18.11. 2018 Michal Štěpanovský

Australská rallye v cíli: Latvala vyhrál, titul slaví Ogier

 

Fin Jari-Matti Latvala z továrního týmu Toyota Gazoo Racing vyhrál Australskou rallye, třináctý a závěrečný podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích.

Z titulu mistra světa se raduje pošesté v řadě Francouz Sébastien Ogier (Ford), který dojel v Austrálii´na pátém místě. Jeho největší soupeři v boji o titul – Belgičan Thierry Neuville (Hyundai) a Estonec Ott Tänak (Toyota) závěrečný den havarovali. V Poháru konstruktérů zvítězila Toyota.

V noci před startem závěrečné etapy letošního ročníku zapršelo, a tak jezdce čekala blátivá trať, která však postupně osychala. Jezdci museli podle barvy povrchu odhadovat, kde jsou mokré a kde suché úseky. „Dvakrát jsem se roztočil v místě, kde jsem si myslel, že mám správně dobrzděno,“ popsal situaci Craig Breen (Citroën).

Dva výlety v jedné zatáčce

Po úvodní zkoušce neděle (RZ19) došlo jen k menším úpravám v časových rozestupech mezi jezdci, ale dramatické okamžiky nastaly až na následujícím měřeném testu. Neuville se zjevně rozhodl jet stylem buď anebo. „Nemám, co ztratit. Jedu úplně naplno,“ říkal. Hodně riskoval na RZ19 měl krizi, na té následující se ocitl krátce mimo trať, přišel o zadní nárazník, difuzor a poškodil výfuk. „V jednom místě jsem byl venku a musel couvat,“ popsal Neuville situaci.

Australská rallye po 2. dnu: Vedou toyoty, k titulu má nejblíže Ogier

Na stejném místě si udělal nedobrovolný výlet mimo trať také Tänak. „Musel jsem couvat, ale zasekla se mi zpátečka. Zůstalo tam asi dvacet vteřin,“ vysvětlil Estonec svůj problém. V průběžném pořadí se propadl na druhé místo o pět sekund za týmového kolegu Jariho-Matti Latvalu. Vzniklá situace nahrávala v boji o titul Ogierovi, který měl v pořadí kolem sebe dostatečné odstupy. „V téhle situaci nepotřebuju ani bonusové body za Power Stage. Proto se snažím v klidu dojet,“ řekl Francouz v cíli RZ21.

Boj rozhodly havárie

Tajenka o tom, kdo bude mistrem světa, byla nakonec vyřešena hned na začátku poslední sekce letošních rychlostních zkoušek. Na RZ22 urazil Neuville levé zadní kolo svého hyundaie a musel odstoupit. „Musel jsem do toho jít pořád naplno. Bohužel jsme byli v jedné zatáčce moc širocí a trefili strom. Nedá se nic dělat,“ napsal později Belgičan na Twitter a později ještě dodal: „Gratuluji Sebastienovi a Julienovi k titulu. Byla to opravdu krásná bitva a už se těším na rok 2019.“

Ogierovi tak ubyl jeden ze soupeřů. „Neviděl jsem ho (Neuvilla), ale už před startem do erzety mi hlásili, že někde stojí. Jel jsem potom tak rychle, jako moje maminka na nákup,“ komentoval svou jízdu Francouz. Aby toho nebylo málo, v předposlední zkoušce (RZ23) se ocitl mimo trať další z kandidátů na titul Tänak. Za pomoci navigátora a diváků ještě dostal auto zpět na trať, ale rychlostku nakonec nedokončil. Tím pádem bylo o titulu rozhodnuto. Sebastien Ogier už v tu chvíli nemusel dojet do cíle a přesto už byl pošesté mistrem světa. „Bylo to šílené udržet auto v těchto podmínkách na trati. A to jsme se snažili tenhle úsek opravdu jenom projet,“ říkal do mikrofonů.

Podmínky na trati byly opravdu extrémní. Teemu Suninen (Ford) se ocitl mimo trať, k závěrečné zkoušce nedojel a musel vzdát. Mimo cestu byl již výše zmíněný Craig Breen (Citroën), který navíc udělal v závěrečném měřeném testu hodiny. Kuriózní problém měl Elffyn Evans (Ford), který otřel svoji fiestu pravou stranou poněkud drsněji o strom, a dveře na straně spolujezdce nešly zavřít. Daniel Barrit je musel za jízdy přidržovat rukama a ještě stíhat číst jezdci rozpis.

Co říkali vítězové?

Z vítězství v Australské rallye se tak nakonec radoval Jari-Matti Latvala (Toyota), který na vítězství v podniku světového šampionátu čekal od poloviny února minulého roku, kdy vyhrál sněhovou Švédskou rallye. „Už je to tak dlouho, že jsem už ani nevěřil, že ještě někdy vyhraji. Těžké podmínky mně nahrály, cítil jsem se v nich docela jistě. Vítězství je o to krásnější vítězství, protože jsme získali titul mezi značkami,“ komentoval třiatřicetiletý Latvala svou osmnáctou výhru v soutěži mistrovství světa.

Australská rallye po 1. dnu: Vedou citroëny, na titul útočí Ogier

Světový šampionát nakonec skončil stylově. Na závěrečné Power Stage (zvlášť bodovaná zkouška) byl nejrychlejší staronový šampion Sebastien Ogier. „Nakonec se o titulu dozvíme na přejezdu mezi rychlostními zkouškami. Byla to nesmírně náročná sezona, asi vůbec nejtěžší v mojí kariéře. Hodně vyrovnaná, docházelo v ní k častým změnám a člověk si nikdy nemohl být ničím jistý. Jsme pyšný na tým Ford, je nejlepší. Mohl jsem tak na závěr jet naplno,“ prohlásil Ogier.

Čtyřiatřicetiletý Francouz má za sebou čtyři roky, během kterých triumfoval za volantem Volkswagenu Polo R WRC. Poslední dva roky strávil v týmu Ford, kde získal dva titulky s vozem Ford Fiesta WRC. Ogier pro příští sezonu k továrnímu týmu Citroën, ve kterém začínal svoji kariéru ve světovém šampionátu a odkud po sezoně 2011 odešel.

Vizitka Sebastiena Ogiera

  • Narozen: 17. 12. 1983
  • Stav: ženatý (manželka Andrea Kaiser, syn Tim 2,5 roku)
  • Debut v MS: Mexiko 2008
  • Starty v MS: 136
  • Vítězství: 44
  • Stupně vítězů: 71
  • Rallye na bodech: 109
  • Body v MS: 1968
  • Vyhrané RZ: 573
  • Úspěchy: juniorský mistr světa (2008), mistr světa (2013, 2014, 2015, 2016, 2017 a 2018

Konečné pořadí Australské rallye

Jezdci: 1. Latvala, Anttila (Fin./Toyota Yaris WRC) 2:59:52,0; 2. Paddon, Marshall (N. Zél., Brit./Hyundai i20 WRC) +32,5; 3. Ostberg, Eriksen (Nor./Citroën C3 WRC) +52,2; 4. Lappi, Ferm (Fin./Toyota Yaris WRC) +1:02,3; 5. Ogier, Ingrassia (Fr./Ford Fiesta WRC) +2:30,8; 6. Evans, Barritt (Brit./Ford Fiesta WRC) +3:05,1; 8. Breen, Martin (Ir., Brit./Citroën C3 WRC) +8:59,0; 8. A. Heller, Díaz (Chile, Arg./Ford Fiesta R5) +22:28,5; 9. Glenney, Sarandis (Aus./Škoda Fabia R5) +27:01,8; 10. Serderidis, Vanesteová (Řec., Bel./Ford Fiesta WRC) +35:14,1; 11. Mikkelsen, Jaeger (Nor./Hyundai i20 Coupé WRC) +43:21,9.

Konečné pořadí MS

Jezdci: 1. Ogier (Fr./Ford Fiesta WRC) 219 bodů; 2. Neuville (Bel./Hyundai i20 Coupe WRC) 201; 3. Tänak (Est./Toyota Yaris WRC) 181; 4. Latvala (Fin./Toyota Yaris WRC) 128; 5. Lappi (Fin./Toyota Yaris WRC) 126; 6. Mikkelsen (Nor./Hyundai i20 Coupe WRC) 84; 7. Evans (Brit./Ford Fiesta WRC) 80; 8. Paddon (Nový Zéland/Hyundai i20 Coupe WRC) 73; 9.Sordó (Šp./Hyundai i20 Coupé WRC) 71; 10. Ostberg (Nor./Citroën C3 WRC) 70; 11. Breen (Ir./Citroën C3 WRC) 67; 12. Suninen (Fin./Ford Fiesta WRC) 54; 13. Loeb (Fr./Citroën C3 WRC) 43; 14. Meeke (Brit./Citroën C3 WRC) 43; 15. Kopecký (ČR/Škoda Fabia R5) 17; 16. Tidemand (Švéd./Škoda Fabia R5) 12; 17. H. Solberg (Nor./Škoda Fabia R5) 8; 18. Bouffier (Fr./Ford Fiesta WRC) 4; 19. Griebel (Něm./Citroën DS3 WRC) 4; 20. Tempestini (Rum./Citroën C3 R5) 4; 21. A. Heller (Chile/Ford Fiesta R5) 4; 22. Rovanperä (Fin./Škoda Fabia R5) 3; 23. Glenney (Aus./Škoda Fabia R5) 2; 24. Greensmith (Brit./Ford Fiesta R5) 2; 25. Peiniažek (Pol./Škoda Fabia R5) 2; 26. Ingram (Brit./Škoda Fabia R5) 2; 27. P. Heller (Chile/Ford Fiesta R5) 1; 28. Bonato (Fr./Citroën C3 R5) 1; 29. Lefebvre, (Fr./Citroën C3 R5) 1; 30. Serderidis (Řec./Ford Fiesta WRC) 1.

Týmy: 1. Toyota Gazoo Racing WRT 368; 2. Hyundai Shell Mobis WRT 341; 3. M-Sport Ford WRT 324; 4. Citroën Total Abu Dhabi WRT 247.

Vedení v soutěži: Tänak 86; Ogier 65; Neuville 35, Latvala 15, Ostberg 12, Mikkelsen 11, Sordó 10, Loeb 7, Lappi 3, Meeke 3; Paddon 2, Breen 2.

Vyhrané RZ: Tänak 70; Neuville 40; Ogier 38; Latvala 24; Lappi 18, Ostberg 15, Mikkelsen 13; Sordó 10; Loeb 9; Meeke 8; Breen 8; Paddon 6; Evans 5; Suninen 3.

Vyhrané soutěže: Ogier 4, Tänak 4, Neuville 3, Loeb 1, Latvala 1.

Stupně vítězů: Neuville 6, Ogier 6, Tänak 6, Latvala 5, Lappi 3, Evans 2 Sordó 2, Ostberg 2, Paddon 2, Breen 1, Loeb 1, Meeke 1, Mikkelsen 1, Suninen 1.

Výsledky jsou neoficiální.

Spolupracujeme s TipCars.com
Google spustí vlastní herní platformu Stadia Google spustí vlastní herní platformu Stadia

Internetový gigant Google se pouští do videoher. Dnes…

Izrael těží z obchodní války a investic Intelu, prudce zvyšuje export čipů do Číny Izrael těží z obchodní války a investic Intelu, prudce zvyšuje export čipů do Číny

Vývoz počítačových čipů z Izraele do Číny v loňském roce…

Do evropských voleb v Česku půjdou čtyři desítky uskupení, více než před pěti lety Do evropských voleb v Česku půjdou čtyři desítky uskupení, více než před pěti lety

Pro letošní volby do Evropského parlamentu přihlásilo své…

Nejdéle vládnoucí postsovětský prezident odstupuje z funkce Nejdéle vládnoucí postsovětský prezident odstupuje z funkce

Dlouholetý kazašský prezident Nursultan Nazarbajev v…

 

Štítky WRC

 Doporučujeme
Ženeva 2019: Seznam premiér tradičního autosalonu už je bohatý Ženeva 2019: Seznam očekávaných premiér

Škoda Kamiq, nové BMW 3 Touring, pátá generace Renaultu…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
FSO 1100 Coupe mohlo být polským Lotusem Esprit. Skončilo ve šrotu FSO 1100 Coupe mohlo být polským Lotusem Esprit. Skončilo ve šrotu

První Esprit s karoserií od Giugiara byl představen v…

 

 
První jízda s DS 3 Crossback: Francouzská odpověď na Audi Q2 chce být šik za každou cenu

První jízda s DS 3 Crossback: Francouzská odpověď na Audi Q2 chce být šik za každou cenu

Včera

Nový městský crossover DS 3 Crossback jsme v okolí francouzského Nice.
Blesk.cz

Bird Box se dočká pokračování, prozradil to autor knižní předlohy

Bird Box se dočká pokračování, prozradil to autor…

Až překvapivě obrovský hit Netflixu Bird Box vzal popkulturu útokem. Nejenom, že každý, kdo tento nyní už…

Krystina chce další operaci koz, aby nevypadaly jako tenisáky v ponožkách. Prsní dvorce má ve tvaru srdíčka

Krystina chce další operaci koz, aby nevypadaly jako…

Seznamte se s Krystinou (32). Tato extravagantní brunetka žijící ve Velké Británii je tak nějak závislá na…

 

iSport.cz

LIGOVÝ INSIDER: Sparta potřebuje takového Kangu, o titulu není jasno

LIGOVÝ INSIDER: Sparta potřebuje takového Kangu, o…

Luxusní devítibodový náskok před Plzní má v čele tabulky po 25. kole FORTUNA:LIGY pražská Slavia. Podle…

SESTŘIH: Hradec - Kometa 0:5. Dominanci Brna podpořil dvěma góly Mueller

SESTŘIH: Hradec - Kometa 0:5. Dominanci Brna…

Hokejisté mistrovské Komety vyhráli druhé čtvrtfinále extraligy v Hradci Králové 5:0 a vedou v sérii na čtyři…

 

Reflex.cz

Lannisterové a spol. 10 nenormálních, zdegenerovaných, vražedných rodinek Westerosu ze Hry o trůny

Lannisterové a spol. 10 nenormálních,…

Kdyby měl televizní seriál Hra o trůny místo soundtracku Ramina Djawadiho studiový smích, byla by to podobná…

Brexit v původním termínu nebude, Mayová požádá o odklad. Jak dlouho se Britové v EU zdrží?

Brexit v původním termínu nebude, Mayová požádá o…

Britská premiérka Theresa Mayová možná už v nejbližších hodinách pošle do Bruselu dopis, kterým formálně požádá…