. Opel nabízí tento konkrétní vůz s agregátem o objemu 1,2 l a pětistupňovou manuální převodovkou pouze ve vyšší výbavě Enjoy za základní cenu 299.900,- Kč. Suzuki oproti tomu nabízí motoricky totožný Splash jak v nižší výbavě GL/AC za 279.900,- Kč tak ve vrcholné verzi GLX za 294.900,- Kč. Tím ale jakákoliv individualizace končí, zákazník si může připlatit jen za metalický lak (8.000,- Kč). To u Opelu je seznam příplatkové výbavy alespoň o něco delší, když zahrnuje prvky jako manuální klimatizace, ESP a boční airbagy, sadu Style (kožený volant, tónovaná skla a patnáctipalcová kola z lehkých slitin) či nezbytnou metalízu.
To vše ale již výbava modelu Splash 1,2 GLX zahrnuje (bez metalického laku a ESP, které zatím není uvedeno v ceníku, Suzuki ovšem nabízí mimo předních a bočních také hlavové airbagy či vyhřívaná přední sedadla) a tak nakonec nula od nuly pojde. Zajímavé je ovšem srovnání maximálně vybavených vozů – u Suzuki musíte za takto vybavený automobil zaplatit 302.900,- Kč (včetně metalízy), u Opelu o rovných 60 tisíc více. A to je dost.
opel minivozy testy |
Pro Opel ale v celkovém účtování hovoří širší nabídka pohonných jednotek – Opel nabízí Agilu i se vznětovým agregátem, konkrétně s motorem 1,3 CDTI. Ten sice patrně nebude hlavním tahounem prodejů (i kvůli relativně vyšší ceně 349.900,- Kč ve výbavě Enjoy), přesto ale dokáže část zákazníků přetáhnout na stranu německého výrobce. Zatímco Suzuki Splash je již několik týdnů na trhu, první modely Opelu Agila se u dealerů objevily až nyní. Opel nasadil ceny Agily poměrně sebevědomě, uvidíme, zda nebude muset v bratrovražedném souboji se Splashem časem poněkud zlevnit.
Ať se ale již rozhodnete pro toho či onoho, nemůžete šlápnout vedle. Agila i Splash jsou velmi dobře postavená auta, která jsou nyní na absolutní špičce své třídy.
První cena vozu | 239.900,- Kč (Agila Essentia, 1,0 48 kW ) |
První cena vozu s testovanou motorizací | 299.900,- Kč (Agila Enjoy, 1,2 63 kW ) |
Základní cena testovaného vozu | 299.900,- Kč (Agila Enjoy, 1,2 63 kW ) |
Cena testovaného vozu vč. příplatků | 362.900,- Kč (Agila Enjoy, 1,2 63 kW ) |
Plusy
- atraktivní design
- prostorný interiér
- kvalitní dílenské zpracování
- výkonný a úsporný motor
- přesné řízení a řazení
Minusy
- vyšší cena ve srovnání se shodným Suzuki
- klimatizace nedokáže uchladit interiér při vyšších teplotách
- příliš vzpřímený posaz
- absence volby hlavových airbagů