Audi S6 a S7: První jízdní dojmy

Audi S6 a S7: První jízdní dojmy

 

Nová generace dálničních expresů z Ingolstadtu je o více než čtvrtinu úspornější, ale rozhodně nikoliv o čtvrtinu pomalejší...

Downsizing neboli zmenšování zdvihového objemu motoru v honbě za nízkými nominálními emisemi CO2 nebere oběti. A nevyhýbá se ani takovým vlajkonošům velkého objemu, jako jsou sportovní verze velkých německých sedanů. Zatímco dřívější Audi S6 se honosilo vidlicovým desetiválcem 5,2 l, nová generace rychlé A6 si musí vystačit s podměrečnými čtyřmi litry. Člověk aby se bál, že to do kopce nepojede...

Nový motor byl od začátku vyvíjen pro použití v těžkotonážním kupé Bentley Continental GT, kterému musel zajistit dynamiku hodnou jeho značky a cenovky. Každou řadu válců proto zásobuje stlačeným a v mezichladiči ochlazeným vzduchem jedno twin-scroll turbodmychadlo. V Audi S6/S6 Avant i v odvozeném liftbacku S7 byl potenciál motoru poněkud zkrocen. Zákazníkům Bentley je k dispozici 373 kW a 660 Nm a klientela Audi S8 má na povel 382 kW a 650 Nm, kdežto pro S6/S7 zůstalo „jen“ 309 kW a 550 Nm. Tuningové společnosti si jistě už mnou ruce s vidinou snadného výdělku...

Audi S6 vs. Audi S8 vs. Bentley Continental GT V8
ModelS6S8Continental GT
Nejvyšší výkon [kW/ot/min]309/5500382/5800373/6000
Nejvyšší toč. mom. [Nm/ot/min]550/1500-5200650/1700-5000660/1700-5000
Max. rychlost [km/h]250 (el. Omezena)250 (el. Omezena)303
Zrychlení 0-100 km/h [s]4,64,24,8
Komb. spotřeba [l/100 km]9,610,210,5
Pohotovostní hmotnost [kg]189519752295

Nové S modely však přinášejí víc než jen motor, k jehož unikátním technickým řešením i provozním vlastnostem se ještě vrátíme. Jejich karoserie s pětinovým podílem hliníku působí decentně, ale kombinace hlubokých nárazníků, typických hliníkových krytů zrcátek a velkých kol (až 21 palců pro S7) zajišťuje potřebnou odlišnost od pomalejších příbuzných. Viditelně sportovnější postoj není jen optickou iluzí: S6 sedí o 20 mm blíž k zemi než A6, v případě A7 činí míra snížení 10 mm.

Dřevo. Hliník. Dřevo, hliník, dřevo...

Pro interiér připravil návrhářský tým pod vedením Johanny Hoch nový dekor aluminium/Beaufort, který vzniká nesmírně komplikovaným procesem. Nejprve se slepí tenké pláty ušlechtilého dřeva s hliníkovým panelem o tloušťce 0,4 mm. Vznikne tak blok vysoký asi pět milimetrů, jejichž navrstvením na sebe a následným vertikálním nařezáním vzniknou působivé ozdobné lišty, na nichž z černého dřeva Beaufort září tenké proužky hliníku. Za takové řemeslo by se nemuseli stydět ani u Bentley.

Na příbuznou britskou automobilku ostatně dává vzpomenout také další nádherný detail nových S modelů. Střední panely sedáku i opěradla příplatkových sportovních sedadel s integrovanými opěrkami hlavy zdobí prošívání s kosočtvercovým vzorem, což je typický znak limuzín a kupé z Crewe.

Už pouhé usazení do S6 nebo S7 v té správné specifikaci je tedy událost, ale tím záplava pozitivních dojmů naštěstí nekončí.

I na dnešní poměry technicky vyspělých přeplňovaných víceválců nabízí jednotka 4,0 TFSI skvělou kombinaci řízné odezvy, bezvadné dávkovatelnosti a nukleárního zátahu, kdykoliv se odhodláte přitlačit pravý pedál blíže ke koberci s vysokým vlasem. Do nějakých 180 km/h se údaj o aktuální rychlosti na barevném průhledovém displeji mění rovnou po celých desítkách a kterýkoli ze tří modelů odhodlaně akceleruje ještě tehdy, když se v indikovaných 260 km/h přihlásí elektronický omezovač rychlosti. Otáčkoměr v tu chvíli ukazuje jen lehce přes pět tisíc otáček...

V okolí Mnichova, kde jsme za volantem S6, S6 Avant a S7 strávili předevčírem několik hodin, jsou takovéto vysokorychlostní radosti naštěstí ještě pořád legální. Na autobahnu jsou tato auta ve svém přirozeném prostředí, grácii však neztrácejí ani tehdy, když se silnice začne zužovat a klikatit. Pneumatické odpružení ve spolupráci s dvojčinnými tlumiči pérování účinně krotí naklánění karoserie, zatímco pohon všech kol quattro chytře využívá senzorů ABS v každém kole k vektorování točivého momentu mezi přední a zadní nápravou.

Zejména v kombinaci s příplatkovým sportovním diferenciálem vzadu je účinek přenosového řetězce ohromující: jen symbolická nedotáčivost, nezlomná trakce a překvapivá ochota vykroužit ostrý oblouk za přispění plynového pedálu překvapí každého, kdo vozům Audi stále přisuzuje někdejší těžkopádnost.

Jednotlivé modely sdílejí prakticky totožnou techniku, přesto se však v jejich chování na silnici projevují citelné rozdíly. S6 Avant s tužším tlumením (kvůli vyššímu těžišti a nutnosti vypořádat se s naloženou zádí) zvládá nerovnosti maličko toporněji než sedan. Naopak S7 působí sametověji, aniž by ji to ovšem zpomalovalo. Nižší těžiště a příznivější poměr výšky k rozchodu kol umožnily ladičům Audi zvolit komfortnější kalibraci pneumatického pérování a dát tlumičům více poddajnosti v kompresi, takže liftback předvádí v zatáčkách nejzdařilejší kombinaci vertikální stability, směrové přesnosti a komfortu.

Audi S6 vs. S6 Avant vs. S7: Rozměry a hmotnosti
ModelS6S6 AvantS7
Délka [mm]493149344980
Šířka [mm]187418741911
Výška [mm]144014461408
Rozvor náprav [mm]291229122914
Rozchod kol vpředu [mm]162716271644
Rozchod kol vzadu [mm]161816181635
Pohotovostní hmotnost [kg]189519501945
Objem zavaz. Prostoru [l]530565535

Brzdy zvládají zpomalit dvě tuny rozjeté masy s jistotou a pedál netrpí měkkým chodem, jako tomu u některých Audi bývalo dřív. Za příplatek ve výši ceny malého hatchbacku nabízí automobilka i kotouče z karbon-keramického kompozitu, ale upřímně řečeno, podle nás jsou to nemoudře vynaložené peníze. Při jakkoliv dravé jízdě na silnici poskytují sériové brzdy adekvátní zpomalení a jejich účinek se dávkuje snadněji než v případě karbonových kotoučů.

Přenos točivého momentu zajišťuje sedmistupňový dvouspojkový S tronic, který funguje tak intuitivně, že jeho přítomnost většinou vůbec nevnímáte, ať už se loudáte městem nebo se dravě protahujete zatáčkami na venkovské silnici. Samozřejmě nechybí možnost volit rychlostní stupně ručně, pákou nebo tlačítky na zadní straně volantu.

Jestli by si dynamicky založený řidič mohl přát něco víc, tak snad přirozenější odezvu variabilního řízení a hlavně trochu vášnivější zvuk. Opojného burácení osmi válců si užije spíš publikum než posádka vozu, ale tak tomu dnes bývá téměř vždy. Je to daň, kterou platíme za kultivovanost v každodenním provozu. Ostatně tuto disciplínu zvládají všechna tři auta zcela suverénně. Stačí přepnout volič jízdních režimů z Dynamic na Comfort a dopřát pravému kotníku pohov.

Při klidné jízdě, která aspoň na kvalitních bavorských silnicích působí velmi konejšivým dojem, přijde ke slovu i systém vypínání válců – ale ujišťujeme vás, že si toho nevšimnete.

Dobře utajený čtyřválec

Pokud jsou splněny předem definované podmínky (max. 250 Nm a 3500 otáček, min. třetí rychlostní stupeň a teplota chladicí kapaliny 30 stupňů Celsia), řídicí jednotka při nízkém zatížení uzavře sací i výfukové ventily ve válcích 2, 3, 5 a 8. Současně se v těchto válcích vypne zapalování a vstřikování. Osmiválec pak běží jako vidlicový čtyřválec. Zapaluje v pořadí 1-4-6-7, vždy jen dvakrát během každé otáčky klikové hřídele. Díky tomu (a dalším úsporným opatřením) je S6 v kombinovaném cyklu o osmadvacet procent úspornější než dřívější model s desetiválcem.

Audi S6 (2006) vs. Audi S6 (2012)
MotorV10V8 twin-turbo
Zdvihový objem [cm3]52043993
Nejvyšší výkon [kW/ot/min]309309
Nejvyšší toč. mom. [Nm/ot/min]540550
Max. rychlost [km/h]250 (el. Omezena)250 (el. Omezena)
Zrychlení 0-100 km/h [s]5,24,6
Komb. spotřeba [l/100 km]13,49,6

Při chodu na čtyři válce vznikají nežádoucí vibrace, které však konstruktéři chytře potlačili. Aktivní silent-bloky pracují jako membránové reproduktory, jejichž vibrace s fázovým posunem působí proti sekundárním vibracím pohonné jednotky.

Vnímanou libozvučnost motoru pak zajišťuje systém ANC (active noise control, aktivní regulace hluku). Čtyři mikrofony ve stropní výplni monitorují akustiku interiéru, ze které potom řídicí jednotka ANC sestavuje trojrozměrnou ultrazvukovou mapu. Nežádoucí složky spektra jsou eliminovány zvukem s opačnou fází, vydávaným reproduktory palubního audiosystému.

Systém funguje i tehdy, když máte rádio nebo přehrávač vypnutý, a jeho efektivita je zdrcující. Nebýt ukazatele na palubní desce, neměli byste uvnitř auta žádnou šanci poznat, kdy motor běží na čtyři válce a kdy na osm.

Sériová výbava není vůbec skoupá a v případě všech tří modelů zahrnuje kromě jiného tempomat, čtyřzónovou klimatizaci nebo xenony. Většina prodaných automobilů ale bude disponovat příplatkovou výbavou za stovky tisíc korun. Vedle různých materiálů dekoračních lišt a čalounění si můžete objednat například navigaci MMI plus s touchpadem a podporou Google Earth, adaptivní radarový tempomat s funkcí stop&go, noční vidění s detekcí chodců, audio Bang & Olufsen a desítky dalších položek. Jejich přesný výčet ani ceny nejsou v tuto chvíli známy. Audi nicméně již zveřejnilo základní ceny pro německý trh. Audi S6 sedan bude tamní zákazníky stát 72 900 euro (v přepočtu 1,82 mil. Kč), S6 Avant pořídí za 75 250 euro (1,88 mil. Kč) a za S7 zaplatí nejméně 79 900 euro (2,0 mil. Kč).

Závěr: Pro každého něco

Ačkoliv používají totožnou techniku a základními konstrukčními rozměry se prakticky neliší, mají nové Audi S6, S6 Avant i S7 každé svůj vlastní charakter. S6 je moderní interpretace archetypálního über-sedanu, Avant umožňuje přestěhovat almaru šokujícím tempem a S7 nabízí jízdní projev zrovna tak graciézní jako její elegantní exteriér. V této souvislosti není bez zajímavosti, kde nalezne který model největší odbytiště. Podle Audi se nejvíce sedanů S6 prodá v Americe, pro S6 Avant bude dominantním trhem Německo a S7 najde největší počet zákazníků v Číně.


Audi S6
 

Audi S6 Avant
 

Audi S7
 
Rallye Dakar 2018
Spolupracujeme s TipCars.com
Česko potřebuje víc inženýrů. Ekonomů je dost, říká odborník Česko potřebuje víc inženýrů. Ekonomů je dost, říká odborník

Potřeby firem se podle hlavního ekonoma UniCredit Bank…

Krok blíž ke koalici. Němečtí sociální demokraté budou jednat s Merkelovou Krok blíž ke koalici. Němečtí sociální demokraté budou jednat s Merkelovou

Německo v neděli udělalo důležitý krok ke vzniku další…

Tálibánci zaútočili na mezinárodní hotel. Zabili čtrnáct cizinců a čtyři místní Tálibánci zaútočili na mezinárodní hotel. Zabili čtrnáct cizinců a čtyři místní

Počet obětí nočního útoku na mezinárodní hotel v Kábulu…

 

Štítky Audi Jízdní dojmy

 

Přidat názorDiskuse: Audi S6 a S7: První jízdní dojmyDoporučujeme
Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí! Jsou české silnice nejhorší v Evropě? Tohle nám na nich nejvíce vadí!

České silnice mají hrozný povrch a jsou špatně značené, v…

 

AutoRevue
Toto je nová Škoda Fabia! Láká na premiéru v Ženevě Toto je nová Škoda Fabia! Láká na premiéru v Ženevě

Škoda Auto dnes zveřejnila první skicu modernizované…

Kia Stinger GT poměřila síly s BMW 640i a Porsche Panamera. Jak dopadla? Kia Stinger GT poměřila síly s BMW 640i a Porsche Panamera. Jak dopadla?

Korejské gran turismo Stinger GT absolvoval zajímavé…

 Reklamy, které stojí za to: Audi S6 a loser na maturiťáku Reklamy, které stojí za to: Audi S6 a loser na maturiťáku

Pro letošní Super Bowl si Audi připravilo reklamní spot,…

Video: Audi S6 Avant - 420 koní na letištní ploše Video: Audi S6 Avant - 420 koní na letištní ploše

Právě testujeme Audi S6 Avant s dvěma turby přeplňovaným…

  
Jak levně garážovat auto: Temný život pod plachtou

Jak levně garážovat auto: Temný život pod plachtou

Dnes 18:40

Sehnat při dnešních cenách nemovitostí garáž je pro většinu pracujících jako z říše snů. Existují ale i další možnosti řešení ochrany auta.
Blesk.cz

Slováci se masově hlásí na české vysoké školy. Loni podali 20 tisíc přihlášek

Slováci se masově hlásí na české vysoké školy. Loni…

Zájem Slováků o studium na vysoké škole v ČR neklesá. Ačkoli se v důsledku demografického vývoje snížil celkový…

Chile zasáhlo silné zemětřesení. Přišlo krátce po návštěvě papeže Františka

Chile zasáhlo silné zemětřesení. Přišlo krátce po…

Sever Chile zasáhlo v noci na neděli zemětřesení o síle 6,3 stupně. Otřesy byly podle agentury EFE cítit i na…

 

iSport.cz

Hokej na ZOH 2018: Kdy hrají Češi, Kanada a další favorité?

Hokej na ZOH 2018: Kdy hrají Češi, Kanada a další favorité?

Hokej na olympijských hrách v Pchjongčchangu bude jednou z nejsledovanějších disciplín, i když na ZOH 2018 po…

Další litvínovský nezdar. Zlomí nás skoro každý gól, kroutí hlavou Gerhát

Další litvínovský nezdar. Zlomí nás skoro každý gól,…

Začali solidně. Jako bojovníci, kteří se chtějí rvát s osudem a konečně touží prolomit čekání na první výhru…

 

Reflex.cz

Kdy se Zeman a Drahoš ženili a jak to měli s KSČ? Projděte si životní dráhy kandidátů na prezidenta

Kdy se Zeman a Drahoš ženili a jak to měli s KSČ?…

Z jakého prostředí pochází prezidentští kandidáti Miloš Zeman a Jiří Drahoš? Čím si v životě prošli, s kým a…

Rusové natočili vtipný klip: Diktátor Kim Čong-un souloží se svoji jadernou bombou

Rusové natočili vtipný klip: Diktátor Kim Čong-un…

Zamilovaný severokorejský diktátor Kim Čong-un svede svoji jadernou bombu. Když ji však jeho soudruzi odpálí, je…