Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Úřady na Slovensku dostaly limity na nákup vozidel

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 18. 12. 2014 • 05:44
8
Státní úřady na Slovensku si už nebudou moci kupovat osobní vozidla pro své potřeby bez omezení. Od příštího roku vstoupí v platnost nařízení, kterým vláda premiéra Roberta Fica stanovila finanční limity na nákup aut.

Nově bude cenový strop na vozidla záviset na služebním postavení úředníků, kteří budou kupovaná vozidla využívat. Nařízení počítá s pěti různými kategoriemi.

Běžní státní úředníci by se tak měli vozit v autě s pořizovací cenou nanejvýš 12.000 eur (331.500 korun) bez 20procentní daně z přidané hodnoty (DPH). Za tuto sumu lze v zemi koupit například vozidlo Škoda Fabia a některé modely Rapid od mladoboleslavské automobilky Škoda Auto, která je na Slovensku dlouhodobě jednotkou na trhu v prodeji nových osobních aut.

Naopak nejvyšší cenový limit 48.000 eur (1,3 milionu korun) bez DPH se bude vztahovat na vozidla určena kromě jiného pro náměstky ministrů, šéfy různých celostátních institucí včetně náčelníka generálního štábu armády.

Na auta pro přepravu ministrů nebo prezidenta se opatření nevztahuje. Výjimku dostaly také nákupy sanitek a vozidel se speciální výbavou pro hasiče.

Zavedení cenových limitů bude platit pouze pro státní rozpočtové a příspěvkové organizace a úřady, nedotkne se tedy například vysokých škol nebo samosprávy, které hospodaří s vlastním rozpočtem. Opatření by se tak nevztahovalo ani na nedávno plánovaný nákup luxusního vozidla za zhruba 130.000 eur (3,6 milionu Kč) pro šéfa Košického kraje, od kterého tato instituce po medializaci případu nakonec upustila.

Debata o zavedení cenového stropu na nákup aut pro státní správu začala na Slovensku letos poté, co podobný limit vláda prosadila i pro podnikatelský sektor. Podnikatelé si od příštího roku nebudou moci odepsat z daní luxusní vozidla v případě, že nevykážou dostatečný zisk.

Související články

Témata
19. 12. 2014 11:40
Re: Oblbovanie naroda
To je irelevantne, proste musia vybrat auto ktore ma cenu bez DPH tolko a tolko. Ak sa bude menit sadza dane, tak nemusia menit tento zakon.

Problem vidim v tom, ze to neplati plosne:
"Zavedení cenových limitů bude platit pouze pro státní rozpočtové a příspěvkové organizace a úřady, nedotkne se tedy například vysokých škol nebo samosprávy, které hospodaří s vlastním rozpočtem. Opatření by se tak nevztahovalo ani na nedávno plánovaný nákup luxusního vozidla za zhruba 130.000 eur (3,6 milionu Kč) pro šéfa Košického kraje, od kterého tato instituce po medializaci případu nakonec upustila."

Uz ich vidim ako auto kupi neobmedzena organizacia a bude ho dotycnemu uradu "iba" prenajimat

Avatar - HitmanPB
19. 12. 2014 00:24
Re: tak určite
ono tých podnikateľov až tak nezosekali. Obmedzenie platí iba pre tých, ktorí neplatia dane.

Ak platíš dane v adekvátnej výške, stále si môžeš odpísať aj Phantoma alebo Aventador v plnej výške, prečítaj si zákon ;-)

P.S. V parlamente je samý podnikateľ a nepôjdu predsa proti sebe.
18. 12. 2014 21:23
Oblbovanie naroda
Ceny su zamerne bez DPH, aby klamali ludi.
Drvivej vacsine statnych organov, institucii, organizacii, ... predsa DPH nevracaju!!!
18. 12. 2014 21:11
Trapne skryte PR
Za 12000 bez DPH sa da bez problemov kupit Citroen C4, Opel Astra, Suzuki SX4, Renault Megane a X dalsich aut, neviem preco by mal dakto kupovat automaticky Shade??? 8-s
Avatar - Atlis
18. 12. 2014 20:28
Reklama
Na čo zase tá reklama? Vy už fakt nedokážete napísať jediný článok bez nej? Keď nie, tak označujte články ako platené.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud