Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Volba nejvhodnější trasy: Otázka za třicet eur

Abarth
2 Fotogalerie
Diskuze (1)
Vyzkoušeli jsme tři cesty přes slovinské vnitrozemí. Která z nich je nejlepší? Skutečně se vyplatí jet mimo dálnici?

Slovinská dálniční známka patří k nejdražším v Evropě. Kupon za patnáct eur – tedy čtyři stovky – navíc platí jen sedm dní. Kdo vyráží na klasickou dovolenou od soboty do soboty, tedy 8 dní, bude muset viněty zakoupit dvě. A to už jsme na osmi stokorunách za projetí pouhých sto kilometrů dálnice.

Ať už se jí vyhnete nebo ne, stejně vás čeká poslední úsek mezi Ptujem a chorvatskou hranicí, kde očekáváme největší potíže. Ostatně v rozhovoru před tímto úsekem varuje i slovinský policista. Ten letos dokonce kvůli očekávaným zácpám na hranicích doporučuje v případě potíží sjet a vypravit se alternativní trasou na jiný přechod.

Jaký je tedy náš verdikt? Z důvodu bezpečnosti a pohodlí bychom za krátký průjezd Slovinskem osm stovek dali – zvlášť pokud bychom očekávali brutální zácpy před Záhřebem. Na ty zase upozorňuje zástupkyně chorvatského autoklubu.

Jenže pokud budou hranice ucpané, vyplatí se vydat na některou z alternativních tras. Odpověď na slovinskou otázku? Snažte se v průběhu cesty zjistit co nejvíce informací, známku případně zakupte podle situace.

Další trasy k Jadranu

Přes Maďarsko

Oblíbenou cestu řidičů z východních částí republiky jsme projeli loni. Je to další možnost, jak se vyhnout slovinské známce. Na trase se ale staví dálnice, a proto počítejte s komplikacemi.

Průjezdní body: Bratislava - Rusovce (2/150) – Mosonmagyaróvár (E65) – Csorna – Szombathely (E65) – Kám (87) – Vasvár (8) – Zalaegerszeg (74/E65) – Söjtör (7536) – Letenye (A4) – Záhřeb

Po dálnici

Ze západu Čech zase vede jasná trasa přes německou dálnici. Při výměně turnusů s neomezenou rychlostí moc nepočítejte. Navíc budete muset zaplatit za mýtné v tunelech – v přepočtu asi 450 Kč. Aspoň si ale ve Slovinsku užijete dlouhý, byť drahý kus dálnice přes Lublaň.

Průjezdní body: Rozvadov – Mnichov – Salcburk – Villach

Bez Chorvatska

Že se na Istrii dostanete bez použití tentokrát chorvatské dálnice? Jde to! V Rakousku jeďte až do Klagenfurtu a dále přes Lublaň. Vyhnete se tak krizovým místům u Záhřebu.

Průjezdní body: Hatě – Vídeň – Graz – Lublaň

1. Po dálnici: Cena poplatků 2x400 Kč

Bezpečná, pohodlná, rychlá. Dálniční cestě po padesátikilometrovém kousíčku slovinské dálnice se těžko něco vytýká. Tedy až na přemrštěnou cenu. Pro hlavní trasu vychází poplatek na hlavní dovolenkové trase na osm korun za kilometr – a to je moc.

PLUSYBezpečnost
 Rychlost
MINUSYCena

2. Přes Lenart a Ptuj: Cena poplatků 0 Kč

Cesta přes rakouské městečko Mureck a dále Lenart je bez větších potíží. I tato trasa se ale v létě může ucpat – jezdí tudy hlavně karavany. Navíc frčet po dlouhé cestě menšími silničkami často nevalné kvality není zrovna pohodlné. O tom, že tu chybějí benzinky i odpočívadla, ani nemluvě.

PLUSYNení nutné platit
 Hezká krajina
MINUSY Nižší komfort

3. Přes hory: Cena poplatků 0 Kč

První a poslední část jsou relativně bez problémů. Jenže co následuje mezi nimi, se hodí možná na cyklistický výlet, ale rozhodně ne pro cestu k moři. Tudy ne!

PLUSYMimo hlavní
MINUSY Nekvalitní silnice
 Velmi pomalé

Vstoupit do diskuze (1)