Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Tohle auto jeho majitelka za války schovala před nacisty. Díky tomu se dožilo dneška

Martin Tolar Martin Tolar 17. 4. 2019 • 05:05
26
Zobrazit náhledy (26)
Trojan "Achilles" Fabric Saloon Trojan P3 Trojan 200 Trojan 200 Trojan 200 Trojan 200 Trojan 200 Trojan T101 Trojan T101 Trojan T101 Trojan T101 Trojan T102 Trojan T103 Trojan T103 Trojan T103 Trojan T103 Trojan T103 Trojan T103 Trojan T103 Trojan T103 Trojan T103

Unikátní veterán se schovával před nacisty a pak se na něj trochu zapomnělo. Teď je ale hvězdou jedné zajímavé výstavy.

Pokud navštívíte ostrov v Lamanšském průlivu, asi vás tam přitáhne dům Victora Huga. Ale vynechat byste neměli ani místní muzeum s expozicí o německé okupaci, kde je vystavené i jedno zajímavé auto s pozoruhodným osudem.

Jde o Trojan Tourer z roku 1926. O této britské automobilce jste možná nikdy neslyšeli, přesto existovala až do roku 2013. Ovšem příliš vlastních aut v nabídce neměla.

Vystavený automobil se na světlo světa dostal po takřka několika desítkách let. Je vystaven vůbec poprvé od doby, kdy se jej snažila zkonfiskovat německá armáda. Nacisté si na ostrově zřídili základnu v červenci 1940 a velitel okupační armády se rozhodl zabavit veškerá vozidla pro vojenské účely. Ta byla následně přepravena (už v září) na francouzskou pevninu. 

Jenže majitelka Helene Gacon se svého Trojana nechtěla vzdát, a tak jej pečlivě schovala. Vojáci přesto přišli, neboť měli záznamy o všech autech a jejich majitelích na ostrově, našli však už jen prázdnou garáž. Helene totiž před tím nakázala svému zahradníkovi, aby auto pečlivě ukryl v budově na vinici. Jak uvedl kurátor muzea, paní Gacon opravdu neměla zájem nacistům jakkoliv pomáhat.

Auto v úkrytu bezpečně zůstalo do konce války. Ven se dostalo až po ní, kdy jej paní Gacon vzala na průvod oslavující konci války v hlavním městě Saint Peter Port. V roce 1958 pak kabriolet prodala Owenovi Le Tissierovi. A od něj ho později odkoupil majitel hotelu Manor Michael Marshall, jehož rodina vůz vlastní dodnes. 

Trojan pochopitelně za ty roky trochu zchřadl a dnes už není schopný jízdy, ale pořád je krásným svědectvím historie. Navíc je jediným předválečným autem na ostrově, protože všechna ostatní byla odvezena pryč.

A mechanici, kteří už se pustili do renovace, doufají, že vůz bude brzy opět schopen jízdy. 

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud