Vybíráte povinné ručení? Poradíme vám, na co si dát pozor!

Komerční prezentace Komerční prezentace 23. 12. 2020 • 22:07
2

Pojistka pro vašeho plechového miláčka zanedlouho končí? Máte nové vozidle a potřebujete mu sjednat povinné ručení? Poradíme vám, na co si dát pozor a jak si sjednat to nelepší a zároveň nejvýhodnější pojištění.

Jako majitel vozidla určitě víte, že každé vozidlo, které má přidělenou státní poznávací značku, musí mít sjednané povinné ručení. Co se pod tím rozumí a jaký je rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním?

Povinné ručení je prostě nutnost

Jak už název napovídá, jde o povinné pojištění vozidla. Musí si ho sjednat každý majitel vozidla s registrační značkou. Proč?

Povinné ručení vás chrání proti škodám, které provozem svého vozidla způsobíte třetím stranám. Na škody, které vzniknou na vašem vozidle se nevztahuje, k tomu slouží nepovinná složka pojištění vozidel - havarijní pojištění.

Víte, že povinné ručení je třeba si sjednat hned při koupi vozu?

Na co si dát při sjednání povinného ručení pozor?

Jak už to tak bývá, variant pojištění je mnoho, každá pojišťovna vám nabídne něco jiného. Odrazí se to jak v ceně, tak ve vašem krytí. Když si povinné ručení sjednáte bez rozmyslu, klidně se může stát, že v případě škodní události budete značnou část škody platit z vlastní kapsy.

Pozor na pojistné limity

Většinou se setkáte s pojistným limitem ve výši 35 milionů na škody na zdraví a 35 milionů na škody na majetku. Ne vždy ale tento limit stačí. Kolikrát se stane, že škoda na majetku je mnohem vyšší, stejně tak se do vyšších částek může vyšplhat plnění za újmu na zdraví. Vy pak rozdíl platíte z vlastních zdrojů.

Náš tip: Sjednejte si takový pojistný limit, který vás v případě pojistné události opravdu ochrání. Řada pojišťoven vám nabídne i limit ve výši 50, 70 nebo 100 milionů Kč. Vyšší pojistný limit zvolte hlavně v případě, že jezdíte často do zahraničí.

Víte, že u povinného ručení si, na rozdíl od havarijního pojištění, nesjednáváte spoluúčast?

Ilustrační foto Ilustrační foto

Jsou součástí povinného ručení asistenční služby?

Asistenční služby jsou v případě jakékoli nehody skvělým pomocníkem, musíte je ale mít dobře sjednané. Oceníte je jak ve chvíli, kdy vám uprostřed ničeho dojde palivo nebo píchnete pneumatiku, stejně tak když dojde k poruše vozidla a vy potřebujete odtah i náhradní ubytování.

Náš tip: Pohlídejte si, v jakém rozsahu si asistenční služby sjednáváte.

Pozor na výluky

Víte, že jsou situace, na které se pojištění nevztahuje? Vždy jsou součástí smlouvy, dobře si ji prostudujte. Plnění se nedočkáte třeba v případě, že jste nehodu způsobili pod vlivem alkoholu nebo jiné omamné látky. Pojišťovna nebude chtít zcela plnit ani tehdy, kdy v zimě pojedete na letních pneumatikách.

Podtrženo, sečteno: Jak vybrat to nejlepší povinné ručení?

Nejlevnější povinné ručení vždy nemusí být tím nejlepším. Cena povinného ručení ovlivňuje výkon nebo objem motoru vašeho vozidla, adresa vašeho trvalého bydliště, váš věk, to, jak dobře řídíte, i nastavení pojistných limitů a asistenčních služeb.

Mezi další parametry, které ovlivňují výši pojistného, patří také počet sedadel ve vozidle, užití vozidla a to, zda jeho majitel je fyzická osoba nebo podnikatel. U některých pojišťoven může cenu ovlivňovat i datum první registrace vozidla, model a značka vozu, případně druh používaného paliva.

Náš tip na závěr: Víte, že nejen povinné ručení si můžete sjednat snadno a rychle online a pěkně z pohodlí domova porovnat nabídky jednotlivých pojišťoven?

Související články

Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly