Další týden, další konkurent Tesly. Čím chce zaujmout crossover nové značky Byton?
Byton Concept je koncept elektřinou poháněného crossoveru nového čínského start-upu. Vyrábět se má začít v roce 2019.
O automobilce Tesla si můžete myslet ledasco, nelze jí však upřít vizi a zahájení trendu expanze elektromobilů. Její úspěch inspiroval další firmy, a tak snad každý týden (nebo alespoň měsíc) se na scéně objevuje nová značka, která jí chce být podobná. Hodně těchto firem pochází z Číny, kde jsou teď elektromobily hodně propagované. Mezi ně patří i Byton přicházející s konceptem elektrického crossoveru.
Byton Concept je svými autory nazýván prémiovým elektrickým automobilem, který chce být mostem mezi tradicí a vizí. Délkou 4.850 mm, šířkou 1.940 mm a výškou 1.650 mm odpovídá třeba Fordu Edge.
Zatímco exteriér vypadá vcelku konvenčně, jako vlastně běžný crossover (byť má třeba místo dveřních klik rozpoznávání biometrických údajů uživatele), vnitřek je hodně futuristický. Jestliže velké displeje jsou dnes hodně oblíbené, Byton jde ještě dál, interiéru totiž dominuje obří, 49palcová obrazovka zabírající celou horní část palubní desky, mezi A sloupky.

Ta je rozdělena do tří různých panelů, které lze personalizovat podle potřeby. Vedle zobrazování různých informací se zde promítá také obraz ze zpětných kamer, Byton Concept totiž místo konvenčních zrcátek používá právě trojici kamer, umístěných na bocích karoserie a na zádi.
Byton slibuje i ovládání gesty nebo hlasové ovládání. K dispozici bude také aplikace pro chytré telefony. A komu by velký displej na palubní desce nestačil, jsou tu ještě dvě obrazovky pro cestující vzadu. Další je dokonce umístěna ve středu volantu, je osmipalcová, dotyková, přičemž její součástí je ovládání směrových světel, ovladače pro jízdu nebo nastavení hlasitosti infotainmentu. Zkrátka takové ty běžné prvky multifunkčního volantu, avšak v moderním balení.
Jak již bylo řečeno, Byton Concept je elektromobilem. Výrobce počítá s dvěma provedeními. Základ má u zadní nápravy umístěný elektromotor o výkonu 200 kW a točivém momentu 400 N.m, zatímco druhá varianta je čtyřkolkou, která má elektrický agregát i vpředu. Výsledkem této kombinace je pak 350 kW a 710 N.m.
Elektromotory čerpají svoji energii z modulárním lithium-iontových baterií, které jsou součástí šasi auta. Firma neuvádí jejich kapacitu, tvrdí však, že postačí k dojezdu 399 kilometrů, respektive 520 km s vylepšenou verzí akumulátoru.
Jak už je dnes zvykem, Byton slibuje také techniku pro autonomní jízdu, konkrétně stupně čtyři. K dispozici mají být kamery, ultrazvuková čidla, radary a laserové snímače, které bude možné vylepšit s tím, jak se technika bude dále vyvíjet. Auto je přizpůsobené i připojení k 5G mobilní síti, schopné přenášet data až rychlostí 10 GB za sekundu.
Byton Concept zatím můžeme považovat za projekt z oblasti „papír snese vše,“ společnost ale skutečně počítá s jeho výrobou. Aktuálně se prezentuje na výstavě elektrotechniky CES v americkém Las Vegas, už v příštím roce však má jít do výroby, následovaný MPV a sedanem na stejné platformě. Jsme hodně zvědavi, jak tento plán vyjde. Projekt je to totiž hodně zajímavý!