Porsche 968 a 928 spojuje koncepce a rozděluje osud (+video)

 

Porsche 968 se stalo posledním článkem evoluce v linii modelů 924 a 944, jemuž se nepodařilo zopakovat prodejní úspěchy jeho předchůdců, zatímco 928 bylo po celou svou kariéru vrcholem v nabídce značky.

Porsche ve druhé polovině sedmdesátých let poprvé ve své historii uvedlo sériový model s kapalinou chlazeným motorem vpředu a pohonem zadních kol. Model 924 se stal prvním zástupcem značky s koncepcí podvozku zvanou transaxle.

Devětsetdvacetčtyřka se stala zakladatelem linie modelů, která se přes typy 924 Turbo, 924 Carrera GT a GTS/GTR s přeplňovanými dvoulitrovými čtyřválci dopracovala na začátku osmdesátých let k typu 944 s motorem o objemu 2,5 litru.

Porsche 944 se rovněž dočkalo řady verzí od 944 Turbo a Turbo S až po šestnáctiventilová provedení S a S2. Ve druhé polovině své kariéry se tento model stal dárcem orgánů pro 924 S a ze scény odcházel na počátku let devadesátých s třílitrem, který převzal jeho nástupce v podobě modelu 968.

Vedle čtyřválcových modelů nabídlo Porsche koncem sedmdesátých model ještě jeden typ s koncepcí transaxle. Kupé s označením 928 a vidlicovým osmiválcem v přídi se usadilo na opačném konci nabídky své značky a udrželo se tam až do poloviny devadesátých let, kdy Porsche nadobro opustilo koncepci s motorem vpředu a převodovkou u poháněné zadní nápravy.

Porsche 924 a 944 od lidového po luxusního sportovce (+video)

Porsche 968

Porsche se čtyřválcovými motory platila od dob modelu 912 z druhé poloviny šedesátých let za lidové stroje v nabídce specialisty na sportovní a závodní automobily. Představě o relativně dostupném voze značky Porsche bezpochyby plně odpovídal i model 924 a s lehce přimhouřenýma očima i jeho nástupce typ 944 ve své standardní podobě, ale verze Turbo a S2 se svými jízdními výkony a cenami hráli přeci jen trochu jinou ligu.

Krokem vedle v cenové politice značky se pak stala poslední evoluce čtyřválcových modelů v podobě Porsche 968 z let 1992 až 1995. Tento model byl vyvíjen původně jako 944 S3, ale změny provedené v designu i technice byly natolik rozsáhle, že se jej automobilka rozhodla uvést na trh pod vlastním číselným označením.

Porsche 968, které bylo uvedeno jako kupé i kabriolet, zůstalo vedle koncepce věrné i skeletu karoserie svých předchůdců, i když i ten se dočkal jistých úprav, souvisejících ovšem se zvýšením tuhosti a dalším vylepšením již tak velmi dobré ochrany proti korozi.

Nejvýraznější změny se odehrály v oblasti designu předních i zadních partií. Především v souvislosti s přídí je nejčastěji zmiňována inspirace osmiválcovým typem 928 se stejným způsobem vyklápění světlometů. Ve skutečnosti došlo již tehdy u Porsche k jistému sjednocení designu napříč modelovými řadami od 968 přes 911 až po 928, což poměrně dobře dokumentuje srovnání tvarování předního nárazníku čtyřválce s o rok později uvedenou generací 993 a podobné je to i s designem zadních partií, i když zde jsou přeci jen výraznější rozdíly.

V interiéru se odehrály výrazně menší změny než v případě karoserie. Palubní deska, výplně dveří i sedadla vycházejí z posledního modelového roku typu 944. Dva roky po své premiéře se 968 dočkalo sedadel z tehdy nové 911 již zmiňované generace 993. Výbava vedle elektrického ovládání vnějších zpětných zrcátek, oken, střechy a sedadel zahrnovala i dvojici čelních airbagů, ABS, audio systém a nechyběla ani klimatizace.

Pod kapotou byl uložen důkladně zmodernizovaný atmosférický čtyřválec o objemu 3,0 litru s proměnným časováním ventilů VarioCam, disponující výkonem 176 kW (240 k) a točivým momentem 305 N.m, který standardně spolupracoval s šestistupňovou manuální převodovkou a na přání mohl být spojen se čtyřstupňovou převodovkou Tiptronic.

Kupé dlouhé 4320 mm, široké 1735 mm, vysoké 1275 mm s pohotovostní hmotností 1370 kg dosahovalo maximální rychlosti 252 km/h a akceleraci z 0 na 100 km/h zvládlo za 6,5 s, resp. 7,9 s u vozů s převodovkou Tiptronic. Automobil na 16palcových kolech se okamžitě po svém uvedení zařadil mezi nejlépe ovladatelné vozy na trhu a dodnes patří díky svým vyváženým vlastnostem mezi špičku.

Porsche 968 i přes atraktivní linie, komfortně zařízení interiér a špičkové jízdní vlastnosti nedosáhlo takových prodejních úspěchů jako jeho předchůdci. Za hlavní důvod jeho neúspěchu je uváděna jeho cena, která se při uvedení na trh pohybovala okolo 90.000 tisíc marek.

Video


Porsche 968
 

Porsche 968 Clubsport

Porsche si bylo příliš vysoké ceny svého nejlevnějšího modelu vědomo a chtělo svým zákazníkům nabídnout automobil, který si zachová všechny přednosti modelu 968, ale přitom bude mít nižší cenu. Výsledkem se stalo provedení Clubsport, které bylo v nabídce v letech 1993 až 1995.

Porsche 968 Clubsport se od výchozí verze odlišovalo především spartánštějším provedením interiéru. Původní 2+2místné uspořádání vzalo za své, když byla odstraněna zadní sedadla a ta přední byla nahrazena lehčími manuálně stavitelnými skořepinami Recaro. Čtyřramenný volant s airbagem pak uvolnil prostor tříramennému sportovnímu volantu bez airbagu.

Došlo rovněž na lehkou redukci odhlučňovacích hmot, namísto elektrického ovládání oken bylo použito manuální a klimatizace se ze standardní výbavy stala prvkem dodávaným za příplatek.

Změny se odehrály i v oblasti podvozku a světlá výška se díky novým tlumičům s pružinami snížila o 20 mm. Kontakt s asfaltem standardně zajišťovala 17palcová litá kola. Pohonná jednotka byla použita beze změn ze standardní 968 a byla spojena výhradně se šestistupňovou manuální převodovkou.

Všechny provedené úpravy přinesly snížení pohotovostní hmotnosti na 1320 kg a další vylepšení ovladatelnosti, i když dynamické schopnosti zůstaly na stejné úrovni jako u výchozího modelu 968.

Porsche nabízelo provedení Clubsport pouze jako kupé, u nějž bylo možné vybírat jednoho z šesti pastelových odstínů od dvojice modrých přes červenou, černou, bílou až po žlutou, v níž bylo 968 CS k vidění nejčastěji. Odstínu karoserie odpovídalo i barevné provedení litých kol a zadní strany skořepinových sedadel.

Porsche 968 Clubsport se základní cenou 77.500 marek i přes své nesporné kvality výraznějšího úspěchu nedosáhlo, ale v letech 1994 a 1995 bylo základem pro verzi Sport. Ta byla vyráběna výhradně pro britský trh a měla přední i zadní sedadla z původního modelu 968 spolu s elektrickým ovládáním oken a centrálním zamykáním.


Porsche 968 Clubsport
 

Porsche 968 Turbo S

Podobně jako model 924 s provedením Carrera GT a jeho dalšími evolucemi se i Porsche 968 dočkalo extrémně výkonné verze. Ta byla navíc v době svého vzniku pro širší veřejnost tak trochu obestřena tajemstvím.

Porsche totiž model 968 Turbo S nijak zvlášť světu neprezentovalo. Důvodů bylo několik a jedním z nich byla i cena, která byla stanovena na 175.000 marek a dalším skutečnost, že se jednalo o automobil, který byl silniční verzí čistě závodního vozu 968 Turbo RS pro sérii ADAC-GT.

Porsche 968 Turbo S se od svých nepřeplňovaných sourozenců lišilo hlubším předním nárazníkem, kapotou motoru s dvojicí NACA vstupů vzduchu, stavitelným zadním křídlem a 18palcovými koly.

Pohonnou jednotkou byl přeplňovaný třílitrový čtyřválec s dvojicí ventilů na válec namísto čtyř použitých u atmosférických 968. Tento motor byl naladěn na výkon 224 kW (305 k) a točivý moment 500 N.m. Kupé se šestistupňovou manuální převodovkou zvládlo akceleraci z 0 na 100 km/h za 5,0 s a dosahovalo maximální rychlosti 280 km/h.

Z bran automobilky Porsche údajně vyjelo pouze šestnáct vozů 968 Turbo S pro běžný silniční provoz, zatímco závodní 968 Turbo RS s výkonem 257 kW (350 k) měla být jen čtyři.

Všech Porsche 968 pak mělo být v letech 1992 až 1995 vyrobeno jen 12.776 exemplářů. S posledním z nich se uzavřela historie čtyřválcových sportovních vozů značky Porsche s koncepcí transaxle a od druhé poloviny devadesátých let je vstupním modelem do jejího světa dvoumístný roadster Boxster s motorem před zadní nápravou.

Historie Porsche ve fotografii: Netypická Porsche


Porsche 968 Turbo S
 

Porsche 928

Zcela mimořádným vozem značky Porsche byl osmiválcový model 928, který se veřejnosti poprvé představil na autosalonu v Ženevě v roce 1977. Kvality tohoto modelu byly oceněny evropským titulem Automobilu roku 1978 a vlajkovou lodí v nabídce své značky byl nakonec až do roku 1995.

Porsche 928 za oblými liniemi, pod nimiž je podepsán Wolfgang Möbius, se ukrývá pokroková konstrukce karoserie, která kombinuje ocel s hliníkem, z nějž jsou přední blatníky, kapota motoru a dveře. Podobně elegantní jako exteriér byl i 2+2místný interiér vozu s rozvorem náprav 2500 mm, celkovou délkou 4447 mm, šířkou 1836 mm a výškou 1313 mm.

V dlouhé a nízké přídi se ukrýval atmosférický vidlicový osmiválec o objemu 4,5 litru s výkonem 176 kW (240 k) a točivým momentem 350 N.m, který spolupracoval s manuální pětistupňovou převodovkou uloženou u zadní nápravy. K dispozici byla i čtyřstupňová automatická převodovka.

Motor vedle svých výkonů a projevu sklízel chválu i za své nádherně uspořádané uložení pod kapotou modelu 928 a media tehdy motorové prostory konkurentů označovala za nazdařbůh naskládané hromady dílů.

Vpředu mělo Porsche 928 lichoběžníkovou nápravu s vinutými pružinami a vzadu se využívalo konstrukce označované jako náprava Weissach. Pojmenování dostala podle sídla výzkumného a vývojového střediska Porsche.

Porsche 928 při pohotovostní hmotnosti 1450 kg zvládlo akceleraci z 0 na 100 km/h za 6,8 s a jeho maximální rychlost se pohybovala okolo 230 km/h, což jej spolu s vyváženými jízdními vlastnostmi a luxusním provedení interiéru řadilo mezi špičková GT přelomu sedmdesátých a osmdesátých let.

Evropské Automobily roku: Porsche 928 (1978)


Porsche 928
 

Porsche 928 S

Porsche podobně jako u malých čtyřválcových transaxle a řady 911 ani v případě svého osmiválce neusínalo na vavřínech a již na IAA ve Frankfurtu nad Mohanem v roce 1979 představilo model 928 S, který měl eliminovat nedostatky standardního modelu, na něž poukazovali zákazníci.

Varianta s označením S měla objem motoru zvětšen na 4,66 litru a disponovala výkonem 221 kW (300 k), resp. 228 kW (310 k) od modelového roku 1984. Maximální rychlost se zvýšila na 250 km/, zatímco čas potřebný k akceleraci z 0 na 100 km/h se zkrátil na 6,6 s. Vozy od modelového roku 1984 pak zrychlovaly za 6,2 s a jely až 255 km/h.

Vedle vyššího výkonu motoru se model 928 S od výchozího provedení, nabízeného až do modelového roku 1982, lišil i nižší světlou díky upravenému podvozku. Identifikovat toto provedení pak bylo možné díky černému plastovému spoileru pod přídí a zadním oknem nebo designu 16palcových litých kol.

Porsche 928 S, které bylo v nabídce své značky až do roku 1986, údajně nabízí nejlepší kombinaci výkonu, ovladatelnosti, komfortu a spolehlivosti. Navíc s výjimkou spoilerů na přídi a zádi zachovává design původního provedení, které je nejen dnes ceněno výše než modernizované verze.


Porsche 928 S
 

Porsche 928 S4

Ve druhé polovině roku 1986 představila automobilka Porsche model 928 S4, který opustil původní provedení předního i zadního nárazníku. Vpředu bylo použito aerodynamičtější řešení s oblejšími liniemi, zatímco záď se nyní pyšnila většími koncovými světly, nad nimiž bylo na víku zavazadlového prostoru usazeno přítlačné křídlo.

Podobně výrazná změna se odehrála i pod kapotou. Atmosférický vidlicový osmiválec měl nyní totiž objem 5,0 litru a čtyři ventily na válec. Zvětšení objemu spolu s moderním řešením hlav válců zajistilo nejvyšší výkon 235 kW (320 k) a točivý moment 430 N.m. Tyto hodnoty mířily na zadní kola prostřednictvím pětistupňové manuální nebo čtyřstupňové automatické převodovky.

Samozřejmostí pro velké luxusní kupé bylo ovládání vnějších zpětných zrcátek, oken i sedadel elektřinou, výkonný audio systém i klimatizace a ABS. V nabídce výbavy na přání pak nechyběl ani autotelefon.

Kupé dlouhé 4520 mm, široké 1836 mm a vysoké 1282 mm mělo i díky bohaté komfortní výbavě pohotovostní hmotnost 1580 kg, ale i přesto se mohlo pochlubit maximální rychlostí 270 km/h a zrychlením z 0 na 100 km/h za 5,9 s v provedení s manuální převodovkou.


Porsche 928 S4
 

Porsche 928 GT a GTS

Těsně před koncem osmdesátých let doplnilo Porsche model 928 S4 o sportovněji laděnou verzi GT s tužším nastavením podvozku a výkonem zvýšeným na 243 kW (330 k). Toto provedení s maximální rychlostí 275 km/h a zrychlením z 0 na 100 km/h za 5,8 s se v nabídce udrželo pouhé dva roky.

Léto roku 1992 totiž přineslo premiéru poslední modernizace osmiválcového kupé a model s označením GTS nahradil zároveň verzi S4 i GT. Tato novinka byla vybavena motorem o objemu 5,4 litru s výkonem 257 kW (350 k) a točivým momentem 500 N.m.

S větší a výkonnější pohonnou jednotkou došlo na další úpravu karoserie. Ta se v oblasti zadních blatníků rozšířila a celková šířka vozu díky použitým pneumatikám 255/40 ZR 17 vzrostla na 1890 mm.

Patnáct let od uvedení původního provedení bylo Porsche 928 GTS stále jedním z nejlepších zástupců své kategorie s elegantními liniemi karoserie, komfortním a moderně působícím interiérem, v němž nechyběly ani čelní airbagy či audio systém s přehrávačem CD. Maximální rychlost 275 km/h spolu se zrychlením z 0 na 100 km/h za 5,7 s pak byly rovněž více než dostačující, ale zájem zákazníků o tento model i díky výrazně mladším konkurentům v podobě BMW řady 8 a Mercedes-Benz SL (R129) neustále klesal a v roce 1995 došlo k ukončení výroby.


Porsche 928 GT a GTS
 

Porsche 928 – Prototypy a limitované série

Porsche 928 se dočkalo i řady speciálních provedení, za nimiž v drtivé většině stojí nezávislí úpravci, kteří se postarali o proměnu kupé v kabriolet, třídveřové kombi či šestikolový pick-up.

Samotná automobilka se ovšem držela poněkud více při zemi a pouze si pohrávala s myšlenkou prodlouženého provedení s prostornějším interiérem. Výsledkem se nakonec stalo Porsche 928-4 s interním označením 942. Tento vůz s pětilitrovým motorem měl rozvor prodloužený o 254 mm a byl darem k 75. narozeninám Ferryho Porsche.

Porsche 942 bylo špičkovým cestovním vozem s výkonem 228 kW (310 k), jehož interiér nabízel prostor čtyřem dospělým cestujícím, které hýčkal automatickou klimatizací, audiosystémem Köln a součástí výbavy byl i telefon, alarm a tempomat.

V roce 1987 pak byl představen prototyp H50, který měl podobně jako Mazda RX-8 dva páry dveří, z nichž ten druhý se otevíral proti směru jízdy. Interiér pak nabízel čtveřici plnohodnotných sedadel a podobnou výbavu jako u 942.

Vedle těchto prototypů se Porsche 928 dočkalo i limitovaných sérií. První z nich byla 50 Jahre Porsche z roku 1981, která se ovšem omezovala jen lak Meteormetallic a speciální čalounění sedadel pro 150 vozů verze S.

Mnohem výraznější změny oproti výchozímu provedení 928 S4 představovala edice Clubsport z roku 1988. Ta má na svém kontě pět prototypů z let 1986 až 1987 a podle některých zdrojů jen 17 sériových exemplářů z roku 1988, jejichž hmotnost je oproti výchozímu vozu o 100 kg nižší a odlišné je i nastavení podvozku, zatímco výkon motoru se nezměnil.

Porsche 928 – osmiválcový žralok

Porsche 928 se udrželo ve výrobě 18 let a v historii své značky se rozhodně může zařadit k úspěšným modelům, vždyť na svém kontě má více než 61.000 vyrobených exemplářů všech verzí.


Porsche 928 – Prototypy a limitované edice
 
Spolupracujeme s TipCars.com
Kontroverzní vysílání pracovníků v Česku neškodí. Francie a spol. tvrdí opak Kontroverzní vysílání pracovníků v Česku neškodí. Francie a spol. tvrdí opak

Česko je jedinou novou členskou zemí, kam firmy z jiných…

Brexit může připravit britská letiště o dvě pětiny pasažerů Brexit může připravit britská letiště o dvě pětiny pasažerů

Počet cestujících na britských letištích by se mohl…

Brno postaví přes sto bytů pro seniory a mladé rodiny Brno postaví přes sto bytů pro seniory a mladé rodiny

Brno ve Vojtově ulici postaví zhruba za 400 milionů korun…

Soumrak čínských investic v Evropě? Vlády chtějí přísnější pravidla zahraničních akvizic Soumrak čínských investic v Evropě? Vlády chtějí přísnější pravidla zahraničních akvizic

Německo, Itálie a Francie volají po zpřísnění regulací…

 
 Doporučujeme
Když policista řídí provoz na křižovatce. Víte, co znamenají jeho gesta? Když policista řídí provoz na křižovatce. Víte, co znamenají jeho gesta?

Policista řídící provoz na křižovatce mnohé řidiče mate.…

Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo? Víte, jaké palivo v zahraničí natankovat? A jak se vyznat v označení Gazole či Senza Plombo?

Ne ve všech státech Evropské unie se nafta označuje jako…

 

AutoRevue
ÚAMK měřil šířku aut. Třeba VW Touareg do zúžených pruhů nesmí ÚAMK měřil šířku aut. Třeba VW Touareg do zúžených pruhů nesmí

Drtivá většina aut, která jsou v současnosti k dostání na…

BMW oficiálně představuje M5. Poprvé v historii jako čtyřkolku BMW oficiálně představuje M5. Poprvé v historii jako čtyřkolku

BMW nejdříve unikla sada fotografií nové M5 den před…

 Porsche připomnělo 40 let modelu 928 jeho výjimečnými prototypy Porsche připomnělo 40 let modelu 928 jeho výjimečnými prototypy

Porsche 928 představuje první skutečné GT své značky.…

Porsche Panamera Sport Turismo není první kombík své značky (+video) Porsche Panamera Sport Turismo není první kombík své značky (+video)

Porsche Panamera Sport Turismo lze označit za první…

  
McQueenovo filmové Porsche 917K se konečně vydražilo. A přišlo na pořádný balík!

McQueenovo filmové Porsche 917K se konečně vydražilo. A přišlo na pořádný balík!

Včera

Napodruhé už se aukce kultovního závoďáku s bohatou historií uskutečnila a nejvyšší příhoz přesáhl tři sta milionů korun. Vzhledem k vzácnosti vozu to ale nikoho nepřekvapilo.
Blesk.cz

Pilotka Eva (31) okouzlila tisíce lidí: Kráska se chystá za knipl jednoho z největších letadel

Pilotka Eva (31) okouzlila tisíce lidí: Kráska se…

Eva (31) z nizozemského Haarlemu je další pilotní hvězdou instagramového nebe. Sympatická blondýnka svým…

Původní Mýdlo na Hradě nebude. „Jsem vyčerpaný,“ říká organizátor a řeší nové místo

Původní Mýdlo na Hradě nebude. „Jsem vyčerpaný,“…

Akce Mýdlo na Hradě plánovaná na září v Jižních zahradách Pražského hradu nebude. Trucparty měla být odpovědí na…

 

iSport.cz

Vrať nám peníze! Barcelona chce po Neymarovi bonus ve výši 222 milionů

Vrať nám peníze! Barcelona chce po Neymarovi bonus…

Přestup brazilského útočníka Neymara za rekordních 222 milionů eur (5,8 miliardy korun) do Paris St. Germain má…

Nervozita ve Slavii? Tréňa je klidný, řekl Hušbauer. Hraješ, smál se Šilhavý

Nervozita ve Slavii? Tréňa je klidný, řekl Hušbauer.…

Čeká je velký zápas o velký sen. Slavia ve středu přivítá na domácí půdě APOEL (od 20:45, vysílá O2 TV Sport) a…

 

Reflex.cz

Drogy, alkohol a disco: Legendární newyorský klub Studio 54 přežil jen tři roky

Drogy, alkohol a disco: Legendární newyorský klub…

Od otevření kultovního nočního klubu v New Yorku uběhly již čtyři desítky let. A během této doby se z historek o…

Cesta za kmenem Pygmejů do srdce Afriky: Konečně lovci

Cesta za kmenem Pygmejů do srdce Afriky: Konečně lovci

Bambutiové po tisíciletí žili v souladu s přírodou a jejími přirozenými zákony. Zdrojem duchovna i obživy byl…