Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Zemřel Jean Rédélé zakladatel francouzské značky Alpine

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 22. 8. 2007 • 22:00
20
6
Zobrazit náhledy (20)
Alpine Alpine Alpine Alpine Alpine Alpine Alpine Alpine Alpine Alpine Alpine Alpine Alpine Alpine Alpine
Ve věku 85 let zemřel zakladatel legendární francouzské značky Alpine, která slavila úspěchy na tratích mezinárodních soutěží, ale i ve vytrvalostních závodech a zároveň produkovala řadu sportovních automobilů s motorem za zadní nápravou.

Jean Rédélé se narodil 17.května 1922 v Dieppe a zemřel 10.srpna 2007 v Paříži. Po druhé světové válce převzal po svém otci autoservis ve svém rodném městě a stal se zástupcem automobilky Renault, s jejímiž vozy začal závodit.

S malým Renaultem 4CV dosáhl několika významných vítězství, na nichž měl velký podíl jeho konstruktérský um a úpravy, které na svém voze provedl. Upravoval motory, třístupňovou převodovku předělal na pětistupňovou a odlehčoval vozy speciálními hliníkovými karoseriemi.

V roce 1955 založil firmu Société Anonyme des Automobiles Alpine a zvolil kruhové logo se stylizovaným písmenem A. Název Alpine vybral na počest úspěchů v Alpské rallye. Kromě názvu Alpine se používalo i označení Renault Alpine nebo Alpine Renault.

Společnost Jeana Rédéla byla vždy těsně spjata s automobilkou Renault, která nad jeho firmou převzala plnou kontrolu v polovině sedmdesátých let. Z dob kdy Alpine vládl Renault pocházejí například modely A310 a A610. Poslední vozy se jménem Alpine opustili továrnu v Dieppe v roce 1994.

O vozech značky Alpine si můžete více přečíst v článku - Alpine – Renault trochu jinak.

Související články

Témata
Avatar - Ghostyx
22. 8. 2007 23:55
Re: Rédélé, už tě nesou andělé.
Taky vzdavam hold a velky obdiv k jeho nezapomenutelnym napadum v automobilovem sportu. Cest jeho pamatce... :'-(
Avatar - hattori_hanzo
22. 8. 2007 15:54
Re: Rédélé, už tě nesou andělé.
Tak tak - velký muž,velké činy,ale bohužel pro většinu dnešních "nýdforspýďáků" neznámá značka a neznámé vozy!Symbolickou slzu upustíme už je my,co víme...ale možná je to tak lepší...Vzdávám Vám hold,pane Konstruktére! :yes:
Avatar - Pekelná Micinka
22. 8. 2007 13:24
Rédélé, už tě nesou andělé.
Upřímnou soustrast.