Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Že se na motorce nedá jezdit na podzim/zimě? Harley nesouhlasí

Martin Machala Martin Machala 19. 12. 2020 • 23:11
56
Zobrazit náhledy (56)
Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson Oblečení Harley-Davidson

Říká se to nejen ve spojení s motorkami, ale i zde platí, že neexistuje špatné počasí pro jízdu na motorce, ale jenom špatně oblečený motorkář. Nebo motorkářka.

Osobně bych si tedy dokázal představit nevyhovující motorkářské počasí. Pamatuju na jednu extrémně propršenou sezonu, z níž si Vaculda (rovněž zapálený motorkář, ne jen automobilový odborník) vzal několik ponaučení. Martin seznal, že aquaplaning je možný i na motorce. A že kroupy bolí.

Bolí méně s vhodnou výbavou, která samozřejmě v prvé řadě zajišťuje bezpečí jezdci/jezdkyni, velmi důležitý je však také komfort. A v tomto období obzvlášť ten tepelný.

Právě pro podzimní a vlastně i zimní počasí (v našich končinách se v posledních letech dá jezdit docela slušně i v zimě) připravil Harley speciální kolekci oblečení FXRG. Tradiční značka mluví o „systému tří vrstev“ – nic světoborného, tohle samozřejmě známe i ze sportu/zimní turistiky. Základem je nepřekvapivě vrstva základní, která spočívá přímo na kůži, a jde tedy vlastně o funkční prádlo. I Harley tak zdůrazňuje, že díky této vrstvě vám v zimě nebude zima a v létě vedro. Motocyklovému použití jsou pak speciálně přizpůsobeny prvky v oblasti ramen. Pořídit byste si určitě měli motorkářské elasťáky na nohy, já je doplňuju ještě o nákoleníky – tyhle velké klouby jsou na motorce hodně na ráně (teď myslím z pohledu nepřízně počasí).

Střední vrstvu pak zastupuje lehká bunda se šikovným očkem na palec. Jasně, to aby se po aplikaci poslední, třetí vrstvy, dvojka se strečovými rukávy nesrolovala. I vzhledem ke kompaktní konstrukci lze dvojku snadno odložit, když vám bude teplo.

A pak už zbývá trojka. Pochopitelně motorkářská klasika, bunda a kalhoty. Když jsem pořizoval před lety výbavu já, platívalo ještě obecné pravidlo, že do nečasu spíš textil, kůže před vodou zrovna spolehlivě neochrání (hlavně sportovní, lehčí kousky s perforovanou kůží, to pak chce pláštěnku). Dnes už u Harleye koupíte voděodolnou i koženou bundu. Kromě nezbytných bezpečnostních prvků (chrániče, výztuhy…) nechybí ani různé otevíratelné části, abyste mohli v teplejším počasí větrat. Však mrkněte přímo na stránky www.harley-davidson.cz, nebo se stavte na Šalamounce jako Marta.

A když už se na motorku vydáte i v tomto ne úplně jednostopém počasí, nezapomínejte na úplné základy – páteřák, rukavice (klidně s vložkou) a taky pořádné boty. I tady se vybírá podle motorky/stylu, základní pravidla ale platí vždy. „Druh obuvi sice můžeme zvolit podle typu naší motorky nebo vkusu, ale rozhodně by v ní neměly chybět chrániče kotníků a zpevněná část v oblasti špičky a paty,“ připomíná Michal Frič z českého zastoupení Harley-Davidson.

Martu samozřejmě zajímalo, jestli se nějak výrazně liší oblečení pro holky. Samozřejmě kromě toho, že děvčatům víc sluší. „Z bezpečnostního pohledu se oblečení pro ženy příliš neliší od toho mužského, navíc už nemusíte rezignovat na stylovou stránku. I mezi motocyklovým oblečením s bezpečnostními prvky bez problémů nalezneme krásně vypadající designové kousky,“ uklidňuje Martu Michal Frič.

Takže, slušet nám to bude, ale nejdůležitější je vždy bezpečí, tedy kompletní motorkářská výbava! I na jízdu kolem komína! Levná záležitost to sice není, Ježíšek se docela prohne, ale málokde ušetřená koruna bolí tak jako v jedné stopě.

Související články

Témata

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud