Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Ústecký kraj posvětil dostavbu D8, hotova by mohla být za tři roky

redakce AUTO.CZ redakce AUTO.CZ 20. 4. 2012 • 13:28
12
Stavba posledního úseku přes CHKO České středohoří začala už před pěti lety, na nejsevernějších zhruba pěti kilometrech stále chyběla povolení.

Práce na dokončení dálnice D8 se mohou od 5. května rozeběhnout naplno. Krajský úřad dnes zamítl odvolání proti stavebnímu a územnímu povolení, informovalo dnes novináře vedení kraje. Rozhodnutí lze napadnout jen u soudu, nebude to ale mít odkladný účinek. Celých 12,7 kilometru přes České středohoří by mohlo být hotovo na přelomu let 2014 a 2015, náklady se odhadují na 12 až 15 miliard korun.

Stavba posledního úseku přes CHKO České středohoří začala už před pěti lety, ale jen na části trasy. Na nejsevernějších zhruba pěti kilometrech stále chyběla povolení, která po sérii soudních sporů musel stavební úřad koncem loňského roku znovu vydat. Ekologický aktivista Lubomír Studnička se odvolal i proti němu, ale neuspěl. "Šlo především o neodůvodněnost těch námitek," řekla dnes novinářům vedoucí krajského stavebního úřadu Zdeňka Švehlová. Studnička v současné době čelí žalobě – údajně měl tvrdit stavebním firmám, že přestane výstavbě bránit, pokud mu zaplatí.

Rozhodnutí bylo vydáno dnes a právní moci nabude po 15 dnech, což vychází na 5. května. Kraj chce ukázat, že mu na dostavbě záleží, takže ještě dnes objedou jeho úředníci dotčené obce a dohlédnou, aby dokument vyvěsily na úřední desky. "Od 5. května bude možné pokračovat na stavbě ve zbylých úsecích," uvedla Švehlová.

Dálnice D8 se staví už od roku 1984 a stále není hotová, chybí 16,4 kilometru přes České středohoří. Jeden úsek, dlouhý 3,7 kilometru, je hotový už od loňských Vánoc, ale otevření překazily problémy se stavební dokumentací a řidiči na něj zřejmě poprvé vyjedou až začátkem května. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) totiž postavilo odlišný most, než na jaký mělo povolení. Podobné administrativní problémy a spory ekologů provázejí stavbu dálnice už od 90. let.

Na dokončení zbývajících 12,7 kilometru D8 je podle tři týdny starého odhadu ŘSD potřeba ještě 32 měsíců stavebních prací, takže dokončení vychází na přelom let 2014 a 2015.

Dvě objízdné trasy o celkové délce 60 kilometrů vedou okolo Teplic a přes Ústí nad Labem, po první jezdí denně 8500 aut, po druhé přes 10.000. Policie a ŘSD minulý týden vyčíslily, že za pět let na obou objížďkách zahynulo 52 lidí a dalších 303 utrpělo zranění.

21. 4. 2012 22:52
Re: Konečně!
Místní lituji, kdykoliv tam musím jet, něco podobného bylo třeba v Chlumci nad Cidlinou x let. Tam spoň místníé ty zelený vyhnali z radnice, od tý doby jsou ta jejich sdružení regiostrovaná na no name adresách na vesnicích a radši se nikde neukazují.

Nicméně tohle přerušení dlouhé dálniční trasy je horší, než jízda po ucpané silnici v koloně od začátku do konce. Člověk jede z Brlína po slušný dálnici a po x-stech kilometrech najednou pomalu okreska.....

Bohužel život blízkému člověku, který ho kvůli téhle demenci ztratil, nevrátí nikdo....stejně jako těm desítkám dalších.
21. 4. 2012 22:44
Re: Konečně!
Ze seě blbá jako deset kilo tvarohu tady nemusíš dokazovat k každé diskuzi. Podobně, jako když jsi tady blila nesmysly týkající se třeba soutěže na "Kaplického" knihovnu, to mně ale nestálo ani za vyvracení těch kravin, cos k tomu nablábolila. Tak už proboha drž zobák a nežvaň tady o věcech, kterým absolutně nerozumíš. Tupost je tak maximálně tvoje vlastnost - žádné chráněné krajinné území neexistuje.....a onu trojici CHKO měli asi objíždět kolem Mostu, co? Koukni se do mapy, pokud víš, co to je a pak tady kafrej ty svoje nesmysly a nezapomeň na tupě infantilní kombinace velkých a malých písměn a hlavně zplavu smajlíků.....

A hlavně - dementní (nic jiného se tady od tebe čekat nedá, nic jiného tady nepředvádíš...) odpověď si taky ušetři, na tvoje tupé výlevy skutečně nejsem zvědav. A podle všeho tady ( nejen u tohodle článku) nejsem jediný.
Avatar - Katikakus
21. 4. 2012 19:46
Re: Ekoteroristi
Jako vtip, dobre. Studnickovi nikdy o prirodu neslo, tomu slo vzdycky o prachy.
Avatar - woody-alien
21. 4. 2012 07:58
Re: Ekoteroristi
No ano... z jednání zmíněných ekologických aktivistů přímo čiší upřímná snaha o chranu přírody. >:D Proto podávají odvolání v poslední možnou chvíli (nejspíš si to museli dobře rozmyslet), proto jimi prosazené přechody pro zvěř mají megalomanské rozměry. Nejspíš tam budou dálnici přecházet sloni v desetistupech.. No ale máte pravdu v tom, že v Česku nejde prostě nic jednoduše, od špatných projektů přes nesmyslné požadavky ekologů až po děsivou, předraženou a odfláknutou realizaci.
Avatar - Hammunasakra
21. 4. 2012 02:02
Re: Konečně!
Kdyby nebyla (vysloveně) TUPĚ naplánována, už mohla ROKY stát (a fungovat :-|

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku