Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Toyota postaví v Japonsku vlastní město pro 2000 lidí. Bude plné chytrých domácností a robotů

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 7. 1. 2020 • 01:24
8
4
Zobrazit náhledy (8)
Toyota Woven City Toyota Woven City Toyota Woven City

Japonská automobilka Toyota nesmí na veletrhu CES v Las Vegas chybět. Tentokrát ale nepředstavuje novou technologii přímo související s auty, ale rovnou vlastní město!

Veletrh CES v Las Vegas není jen o mladých startupech, ale i velkých a dobře známých značkách, které se snaží zaujmout koncepty a nápady pro budoucnost. Nechybí mezi nimi ani automobilky. Pokud byste ale čekali, že tu značky chtějí představit jen moderní automobilové koncepty, jste na omylu. Třeba taková Toyota oznámila, že postaví vlastní město.

Slyšíte správně. Toyota hodlá v příštím desetiletí vybudovat městečko pro zhruba 2000 lidí, které poslouží coby výzkumné a testovací pracoviště pro autonomii, robotiku, mobilitu, ale i inteligentní domácnosti či umělou inteligenci. Netradiční projekt vznikne na ploše o výměře přes 700 tisíc čtverečních metrů na atraktivním místě – pod horou Fuji.

Toyota vizi pojmenovala Tkané město a nebrání se spolupráci s dalšími komerčními a akademickými partnery. Návrhářem se stane dánský architekt Bjarke Ingels, jenž pracoval na newyorských dvojčatech World Trade Center, komplexu Google Mountain View či dalších významných stavbách v Londýně.

Ulice ve městě budou rozděleny do tří úrovní: pro klasická vozidla, cyklisty či majitele elektrických koloběžek a chodce. Na hlavní silnice mohou pouze autonomní vozidla s nulovými emisemi, zatímco vozítka Toyota e-Palette budou sloužit pro přepravu nebo dodávky zboží napříč městem.

Nově vznikající městečko má být samozřejmě trvale udržitelné, většina budov bude vyrobena ze dřeva s cílem minimalizovat uhlíkovou stopu. Toyota využije tradičního japonského truhlářství kombinovaného s robotickými výrobními procesy. Střechy dostanou solární panely a o slovo se samozřejmě přihlásí i palivové články.

Jednotlivé rezidence slibují nejmodernější technologie, které pomohou s každodenními lidskými potřebami. Domovy budou používat umělou inteligenci, jež se má starat o zdraví a bezpeční obyvatel. Japonci chtějí projekt odstartovat už příští rok a postupně město naplní zaměstnanci, rodinami, páry v důchodu, vybranými podniky a průmyslovými partnery.

Související články

Témata
Avatar - Beefcake
8. 1. 2020 21:26
Re: kolik to bude koštovat?
Ty si teda riadne mimo.
Ukazkovy komplex.
Avatar - Mikesus
8. 1. 2020 01:29
Re: kolik to bude koštovat?
Píšou tam pro zaměstnance, důchodce, rodiny.
Ty musíš mít smutnej život, když zvládneš tolik závisti v jednom příspěvku. Nemůžeš sbalit holku ani na toho mini coopera?
7. 1. 2020 19:37
kolik to bude koštovat?
Predpokldam ze to bude pro smetanku. Proc by se melo postavit neco pro normalni lidi za normal prachy, ze jo. Zbytecny, at jdou normalni lidi do řiti.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud