Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

MultiAir od Fiat Powertrain Technologies: Více vzduchu pro italské motory

redakce AUTO.CZ
Diskuze (40)
Fiat se sice dosud sbírá z nedávných vážných ekonomických problémů, avšak šéfové správně pochopili, že cesta na vedoucí pozice vede přes intenzivní technický vývoj.

Díky tomu přichází Fiat Powertrain Technologies (FPT), tedy divize vývoje a výroby motorů v rámci koncernu Fiat, s revoluční novinkou v konstrukci konvenčních spalovacích pístových motorů.

Po dvacetiletém vývoji, který se ubíral řadou slepých uliček s elektrickým ovládáním ventilů (hlavním problémem byla nízká spolehlivost a vysoká energetická náročnost) a snažil se radikálně zpřesnit řízení vnitřních procesů v motoru a zejména proudění plynů, dosáhli inženýři prakticky použitelného kompromisu. Odstranili přímou mechanickou vazbu mezi vačkovou hřídelí a sacími ventily a nahradili ji elektrohydraulickým aktuátorem, vybaveným solenoidovým ventilem, schopným otevírat sací ventil do značné míry nezávisle na poloze vačkové hřídele a především nezávisle na ostatních válcích.

Ventil je totiž vytlačován krátkým vysokotlakým vedením a je schopen se otevírat do značné míry nezávisle na poloze vačkové hřídele. Výrazně se tak zkvalitňuje a zpřesňuje regulace cirkulace vzduchu a výfukových plynů a výrazně se zjednodušuje mechanická konstrukce motoru, protože odpadá nutnost druhé vačky a složitého mechanismu variabilního časování, omezuje se i potřeba EGR ventilu, protože systém je schopen značného překrytí otevření výfukových i sacích ventilů a tím nízkoztrátové vnitřní recirkulace v mnohem větší míře, než dovedou nejlepší VVT systémy.

Motor se systémem MultiAir je tišší, lehčí, levnější a systém samotný je použitelný pro zážehové i vznětové motory, plněné atmosféricky i přeplňované, přičemž u těch druhých výrazně roste jeho efektivita. Vzhledem ke snadné přizpůsobitelnosti pro vznětové jednotky se v budoucnu zjednoduší unifikace vznětových a zážehových motorů. Zvýšené hlučnosti i riziku poškození ventilu a jeho sedla předchází hydraulická brzda dovření, umístěná na dříku ventilu.

Hlavní přínos je ale schopnost v režimu částečné zátěže dřívějším uzavřením sacího ventilu zabránit úniku nasátého vzduchu zpět do sacího potrubí a zvýšit jeho množství, zachycené ve válci. Tím se zefektivňuje spalování a citelně roste účinnost. V nízkých otáčkách je tak možné zvýšit točivý moment až o 15 %, maximální výkon lze navýšit bez dalších rozsáhlých úprav až o 10 %, protože je možné použít mnohem strmější průřez sacích vaček.

Během zahřívání lze snadno ušetřit 40 % nespálených uhlovodíků a karbonových částic, a až 60 % NOX. Dieselům v budoucnu systém výrazně pomůže s emisemi pevných a plynných částic a především s regenerací filtrů pevných částic; úspora paliva nebude tak markantní, protože sací ztráty jsou u dieselu z principu menší.

Velký profit čeká na přeplňované zážehové motory po downsizingu, u nichž je možné díky omezení čerpacích ztrát snížit spotřebu o skvělých 25 %. To se ostatně brzy osvědčí v praxi, protože právě malý přeplňovaný dvouválec FPT 0,9 l bude hned druhým motorem se systémem MultiAir v sériové výrobě. Tím úplně prvním se stane konvenční čtrnáctistovka 16V v Alfě Romeo MiTo koncem roku 2009.

redakce AUTO.CZ
Diskuze (40)
15. 8. 2009 13:39
Re: Koloběh
k tomu oleji: taky nevím kde to vzal,ale asi tuším, myslím že tento blud pochází z motorů TS(twin spark) které prostě olej žrali a pak se zadíraly(je víc teorii proč). Jinak mám taky třetího fiata, resp. 2 fiaty a Alfu, a zatím bez problemu. Když se člověk stará, tak vydrží všechno...
Avatar - petr164
13. 8. 2009 18:32
Re: Koloběh
Ano, u mého italského šestiválce se skoro stočtyřiceti tisíci km jsem objednaný na přetěsnění, gufera ani těsnění pod hlavou není u používaného motoru na věčnost... Pravda, je to Alfa a díky vrtání se silnějšími stěnami bloku než u třílitru... Ale faktem je, že ojeničku mívá nejčastěji ten, kdo si kupuje auto na přepravu, jeho značka, model a parametry pohonu a podvozku mu nic neříkají a servis se odehrává buš stylem "tak mi udělejte kompletní kontrolu a opravte co třeba" nebo "Franto dej mi to za basu lahváčů do cajku". O vytáčení studených motorů a vypínání rozhicovaných nemluvě...
Avatar - petr164
13. 8. 2009 18:21
Re: Koloběh
No, chce si mi říci, že závodníci nikdy o technice mnoho nevděli... Ona stará Croma je dvacet čtyři let po zrození a třináct let po ukončení výroby, kolikpak jezdí třeba áčkových Omeg? Únik oleje je typický pro každou spotřební značku a typ, majitelé novějších Lagun, Vecter nebo Passatů a světlušky na STK mohou vyprávět, o servisácích nemluvě. Znám celkem málo solidních mechaniků ve Fiat servisech, zato dost nezávislých, kteří vědí, co a jak servisují, ne jen co se píše v příručce. Že závodníci netuší, že jakýkoli zásah na větším motoru nacpaném do malého motorového prostoru je náročný, se už nedivím vůbec. :-|
11. 3. 2009 17:58
Re: Koloběh
Podivej se a jezdi vsude kolem nas! ;-) Ovsem zapomnel si dodat jak u Sharana pri vymene zarovky v prednim svetle musi dolu cela predni naprava, to je tedy pecka!!! >:D
Hele kazdy auto ma svoje mouchy, nic neni dokonale a muzu te ubezpecit, ze Fiat se pri soucasne produkci nevymyka obecnemu prumeru, nebo myslis, ze se bezne stava ze ti ve 100tis. probehne setrvak motorem jako u Octy? To bys mel videt, to je teprve mazec! A kdyz ti to ve firme behem mesice udelaji hnedle tri kousky!!! Ve 150tis. u Passatu dolivas litr oleje na 2tis.km, u vetsiny z nich je motor po smrti a je ti jedno, ze nemas zadny dalsi problemy, staci jeden ale zato poradnej!!! Nebo Opela Vectru kterej neni schopen ani vyjet ze servisu, sotva se otevre brana uz ma dalsi poruchu!!! Tot bohuzel realita kazdodeniho zivota!
11. 3. 2009 17:49
Re: Koloběh
U renaulta tam se muselo kazdych 10tis. dolevat skoro litr, ale je pravda ze ted za 15tis. km, nedolevam ani decy, pri vymene oleje staci dolit na horni rysku a za tech 15.tis nestaci ani klesnout pod polovinu. Tod realita! ;-)