Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ťok: Od ledna nebude potřeba známka na čtyřech úsecích dálnic

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 2. 12. 2015 • 22:12
8
Gesto ze strany ministerstva dopravy potěší ty řidiče, kteří by museli při svých cestách krátce využívat dálnice. Celkem se jedná o čtyři úseky.

Od ledna nebudou řidiči potřebovat dálniční známku na čtyřech úsecích, které ze zpoplatněné dálniční sítě vyňalo ministerstvo dopravy. O změně dnes vládu informoval ministr dopravy Dan Ťok. Jde o krátké úseky dálnic u Brna, Mladé Boleslavi nebo Mezna na Táborsku. Novinářům Ťok řekl, že v souvislosti s národním záměrem snižování emisí jedná jeho úřad i s dalšími městy, kterým dálniční obchvaty komplikují průjezd obcí.

„Chtěli jsme vyjít vstříc řidičům, z jejichž kusu rychlostní silnice se stala dálnice, a oni kdyby si nechtěli koupit dálniční známku, museli by úsek složitě objíždět," vysvětlil ministr nynější změnu. Od ledna bude vyjmout ze zpoplatnění 28kilometrový úsek dálnice D1 Kývalka - Brno, Brno - Holubice mezi exity 182 a 210. Dalšími úseky jsou tři kilometry dálnice D3 Mezno - Čekanice, sedm kilometrů rychlostní silnice R6 Jesenice - Cheb sever mezi exity 162 a 169 a sedm kilometrů rychlostní silnice R10 Mladá Boleslav, Bezděčín - Mladá Boleslav.

Ceny dálničních kuponů pro příští rok zůstávají stejné jako letos. Roční dálniční kupon vyjde kupujícího na 1500 korun, cena měsíčního kuponu činí 440 korun a desetidenního 310 korun. Kupony mají ve srovnání s letošním rokem nové bezpečnostní prvky a odlišné tvary podle doby jejich platnosti. O změnách jsme informovali v dřívějším článku.

Vedle vyhlášky upravující podmínky zpoplatnění vozidla s maximální povolenou hmotností do 3,5 tuny podepsal ministr dopravy i novelu vyhlášky pro vozidla s hmotností nad 3,5 tuny. Nově podle ní bude příští rok do výběru mýtného zařazen nedávno otevřený úsek D6 Lubenec - Bošov, uvedl mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.

Vstřícné gesto ze strany ministerstva se váže ke zrušení rychlostních silnic, respektive jejich převedení na dálnice. Celkem jde o téměř 30 kilometrů silnic, největší část tvoří úsek nynější R35, která se stane I/35 mezi Ohrazenicemi a Horní Chrastavou. Na výpadku z dálničních poplatků však může stát přijít až o 40 milionů korun. Ministerstvo dopravy nicméně věří tomu, že se mu snížený výběr podaří vykompenzovat zákazem jízdy kamionů po silnicích vedoucích podél zpoplatněné sítě. Zabránit objíždění zpoplatněných úseků tranzitujícími kamiony by měla podle úřadu pomoci nová dodatková tabulka "Tranzit". Zakazuje průjezd nákladním vozidlům, které konkrétní komunikaci nemusejí nutně použít pro dojezd do místa nakládky nebo vykládky zboží.

Témata
Avatar - Mangalica
3. 12. 2015 14:20
Re: .
Všude, kde je dálnice součástí okruhu, by měla být bez poplatku!
Avatar - del42sa
3. 12. 2015 12:18
.
a co pražský okruh ?
Avatar - zaplosak
3. 12. 2015 10:57
aha
Ťok: Od ledna nebude potřeba známka na čtyřech úsecích dálnic...
Asi tam co stavěla skanska že Ťoku...? ;-)
Avatar - daffyduck
3. 12. 2015 10:12
D8 schizofrenie
A co takhle zrušit placený úsek na D8 od nájezdu 80 (Libouchec) po státní hranici, když je v protisměru bez poplatku?
3. 12. 2015 08:00
Zrušte známky
Dálniční známky jsou holý nesmysl. "Spořílky" to svádí k objíždění dálnic a tím zhoršování dopravní situace na souběžných trasách. Není náhodou prvotním smyslem dálnice koncentrace dopravy? Výroba + distribuce stála v r.12 263mil.kč. Kolik stojí kontrola? Vybráno bylo 4,3mldkč. K tomu ještě stejně platíme spotřební (silniční) daň z paliv a na dálnici to prostě žere víc.

Za mě je dálniční známka zbytečnost hodná zrušení (stejně jako malej techničák)