TEST Volkswagen Crafter 35 2,0 TDI – Zmenšování je v módě
Volkswagen Crafter v roce 2006 vystřídal model LT a do kategorie lehkých užitkových vozidel přinesl řadu novinek. O pět let později prodělal modernizaci, kterou lze označit za revoluci. Pětiválcové turbodiesely o objemu 2,5 litru nahradil čtyřválec 2,0 TDI, resp 2,0 BiTDI v několika výkonových verzích.
Na českém trhu lze v současnosti Crafter objednat s motorem 2,0 TDI s jedním turbodmychadlem (80 a 100 kW) nebo 2,0 BiTDI se dvěma turbodmychadly a výkony 105 a 120 kW. Převodovka je vždy šestistupňová manuální.
V případě karosářských verzí je základem nabídky pět samostatných variant. Ty představuje skříňová dodávka, kombi s prostorem až pro devět osob, mikrobus až pro devatenáct cestujících, valník a podvozek s jednoduchou či dvojitou kabinou pro speciální nástavby.
Vedle toho jsou v nabídce i dvě verze pro stavbu speciálních karoserií, jakými jsou například sanitní nebo obytné vozy. První z nich představuje podvozek s kabinou bez zadní stěny. Druhá verze jde ještě dál a jedná se o kompletní podvozek s motorem a bez kabiny.
Volkswagen Crafter v našem redakčním testu měl pod kapotou motor 2,0 TDI s výkonem 100 kW, pohon předních kol a karoserii skříňové dodávky s druhou největší celkovou délkou i výškou.
Nezvykle malý objem
Většina současných konkurentů Crafteru se drží osvědčeného receptu s turbodiesely, které mají o dvě, tři a více deci větší objem. Volkswagen se tedy v loňském roce zařadil mezi průkopníky downsizingu mezi lehkými užitkovými vozidly.
Dvoulitrový turbodiesel pod kapotou téměř sedm metrů dlouhé a přes 2,7 metru vysoké dodávky nevyvolává svým objemem právě velkou důvěru a to i přesto, že při stejném výkonu 100 kW nabízí oproti předchozímu pětiválci o objemu 2,5 litru o 40 Nm vyšší točivý moment.
Tyto hodnoty patří k důvodům, proč při usednutí za volant modernizovaného Crafteru můžete hodit předsudky proti menšímu objemu motoru u dodávky za hlavu. Zhruba z poloviny zatížený Volkswagen se třemi dospělými v kabině a několika dřevěnými deskami v nákladovém prostoru je schopen poměrně slušné akcelerace a zvládne udržet dané tempo i v táhlém stoupání na dálnici, kdy se musí pohybovat rychlostí okolo 120 km/h.
Při jízdě po dálnici rychlosti 100 km/h hlásí otáčkoměr 2200 min-1 a při 130 km/h se otáčky zvýší na 2800 za minutu. Šestistupňová manuální převodovka je přesná a dráhy řadicí páky nejsou příliš dlouhé. K svižnému rozjezdu přispívá krátká jednička, zatímco dlouhá šestka přijde vhod na dálnici. K snížení spotřeby paliva má přispívat i rádce řazení, který upozorňuje na vhodný okamžik k řazení na displeji mezi přístroji. Bohužel šipky jsou malé a při jízdě špatně čitelné. Při prvním kontaktu s touto převodovkou trochu mate řazení zpátečky doleva a dozadu, na což se dá samozřejmě během několika jízd bez problémů zvyknout.
Jízda je poměrně pohodlná i s nenaloženým Crafterem. Nezatížená zadní náprava na nerovnostech neodskakuje. Řízení lze označit za přesné, i když bez většího citu, ale ten snad nikdo u dodávky této velikosti nečeká. Při pohybu v městských ulicích přijde vhod slušný rejd předních kol. Poloměr otáčení téměř sedm metrů dlouhého vozu je 15,6 metru.
Dynamické vlastnosti, jak jsme sami okusili, určitě nebudou Achillovou patou Crafteru. Ale co životnost? Jak známo dodávky nejsou stavěny na nedělní výlety, ale pro každodenní tvrdý provoz. A není žádným tajemstvím, že Crafter s motorem o objemu 2,5 litru díky své životnosti nepatřil právě mezi největší oblíbence řidičů a správců vozových parků.
V případě modernizovaného Crafteru automobilka uvádí řadu změnu, které mají zajistit dvoulitrovým motorům tu nejlepší pověst. Motory 2,0 TDI i 2,0 BiTDI mají proto mimo jiné zesílené pístní kroužky se speciální povrchovou úpravou snižující opotřebení. Použita je větší olejová vana, která pojme dostatek oleje potřebného pro delší servisní intervaly. Pro vyšší brzdný výkon přizpůsobený hmotnosti a velikosti Crafteru je zvětšeno podtlakové čerpadlo. Součástí upraveného chlazení je i ventilátor ovládaný viskózní spojkou.
Kromě vyšší životnosti mají nové pohonné jednotky Crafteru nabídnout i hospodárnější provoz. Samotná automobilka uvádí, že Crafter může být díky novým motorům až o 33 % úspornější než předchozí verze. My můžeme potvrdit, že lze jezdit s průměrnou spotřebou okolo 9 litrů nafty na 100 km. K snížení provozních nákladů kromě spotřeby paliva přispívá mimo jiné i skutečnost, že motor 2,0 TDI plní normu Euro 5 bez čištění výfukových plynů prostřednictvím AdBlue používaného u pětiválce.
Vždy v pracovním
Stalo se již téměř pravidlem, že jsou současné lehké užitkové automobily přirovnávány nabídkou komfortu na palubě a jednoduchostí obsluhy k běžným osobním autům. Toto přirovnání lze použít i na Crafter, ale jen do jisté míry.
Osobním autům se Crafter přibližuje svými ovládacími prvky a částečně i ergonomickým řešením palubní desky s rozmístěním přístrojů, ovládacích prvků, klimatizace a autorádia. Poměrně rozsáhlá je nabídka úložných prostorů v interiéru. Vedle tradiční přihrádky před spolujezdcem, poličky nad čelním oknem a kapes ve dveřích je zde i schránka pod podlahou před spolujezdcem a v nástupních schůdcích. Největší krytý úložný prostor je pod sedákem dvousedadla spolujezdce.
vw testy dodavky
Srovnání s osobním autem snesou i použité materiály v interiéru a jejich dílenské zpracování, i když Volkswagen působí přeci jen výrazně robustnějším dojmem než většina hatchbacků nižší střední třídy. Přehlídku měkčených plastů určitě nikdo nečeká, ty tvrdé a většinou i hladké jsou totiž pro čistě užitkový stroj díky jednodušší údržbě přeci jen vhodnější.
Veškerá podobnost s osobním autem je ovšem pryč, když se přestaneme jen dívat a přistoupíme k nastupování. Do kabiny musíte po schůdcích a ty jsou většinou u nákladních aut. Ta připomíná i vzpřímená pozice na sedadle s přijatelně dlouhým sedákem a tuhým opěradlem. Komfort za volantem stavitelným ve dvou osách zvyšovalo v testovaném Crafteru nastavování sklonu sedáku, stavitelná bederní opěrka a loketní opěrka pro pravou ruku. Každodenní život s Crafterem při rozvážce zboží rozhodně usnadní řadicí páka na výstupku středové konzoly. Díky tomuto řešení lze od volantu jednoduše projít k pravým dveřím a zpět.
Na půl cesty k nákladním vozům je Crafter i díky výšce v jaké sedí jeho řidič. Ten se totiž na své kolegy v Tranzitech, Jumperech a dalších podobných dodávkách dívá mírně shora. To je poměrně příjemné nejen z psychologického hlediska, ale i kvůli přehledu o dění před a vedle vozu. Co se děje za ním zprostředkují v případě skříňové dodávky pouze vnější zpětná zrcátka. Ta jsou naštěstí dostatečně velká a velmi dobře umí zastoupit chybějící zadní okno, i když couváte k nakládací rampě.
Další odklon od osobních aut a přiblížení k těm nákladním představuje hluk v interiéru. Klapot turbodieselu proniká do interiéru v přijatelné míře prakticky při všech jízdních režimech. Nepříjemný začíná být až při dálničních rychlostech od 110 km/h nahoru, kdy se k němu přidává i aerodynamický hluk.
Jako v tělocvičně
Přesně tak si budete připadat, když se vyhoupnete do nákladového prostoru Crafteru. Ten v případě verze s rozvorem 4325 mm, celkovou délkou 6940 mm, výškou 2705 mm a šířkou 1993 mm nabízí objem 14 metrů krychlových.
vw testy dodavky
Přístup do nákladového prostoru umožňují boční posuvné dveře, po jejichž otevření vznikne vstupní otvor vysoký 1970 mm včetně nástupního schůdku a široký v horní polovině 1400 mm. Zadní křídlové dveře po svém otevření nabízejí vstup vysoký 1840 mm a široký 1550 mm u podlahy, 1540 mm zhruba v polovině výšky a 1330 mm u stropu.
Ložná plocha Crafteru je dlouhá 4380 mm od přepážky k zavřeným zadním dveřím. Vpředu i vzadu je široká 1780 mm a pouze mezi podběhy se zužuje na 1340 mm. Podběh je dlouhý 950 mm, široký 220 mm a vysoký 300 mm. Na výšku disponuje nákladový prostor 2000 mm. Zadní nákladová hrana je u nezatíženého vozu ve výšce 680 mm od země.
Závěr
Teprve čas a dlouhodobé zkušenosti řidičů využívajících modernizovaný Crafter, který poznáte prakticky jen podle nové masky chladiče zasahující až ke světlům, odhalí, jestli je snižování objemu motoru u lehkých užitkových vozidel tou správnou cestou ke snížení provozních nákladů.
V případě krátkodobého týdenního setkání se tento krok rozhodně nejeví jako vykročení do slepé uličky, což nejlépe potvrzují dynamické schopnosti Crafteru i to jak nakládal s palivem.
První cena vozu | 553.624,- Kč (2,0 TDI, 80 kW, Crafter 30) |
První cena vozu s testovanou motorizací | 567.675,- Kč (2,0 TDI, 100 kW, Crafter 30) |
Základní cena testovaného vozu | 706.340,- Kč (2,0 TDI, 100 kW, Crafter 35) |
Cena testovaného vozu vč. příplatků | 853.611,- Kč (2,0 TDI, 100 kW, Crafter 35) |
Plusy
- Prostorný a kvalitně zpracovaný interiér
- Jízdní vlastnosti a ovladatelnost
- Komfort i při jízdě s nenaloženým vozem
- Přesná a dobře odstupňovaná převodovka
- Přehlednost dlouhé karoserie
- Dobrá spotřeba paliva
Minusy
- Hluk od motoru pronikající do interiéru
- Aerodynamický hluk při vyšších rychlostech
- Špatně čitelné informace rádce řazení
- Vyšší ceny některých prvků příplatkové výbavy